Vytrvalec Cheruiyot připravil svého jmenovce o rekord

Boston - Bostonský maraton byl v režii mladého Keňana. Ženám kralovala Etiopanka Teyba Erkessová.

19.4.2010

Keňský vytrvalec Robert Cheruiyot vyhrál maraton v Bostonu v traťovém rekordu.Foto: ČTK/AP/Elise Amendola

Nejstarší světový maraton v Bostonu vyhrál keňský mladík Robert Kiprono Cheruiyot v traťovém rekordu 2:05:52 hodiny.

Jednadvacetiletý vytrvalec výrazně vylepšil dosavadní maximum svého jmenovce a čtyřnásobného vítěze závodu Roberta Kipkoeche Cheruiyota, jenž byl před čtyřmi roky o minutu a 22 sekund pomalejší. Druhého Tekesteho Kebedeho z Etiopie porazil Cheruiyot o minutu a půl.

"Na takový čas jsem nemyslel. Chtěl jsem jen ukázat, co ve mně je," uvedl vítěz 114. ročníku slavného závodu a postěžoval si, že ho v závěru trápila bolavá podkolenní šlacha.

Mezi ženami triumfovala po třetím nejtěsnějším doběhu v historii závodu Etiopanka Teyba Erkessová. Vítězka lednového maratonu v Houstonu uhájila navzdory krizi v závěru první místo před Ruskou Taťjanou Puškarevovou, kterou předstihla o tři sekundy.

Sedmadvacetiletá běžkyně se odpoutala od soupeřek zhruba 17 kilometrů před cílem a vypracovala si náskok až půldruhé minuty, ale pak se začala trápit. Chytala se rukou za bok a její odstup od pronásledovatelek se ztenčoval. Ve finiši však prvenství uhájila.

Oba vítězové inkasovali prémii 150.000 dolarů (2,8 milionu korun), Cheruiyot navíc obdržel 25.000 dolarů za kvalitní čas. Obhájci vítězství Deriba Merga z Etiopie a Salina Kosgeiová z Keni doběhli shodně třetí.

Bostonský maraton:

Muži: 1. Cheruiyot (Keňa) 2:05:52, 2. Kebede 2:07:23, 3. Merga (oba Et.) 2:08:39, 4. Hall 2:08:41, 5. Keflezighi (oba USA) 2:09:26, 6. Asfaw (Et.) 2:10:53.

Ženy: 1. Erkessová (Et.) 2:26:11, 2. Puškarevová (Rus.) 2:26:14, 3. Kosgeiová (Keňa) 2:28:35, 4. Girmaová (Et.) 2:28:36, 5. Genoveseová (It.) 2:29:12, 6. Grigorjevová (Rus.) 2:30:31.

19.4.2010 VSTUP DO DISKUSE

Vojenský historický ústav má nově opravenou stíhačku MiG-15

Praha - Vojenský historický ústav (VHÚ) bude moct vystavit nově opravený stíhací bombardér MiG-15. V uplynulých pěti měsících ho zrekonstruovali pracovníci Vojenského technického ústavu (VTÚ). Představitelé VTÚ, VHÚ a ministerstva obrany ve čtvrtek opravený stroj na vojenské základně ve Kbelích představili novinářům.

Rakušan: Hnutí STAN je připraveno soudit se o mandát Drábové

Praha - Hnutí STAN je podle středočeského lídra Víta Rakušana připraveno soudit se o mandát krajské zastupitelky Dany Drábové, pokud by ho někdo napadl. Drábová je totiž předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), ačkoli podle ministerstva vnitra mohou být zastupiteli jen řadoví státní zaměstnanci. STAN tvrdí, že souběh funkcí je podle zákona možný. I kdyby hnutí u soudu neuspělo, výsledkem bude alespoň precedentní rozhodnutí, které vyjasní současný stav, řekl dnes Rakušan novinářům.

Hasiči přejeli hocha, chvátali k požáru. Policie: Nešťastná náhoda

Krucemburk – Havlíčkobrodští kriminalisté uzavřeli vyšetřování nehody z letošního června, při níž hasiči na závodech dračích lodí v Krucemburku na Havlíčkobrodsku přejeli desetiletého chlapce.