„Dospělý člověk by měl v horkých dnech vypít okolo třech litrů tekutin denně, a to hlavně vodu a minerálky. Zcela vyvarovat by se lidé měli alkoholu,“ konstatovala tisková mluvčí Zdravotní záchranné služby Středočeského kraje Petra Effenbergerová.

Jak dále uvedla, děti by měly také pít víc, než v běžných dnech. U dětí platí stejné doporučení, a to pít vodu a minerálky.

„Dostatečnost pitného režimu zjistíte například podle množství a zbarvení jejich moči. Moč má být světle žlutá. Tmavá moč 
u zdravého jedince značí chybu v pitném režimu. A úměra platí přímá, čím tmavší je moč, tím je dehydratace větší,“ vysvětluje Petra Effenbergerová.

Na dostatečný pitný režim apeluje i ředitel Záchranné služby Trans Hospital Řevnice Bořek Bulíček. „Vhodná je voda i minerální vody, a to i ochucené varianty. Lidé by však měli střídat značky,“ doporučuje Bořek Bulíček s tím, že dobrým nápojem v horkých dnech může být i pivo. Samozřejmě v přiměřeném množství a v případech, kdy se lidé nechystají usednout za volant, či na cyklistický výlet.

Rizikovými skupinami jsou nemocní lidé, děti a senioři. Záchranáři často vyjíždějí za staršími lidmi do chatových oblastí. „Často dochází k případům, kdy jsou lidé celý den uzavření v chatě. Mají uzavřená okna i dveře a nedá se tam dobře dýchat,“ popisuje ředitel řevnické záchranky a dodává, že je třeba důsledně větrat. Ve dnech s tropickými teplotami je k tomu vhodná doba v noci, ráno a večer, kdy teploty mírně klesnou.