Ředitel ústavu Jan Žaloudík ve čtvrtek převzal certifikáty Spokojený pacient ve všech třech vyhlašovaných kategoriích zdravotnická lůžková zařízení, lékaři a sestry. Podle něj nemocnice za úspěch vděčí hlavně sestrám. „Základem je pacientovi pořádně vysvětlit problém a rozebrat s ním i s jeho rodinou celou situaci, například jestli ho má kdo podpořit," vysvětlil ředitel. Pečovatelskou tradici má ústav kvalitní, původně byl totiž Domem útěchy.

Milé sestry

Nemocnice dělá podobné průzkumy pravidelně. „Drží se na historicky nejvyšších hodnotách procent spokojenosti mezi zdravotnickými zařízeními v zemi," uvedl řešitel projektu Kvalita očima pacientů Tomáš Raiter. Ten pomocí dotazníků zjišťuje, jak lidem pobyt v nemocnici zpříjemnit. Pacienti například odpovídali, jak jim chutnalo jídlo nebo jestli nedostávali protichůdné informace.

Nejvíc se při posledním průzkumu na Žlutém kopci zlepšil přístup personálu. „Na kontroly docházím už rok a mám štěstí na milé sestry. Vždycky říkají, že už se na mě těší," uvedl Brňan Zdeněk Miller. Naopak nejméně jsou pacienti spokojení s jídlem. Lékaři by podle nich měli také odpovídat srozumitelněji.

Dotazník rozdávaly sestry pacientům před jejich propuštěním z nemocnice. „Vyplnili ho a zalepili do obálky, abychom zajistili anonymitu," řekla vedoucí úseku kvality Tereza Malá. Personál nemocnice za šest týdnů sesbíral skoro 560 dotazníků.

Spokojenost pacientů zjišťují i ve Fakultní nemocnici Brno a u svaté Anny. Srovnávat zařízení je ale složité. Každé totiž používá na hodnocení jiný dotazník. Pacienty navíc nemusí oslovit každý rok.

Jestli se nemocnice zapojí do jednotného šetření, je na nich. „Od roku 2008 do roku 2012 to Ministerstvo zdravotnictví vyžadovalo povinně. V současnosti se do projektu zapojuje jen třináct nemocnic ze zhruba sto šedesáti," okomentoval Raiter. Zlepšení služeb je přitom výhodné nejen pro nemocné. „Spokojený pacient se léčí kratší dobu, je tedy i pro nemocnici levnější," dodal.

Když pacient čeká

Fakultní nemocnice v Bohunicích, která v projektu v roce 2009 skončila jako podprůměrná, spokojenost lidí zjišťuje průběžně formou tištěných či elektronických dotazníků. „Všechny podněty z nich zpracováváme," uvedla zdejší mluvčí Anna Mrázová. Lidé si tu v minulosti stěžovali, že neznají jméno ošetřujícího lékaře nebo že sestry neklepou při příchodu na pokoj.

O názor pacientů se zajímají i ve Fakultní nemocnici u sv. Anny. „Mají možnost hodnotit poskytovanou péči anonymně formou dotazníků. Někteří posílají dopisy a stále častěji také e-maily," řekla mluvčí nemocnice Petra Veselá. Do projektu Kvalita očima pacientů se tu zapojili naposledy v roce 2010. Skončili s lehce podprůměrným výsledkem. Na hodnocení se podepsal třeba špatný stav toalet. Pozitivně pacienti hodnotili zapojení rodiny do léčby. Lidem nyní vadí hlavně dlouhé čekání. „Čekala jsem na vyšetření i pět hodin," uvedla Brňanka Libuše Odstrčilová.

Raiter tvrdí, že nároky pacientů se zvyšují. „Mladá generace je náročnější a nesmíří se s řadou věcí, které nyní starší lidé nemocnicím odpouští," dodal.

ANEŽKA PŘIKRYLOVÁ