Zlatý večer ve Stockholmu. Vítězství slaví Špotáková i Hejnová, Holuša má rekord

Stockholm - Tuzemským atletům se zastávka prestižní Diamantové ligy ve švédské metropoli vydařila na jedničku. Oštěpařka Špotáková hodila své letošní maximum, překážkářka Hejnová triumfovala potřetí v řadě a Holuša zaběhl český rekord na 1500 metrů.

30.7.2015 AKTUALIZOVÁNO 30.7.2015

Zuzana Hejnová (uprostřed) v cíli závodu Diamantové ligy ve Stockholmu.Foto: ČTK/AP/Marcus Ericsson

Zuzana Hejnová vyhrála třetí závod Diamantové ligy na 400 metrů překážek za sebou. Po triumfech v Paříži a Londýně zvítězila i na mítinku ve Stockholmu, byť tentokrát nepokořila hranici 54 sekund a dosáhla času 54,37. Ujala se zároveň vedení v hodnocení disciplíny.

Hejnová po posledním mítinku před mistrovstvím světa vede pořadí o dva body před Jamajčankou Kaliese Spencerovou, jež si připsala šňůru tří výher před Hejnovou a ve Švédsku nestartovala. Jinou vítězku tato disciplína v seriálu letos neměla a na programu už je jenom 3. září závod na prvním finálovém mítinku v Curychu.

Osmadvacetiletá česká mistryně světa porazila ve Stockholmu o pět setin Saru Petersenovou z Dánska, jejímuž útoku musela tvrdě vzdorovat až na cílovou čáru. Třetí skončila Cassandra Tateová z USA už s půlsekundovou ztrátou na Hejnovou.

"Bylo to vybojované vítězství, náročný závod. Už cítím, že jsem unavená a potřebuji trochu přitrénovat směrem k mistrovství světa. Udělala jsem zbytečnou chybu na desáté překážce, což mě stálo spoustu sil a lepší čas. Beru to ale jako zkušenost a na mistrovství světa si dám pozor," řekla Hejnová.

Letošním maximem české rekordmanky zůstal pařížský výkon 53,76, kterým jí o dvě setiny patří druhé místo v tabulkách za Američankou Shamier Littleovou. V Londýně se Hejnová dostala pod 54 sekund o jedinou setinu.

Povedený večer. Slavila Špotáková, Holuša překonal rekord

Barbora Špotáková vyhrála na mítinku Diamantové ligy ve Stockholmu hod oštěpem ve svém letošním maximu 65,66 metru. Po triumfu v Paříži zvítězila podruhé v sezoně, upevnila si vedení v hodnocení disciplíny a zlepšením o 66 centimetrů se posunula ve světových tabulkách z osmého na šesté místo.

"Jsem ráda, že jsem vyhrála na olympijském stadionu. Konečně cítím, že jsem opravdu zpátky a že to má tu správnou dynamiku," pochvalovala si Špotáková. Přála si ale lepší výkon. "Věřím, že jsem si dlouhé hody nechala na Peking," dodala světová rekordmanka.

Jakub Holuša vytvořil ve Stockholmu český rekord v běhu na 1500 metrů. Časem 3:34,26 překonal o 61 setin skoro 32 let starý nejlepší čas Jana Kubisty. Osobní rekord si sedmadvacetiletý Holuša zlepšil přesně o sekundu. V závodě doběhl po silném finiši druhý, prohrál jen s Ayanlehem Souleimanem z Džibuti (3:33,33).

"Super pocit, proto dělám atletiku. Tenhle letní rekord překonává všechny moje halové. Cením si ho nejvíc," řekl Holuša na facebooku Top Athletics. Závod zvládl perfektně takticky.

"Běžel jsem v úvodu opatrně, držel jsem si pozici na vnitřním kraji dráhy. Byl to už třetí závod během týdne, ale síly přišly v posledním kole a získal jsem skalpy kvalitních běžců. Věřím, že i na mistrovství světa v Pekingu mě čekají tři běhy, tak jsem si to vyzkoušel," řekl Holuša s vyhlídkami na šampionát v Pekingu.

Mítink atletické Diamantové ligy ve Stockholmu:

Muži:
200 m (vítr +0,3 m/s): 1. Edwards (Pan.) 20,04, 2. Jobodwana (JAR) 20,18, 3. Gulijev (Tur.) 20,27.
400 m: 1. Cedenio (Trin.) 44,97, 2. Santos (Dom. rep.) 45,21, 3. Rooney (Brit.) 45,41.
1500 m: 1. Souleiman (Džib.) 3:33,33, 2. Holuša (ČR) 3:34,26 - český rekord, 3. Özbilen (Tur.) 3:34,40.
110 m př. (-0,3): 1. Ortega (Kuba) 13,18, 2. Šubenkov (Rus.) 13,22, 3. Oliver (USA) 13,24.
3000 m př.: 1. Sigueni 8:16,54, 2. Taleb (oba Mar.) 8:16,56, 3. H.K. Yego (Keňa) 8:19,14.
Výška: 1. Duffield (USA) 232, 2. M. Baršim (Katar) 229, 3. Tamberi (It.) 229.
Dálka: 1. Rutheford (Brit.) 834, 2. Dendy (USA) 809, 3. Mokoena (JAR) 787.
Disk: 1. Malachowski (Pol.) 65,95, 2. Milanov (Belg.) 64,97, 3. Urbanek (Pol.) 63,25.

Ženy:
100 m (-0,2): 1. Fraserová-Pryceová (Jam.) 10,93, 2. Bowieová (USA) 11,05, 3. Morrisonová (Jam.) 11,22.
800 m: 1. Lamoteová (Fr.) 1:59,91, 2. Sharpová (Brit.) 2:00,29, 3. Martinezová (USA) 2:00,54.
3000 m: 1. Mackeyová (USA) 8:52,99, 2. Plisová (Pol.) 8:53,58, 3. Desalgenová (SAE) 8:53,75.
400 m př.: 1. Hejnová (ČR) 54,37, 2. Petersenová (Dán.) 54,42, 3. Tateová (USA) 54,88.
Tyč: 1. Silvaová (Braz.) 481, 2. Kiriakopuluová (Řec.) 476, 3. Murerová (Braz.) 471.
Trojskok: 1. Ibargüenová (Kol.) 14,69, 2. Rypakovová (Kaz.) 14,30, 3. Williamsová (Jam.) 14,22.
Oštěp: 1. Špotáková (ČR) 65,66, 2. Viljoenová (JAR) 64,03, 3. Stahlová (Něm.) 64,02.

Další disciplíny:

Muži:
800 m: 1. Balla (Katar) 1:45,33, 2. Bube (Dán.) 1:45,78, 3. Rimmer (Brit.) 1:45,97.

Ženy:
200 m (+1,6): 1. Townsendová (USA) 22,67, 2. Kielbasinská (Pol.) 23,07, 3. Williamsová (Brit.) 23,09.
Výška: 1. Skoogová (Švéd.) 189, 2. Haasová (Est.) 189, 3. Kinseyová (Švéd.) 183.
Dálka: 1. J. Velďáková (SR) 660, 2. Jarderová (Švéd.) 655, 3. Stolzová (Něm.) 649.

Sessions nemusel mluvit o kontaktech s Rusy pravdu, naznačují zpravodajci

Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions nemusel při červnové výpovědi v Senátu hovořit pravdu o svých kontaktech s Rusy během volební kampaně nynějšího prezidenta Donalda Trumpa. Informoval o tom deník The Washington Post.