Závadnost výrobků vyšetřuje Česká obchodní inspekce (ČOI). Její mluvčí Jiří Fröhlich uvedl, že kontrolami u prodejců se snaží zjistit dodavatele, případně dovozce. Další opatření budou následovat po vyhodnocení laboratorních testů, dodal.

Arnika zkoumala v uplynulých týdnech stovky výrobků z kamenných prodejen, tržnic a internetových obchodů pomocí rentgenového spektrometru. Kontrolovala, zda se dodržuje evropská legislativa, která zakazuje hračky s toxickými látkami. Z testů vzešlo jedenáct podezřelých výrobků, u nichž se následně dělaly podrobné analýzy ftalátů na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze.

V seznamu nebezpečných výrobků označili ekologové mimo jiné i zaplétací červené špagety, které dováží jedna z největších firem na trhu s hračkami a papírenskými potřebami v ČR – společnost Wiky. Její jednatel Petr Rivola řekl, že si uvedené výrobky firma nechala prověřit v roce 2012 ve zlínském Institutu pro testování a certifikaci. Atest má prý i od čínského dodavatele, oba byly bez problémů.

Dočasné zastavení prodeje

„Na základě nových informací ale dočasně pozastavujeme prodej. V každém případě budu kontaktovat ITC Zlín, ať se k tomu vyjádří. Pokud výsledky takto dopadly, hodláme upozornit naše prodejny, ale i veškeré zákazníky. Samozřejmě bychom výrobek stáhli z prodeje," uvedl Rivola. Zatím firmu nekontaktovala ani obchodní inspekce.

Další testy si zadaly samy internetové obchody. Konkrétně e-shopy Čmelíček.cz a Stoklasa.cz začaly podle ekologů závadné přívěsky stahovat z trhu. „Pro náš obchod je to nemilá zpráva, ale zdraví našich zákazníků je nám přednější, a proto jsme okamžitě začali závadné přívěsky stahovat. Přívěsky sice nepředstavují takový objem prodeje gumiček loom bands, ale i tak to není zanedbatelné množství," konstatoval majitel internetového obchodu Čmelíček Radek Buchbauer. Podle zjištění ekologů pochází většina výrobků z Asie.

Nebezpečné ftaláty se do PVC přidávají jako změkčovadla, aby se docílilo měkkého plastu. Gumičky samotné se vyrábějí ze syntetického kaučuku nebo silikonu, kam se ftaláty běžně nepřidávají. Ftaláty jsou toxické zejména pro reprodukci, hlavně u chlapců, poškodit mohou i plod v těle matky. Nejnovější studie říkají, že ftaláty mohou mít souvislost se vznikem astmatu a alergií a poruchami soustředění. Často se vyskytují ve stavebních materiálech, podlahách a tapetách.