Hejnová vyhrála i v Curychu, Rosolová a Maslák doběhli třetí

Curych - Mistryně světa Zuzana Hejnová zvítězila i při svém posledním třináctém startu v sezoně a ve finále Diamantové ligy v Curychu ovládla závod na 400 metrů překážek v kvalitním čase 53,32 sekundy. Druhá skončila Jamajčanka Kaliese Spencerová, která byla o devět desetin pomalejší. Třetí pozici obsadila další česká reprezentantka Denisa Rosolová za 54,99 sekundy.

29.8.2013 AKTUALIZOVÁNO 29.8.2013

Překážkářka Zuzana Hejnová.Foto: Deník/Pavel Sonnek

Čtvrtkař Pavel Maslák navázal na svůj první bod za třetí místo v minulém závodu ve Stockholmu a také dnes se prosadil na stupně vítězů v čase 44,91 sekundy. Porazili ho pouze mistr světa Lashawn Merritt z USA a olympijský vítěz z Londýna Kirani James z Grenady. Tyčkařka Jiřina Svobodová vyrovnala své letošní maximum 462 centimetrů a v silně obsazené soutěži obsadila čtvrté místo.

Poslední důležitý závod sezony na 100 metrů ovládl jamajský mistr světa Usain Bolt v času 9,90 sekundy, ale musel se hodně snažit, aby proběhl cílem jako první. Ještě v polovině trati bylo rychlejších hned několik sprinterů, ale světový rekordman v závěru opět zrychlil. Druhý byl jeho krajan Nickel Ashmeade (9,94). Vítězem seriálu v této disciplíně se stal Justin Gatlin z USA, dnes třetí za 9,96.

Hejnová startem v Curychu splnila poslední podmínku k inkasování prémie 40.000 dolarů (asi 770.000 korun) za celkové vítězství v prestižním seriálu. Diamantovou ligu vyhrála jako třetí z českých atletů po oštěpařích Barboře Špotákové (dvakrát) a Vítězslavu Veselém.

Hejnová prožila životní sezonu, v níž kromě vítězství na MS také třikrát posunula hranici českého rekordu, ve finále na šampionátu v Moskvě dokonce poprvé pod 53 sekund. V Curychu absolvovala poslední letošní závod. "Teď se těším na dovolenou a odpočinek, náležitě si ho užiju. Myslím, že si to zasloužím," řekla po závodu Hejnová.

Celá sezona, před kterou přestoupila z tréninkové skupiny Rychlých holek do Dukly Praha k Daliboru Kupkovi, pro ni byla výjimečná. "Byla neskutečná. Moc si vážím, že se mi to tak povedlo. Přestup se mi vyplatil a moc děkuju trenérovi, že mě tak připravil, i ostatním v mém týmu okolo," uvedla Hejnová.

Maslák byl svým výkonem překvapený, neboť si podruhé vyrovnal druhý nejlepší výkon kariéry. "Šel jsem do toho po hlavě a vyplatilo se mi to," uvedl na facebooku. "Bylo to nejspíš překopnuté, ale v závěru mi to celkem jelo, takže jsem hodně spokojený s výsledkem i časem. Nečekal jsem, že bych mohl jít po 45 sekund," uznal. Sezonu završí na mítinku v Záhřebu v úterý 3. září.

Koulař Ladislav Prášil obsadil ve středeční předehře mítinku na curyšském hlavním nádraží čtvrté místo kvalitním výkonem 21,10 metru.

Muži:
100 m (vítr -0,3 m/s): 1. Bolt 9,90, 2. Ashmeade (oba Jam.) 9,94, 3. Gatlin (USA) 9,96,
400 m: 1. Merritt (USA) 44,13, 2. James (Gren.) 44,32, 3. Maslák (ČR) 44,91,
1500 m: 1. Kiplagat (Keňa) 3:30,97, 2. Souleiman (Džib.) 3:31,64, 3. Chepseba (Keňa) 3:33,15,
110 m př. (-0,5 m/s): 1. Oliver 13,12, 2. Wilson 13,24, 3. Richardson (všichni USA) 13,26,
3000 m př.: 1. Yego 8:08,03, 2. Birech 8:08,72, 3. Kipruto (všichni Keňa) 8:10,76,
výška: 1. Bondarenko (Ukr.) 233, 2. Baniotis (Řec.) 233, 3. Baršim (Kat.) 233,
dálka: 1. Visser 832, 2. Mokoena (oba JAR) 811, 3. Rivera Morales (Mex.) 809,
disk: 1. Kanter (Est.) 67,02, 2. Harting (Něm.) 66,83, 3. Hadádí (Írán) 66,07.

Ženy:
200 m (-0,4 m/s): 1. Fraserová-Pryceová (Jam.) 22,40, 2. Ahoureová (Pobř. slon.) 22,66, 3. Rjemjeňová (Ukr.) 22,67,
800 m: 1. Sumová (Keňa) 1:58,82, 2. Savinovová (Rus.) 1:58,93, 3. Akkaviová (Mar.) 1:59,34,
5000 m: 1. Defarová 14:32,83, 2. Dibabaová (obě Et.) 14:34,82, 3. Cheronová (Keňa) 14:40,33,
400 m př.: 1. Hejnová (ČR) 53,32, 2. Spencerová (Jam.) 54,22, 3. Rosolová (ČR) 54,99,
dálka: 1. Proctorová (Brit.) 688, 2. Okagbareová (Nig.) 676, 3. Spanovičová (Srb.) 673,
tyč: 1. Spiegelburgová (Něm.) 479, 2. Murerová (Braz.) 472, 3. Silvaová (Kuba) 472, 4. Svobodová (ČR) 462,
oštěp: 1. Abakumovová (Rus.) 68,94, 2. Obergföllová 63,36, 3. Stahlová (obě Něm.) 63,24.

Muži:
800 m: 1. Symmonds (USA) 1:43,56, 2. Lewandowski (Pol.) 1:43,79, 3. Cheruiyot (Keňa) 1:44,39.

Maketa Německého domu v Brně stojí načerno. Nemá stavební povolení

Brno porušuje skrz své turistické centrum zákon, obvinil šéf brněnských občanských demokratů Robert Kerndl současné vedení magistrátu. Problém vidí v maketě Německého domu na Moravském náměstí. „Musí mít stavební povolení a územní rozhodnutí, které nemá. Jde o černou stavbu," uvedl Kerndl.