Hejnová i Rosolová na OH postoupily, Svoboda byl diskvalifikován

Rio de Janeiro - Zuzana Hejnová i Denisa Rosolová postoupily na olympijských hrách v Riu do semifinále běhu na 400 metrů překážek. Dvojnásobná mistryně světa a obhájkyně bronzové medaile Hejnová prošla do dalších bojů hladce z druhého místa ve svém rozběhu, Rosolová postoupila nepřímo časem.

16.8.2016

Po osmi letech se překážkář Petr Svoboda dostal znovu na olympijské hry a svůj návrat nezvládl. Foto: ČTK

Naopak nedařilo se Petru Svobodovi, který byl z rozběhu na 110 metrů překážek diskvalifikován a v Riu končí. Dosažený čas 13,65 sekundy přitom českému atletovi na postup do semifinále původně stačil. Nakonec by ale ani úspěšný protest neznamenal pro Svobodu postup, protože organizátoři uspořádali na závěr programu ještě dodatečný běh kvůli nerovným povětrnostním podmínkám při prvních dvou rozbězích. A v něm by Svoboda i tak o postupovou pozici přišel.

Hejnová proběhla ve svém teprve druhém běhu na této trati v sezoně cílem v času 55,54 a zlepšila si nejlepší letošní výkon ze Zlaté tretry v Ostravě o 15 setin. V cílové rovině ale už zjevně vypouštěla, přesně jak plánovala. "Pošetřila jsem síly a běžela uvolněně. Mám formu," řekla.

Rosolová ve svém nejlepším letošním času 56,36 doběhla na čtvrtém místě a nejprve se radovala z přímého postupu po diskvalifikaci Jamajčanky Leah Nugentové. Její výprava uspěla s protestem, ale Rosolové nakonec stačil na postup i dosažený čas.

"Spokojená s nejlepším letošním výkonem jsem, ale s časem ne. Myslela jsem, že poběžím rychleji," řekla Rosolová, jež se na trať vydala v rukávech. "Spíš z důvodu zimy. Bála jsem se, co to udělá, když budu tak dlouho svlečená," komentovala model, který běžně obléká Pavel Maslák. "Já jsem možná průkopnice ženského pohlaví. Je to strašně příjemné, že to stahuje ruce," řekla Rosolová.

Přerušení kvůli dešti

Svoboda protnul cílovou pásku ve svém rozběhu jako šestý. Za prvním plůtkem vyšlápl z dráhy, na trati potom shodil většinu překážek a některou z nich podle rozhodčích překonal neregulérně. Byl potrestán za její úmyslné shození.

"Běžet takhle špatnej čas, to si nezasloužím být v tom semifinále. Udělat takových školáckých chyb, to je k smíchu," kritizoval se Svoboda. Když se dozvěděl o diskvalifikaci, jen pokrčil rameny. "Teď jsem uvnitř usnul. A tohle pravidlo je divný," mávl rukou.

Před jeho během byly všechny soutěže na stadionu kvůli silnému dešti přerušeny a pořadatelé rozhodli, že poražení překážkáři z prvních dvou rozběhů dostanou druhou šanci. A v dodatečném běhu Jamajčan Deuce Carter zaběhl čas 13,51, kterým by Svobodu tak jako tak odsunul z postupové pozice. Finálovou soutěž v té době sotva stačili zahájit tyčkaři s Janem Kudličkou a Michalem Balnerem, pozastavena byla kvalifikace diskařek. Soutěž tyčkařů byla přerušena z bezpečnostních důvodů, do závodu vstoupili jen tři skokani včetně Balnera a žádný z nich nepředvedl platný pokus. Soutěž diskařek má za sebou první sérii, v níž náčiní často skončilo v ochranné síti.

Rozběhy a kvalifikace:

Muži:

110 m př.: 1. McLeod (Jam.) 13,27, …Svoboda (ČR) diskvalifikován.

Ženy:

Disk: 1. Pérezová (Kuba) 65,38.

400 m př.: 1. Traceyová (Jam.) 54,88, …6. Hejnová 55,54, 22. Rosolová (obě ČR) 56,36 - obě postoupily do semifinále.

Kompletní výsledky dnešního programu najdete ZDE.

16.8.2016 VSTUP DO DISKUSE

Inkluze je zločin na dětech, říká Václav Klaus mladší

Havlíčkův Brod /ROZHOVOR/ - Má všeobecní vzdělání budoucnost? Je inkluze krok tím správným směrem? To byla hlavní témata přednášky, kterou v Havlíčkově Brodě nedávno připravil Okrašlovací spolek Budoucnost.

Manželé ze Kdyně se snažili zachránit život mladému sportovci. Bohužel marně

Hluboká - Silák z Hluboké zemřel za jízdy na kole. Jeho otec děkuje manželům Homolkovým, kteří bojovali o jeho život.