„Není to o tom, že bychom lékárníky už nepotřebovali a s pacienty by nemluvili. Je to přesně naopak. Komunikace je nejdůležitější složka naší činnosti. A na ní budeme mít právě více času. Starší lidé se tak nemusí bát, že by přišli do styku jen s robotem," vysvětlil Jiří Kotlář, vedoucí lékárník nemocniční lékárny v královéhradecké fakultní nemocnici.

Přes tísic léků

Robot je schopný podat jeden lék za sedm až devět vteřin. Ne všechny zde ale najdete. „Aktuálně je zde uloženo 1100 druhů, maximální kapacita je však přes dvanáct tisíc. Některé přípravky ale v robotu být nemohou kvůli svým rozměrům. Také například opiáty musí být v trezoru či některé léčiva v chladu," dodal Pavel Hassman, zástupce vedoucího lékárníka.

Lékárna U modrého robota tak bude druhým podobným zařízením v nemocnici. Do původní lékárny ale budou muset zamířit lidé, pokud budou mít předepsané speciální léky. Robot ale pokryje velkou škálu častých léčiv. „Ošetřující lékař pošle pacienta do jedné nebo druhé lékárny. Záleží, kde se lék bude nacházet," vysvětlil Roman Prymula, ředitel nemocnice.

A ještě jedna novinka čeká pacienty a návštěvníky nemocnice. Od 1. června převezme lékárna v budově Pavilonu interních oborů roli pohotovostní lékárny. Také bude nadále jedinou lékárnou v Královéhradeckém kraji, která má otevřeno čtyřiadvacet hodin denně.

Nová lékárna stála nemocnici 10,5 milionu korun. Samotný robot pak tři miliony korun.