VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zlato sedmibojařce Cachové uniklo zhruba o vteřinu

Ostrava /ROZHOVOR/ – Doma je doma. Před čtyřmi lety vybojovala Kateřina Cachová zlato na dorosteneckém světovém šampionátu do 17 let, v neděli večer převzala na domácím stadionu stříbro na ME atletů do 23 let. Navíc v novém osobním rekordu a s letenkou do korejského Tegu, na mistrovství světa, v kapse.

18.7.2011
SDÍLEJ:

ME v atletice do 23 let v Ostravě. Vpravo Kateřina CáchováFoto: Pavel Sonnek

Vítkovická závodnice dokonce sahala po vítězství, ale to jí nakonec v závěrečném běhu na 800 metrů uniklo zhruba o jedinou vteřinu. I když ona sama dobře ví, že chleba se lámal v předposlední disciplíně – v oštěpu. „Věděla jsem, že když hodím čtyři metry pod Grit, tak jí na osmistovce uteču. Ale bohužel, snad někdy příště,“ pousmála se dvaadvacetiletá svěřenkyně trenéra Michala Buzka pár minut po konci dvoudenního zápolení.

Měla jste na závěrečné osmistovce přehled o tom, jak běží vaše největší soupeřka Sadeiková?

Vůbec jsem nevěděla, jak běží. Trenéra jsem jako obvykle nasměrovala na šestistovku, kde na mě zavolá, jak se situace vyvíjí, jenomže tentokrát jsem ho v tom šrumci vůbec neslyšela. Prostě jsem do toho šla na maximum.

A dalo se něco udělat s tím, aby ten čas byl ještě o vteřinu větší a bylo z toho zlato?

Škoda jen, že jsem od nějaké třístovky byla vepředu sama. Kdyby tam byla ještě některá z holek, tak jsme možná mohly zaběhnout tu závěrečnou půlku i rychleji. Ovšem těch sedm vteřin bylo hodně, i když jsem věděla, že ona běhá půlku o dost pomaleji než já. Nakonec jí to však stačilo, byť před skvělým publikem jsem měla určitě motivaci to zvládnout.

Našla byste okamžik, kdy jste vnitřně začala přemýšlet i o zlatu?

Dneska jsem na to už určitě pomýšlela, přestože po prvním dnu jsem v první pozici sama nevěřila, protože mi letos moc nešla dálka. Skákala jsem jen okolo šesti metrů. Ale tady mi to vyšlo úžasně. Vůbec jsem nepočítala s tím, že bych tady skočila těch šest dvacet, takže jsem dostala dost bodíků navíc. Nakonec jsem to bohužel ztratila v oštěpu. Bohužel.

Konečně jste dosáhla na šest tisíc bodů…

Já už v těch šest tisíc bodů věřila v Götzisu, kde to však byl první závod v sezoně a pár věcí mi tam nevyšlo. V Kladně to pro změnu nešlo na překážkách, protože i tam, stejně jako v Ostravě, jsem je musela jít na opačnou nohu. Tady jsem doufala, že i kdyby to nakonec nebyla medaile, tak aspoň těch šest tisíc bodů můžu udělat. Nakonec je to obojí, takže jsem spokojená.

Je tenhle výkon vaše momentální maximum?

Z pohledu letošní sezony asi ano, ale kdybych šla rychleji překážky a líp i výšku, tak to mohlo být ještě lepší. A ten druhý den tady mohl být lepší akorát ten oštěp.

Šest tisíc bodů jste už překonala. Co takhle vylepšení českého rekordu?

Kolik mi k němu chybí? Sto padesát bodů? Tak to ještě chvíli potrvá. Že je to šest metrů v oštěpu? No, dobře, ale to se kromě něj musejí poskládat i ty další disciplíny.

Co ještě musíte udělat pro to, abyste pravidelně chodila víceboj jako teď v Ostravě?

Rozhodně je důležité stabilizovat všechny disciplíny. Třeba v Ostravě mi koule uletěla na 12,90 a je otázka, co v ní budu házet další závody. Teď ještě čekám, kdy mi konečně uletí výška. Na tréninku to vypadá fakt hezky, ale do závodu se mi to pořád přenést nedaří.

Kde se ve vás nakonec vzalo takové zlepšení v kouli? A právě na domácím ME.

Tak to vůbec nevím. Ale silově na to je, navíc těch 12,90 by pro vícebojařky problém být neměl. Ona mi spíš nikdy nešla technicky, teď jsem si to víc pohlídala. Ale abych řekla pravdu, v kouli nikdy moc necítím, co dělám blbě a co dobře. Zkrátka se to sešlo, sedlo to a letělo.

Co se stalo v oštěpu, kde jste zřejmě naději na zlato ztratila?

Možná, že jsem byla od té povedené dálky přehecovaná. Asi jsem to moc chtěla. Navíc jsem tím prvním pokusem slušně zajistila a v tu chvíli jsem věděla, že těch šest tisíc už bude, ale technicky to zkrátka v neděli až tak nešlo. A přitom rána tam byla, ale neletělo to.

Jak jste spala mezi oběma závodními dny?

Spalo se mi dobře, i když je pravda, že se mi čísla v hlavě honila. Naštěstí jsme závodili až odpoledne, takže i když jsem usnula později a v noci se párkrát vzbudila, věděla jsem, že mám dost času to ještě dospat do rána.

Měla jste nakonec něco za tu medaili slíbené?

Jak už jsem říkala před mistrovstvím, měla jsem spíš než nějaké slíbené konkrétní věci vlastní vnitřní motivace. Viděla jsem stupně vítězů, lidi, fanoušky. Pro mě je víc, když se lidé kolem mě smějí, než abych dostávala nějaké hmotné věci.

Po mistrovství světa sedmnáctek jste po vítězství říkala, že na nějaké oslavy jste ještě moc mladá. Jaké to bude teď?

(Úsměv) Určitě se někam půjde. V neděli večer jsme měli společnou rozlučkovou party v Porubě…

Kde je podle vás momentální hranice sedmibojařské evropské a světové extratřídy?

To se nedá říct přesně. V bojích o velké medaile je to každý rok jinak. Před pár lety navíc skončila Carolina Klüftová, která mívala pravidelně hodně dobré výkony. A tak se to teď pořád mění. Kdybych však měla říct svůj cíl, ráda bych někdy pokořila 6500 bodů. Někdy. Ale to si asi ještě pár let počkám (smích).

Tušila jste, že Grit Sadeiková bude vaší největší soupeřkou a že dosáhne tak kvalitního výkonu?

Věděla jsem, že Grit na tom bude dobře. I když to byly takové úvahy na základě loňských vícebojů, protože ona letos doteď ani jeden, myslím, nešla. Závodila jen v překážkách a ještě v něčem… Teď si ale nevzpomenu, co to bylo za disciplínu. Součty těch vlastních osobáků měla hodně dobré, takže jsme věděli, že se na Ostravu připraví. Její výkon mě proto ani nepřekvapil.

Máte v kapse limit na mistrovství světa a můžete jet i na univerziádu. Nevzdáte se jí, abyste pošetřila síly do Tegu?

S univerziádou počítám. Věřím, že ty dva velké sedmiboje jde zvládnout. Podle mě se dají jít klidně i po týdnu. Je to sice náročné, ale bez čtvrtky (běh na 400 metrů – pozn. red.) se to dá zvládnout.

Sadeiková byla před půlkou hodně nervózní

Ostrava – Estonka v cíli jen mrkla po trenérovi a pak z posledních sil zvedla v ruce. Dozvěděla se totiž, že se v Ostravě stala nejlepší sedmibojařkou Evropy v kategorii do 23 let. „Přiznávám, že jsem byla před osmistovkou hodně nervózní, protože jsem věděla, že Cachová je v ní lepší než já,“ přiznala Grit Sadeiková později, po odběhnutí vítězného kolečka. „Klíčem ke konečnému vítězství se nakonec stal oštěp, i když s vlastním výkonem jsem nejdřív spokojená nebyla. Normálně totiž můžu hodit i přes padesát metrů,“ dodala, než zmizela do útrob stadionu.

Sedmibojařský souboj disciplínu po disciplíně:

100 m př.: 1. Sadeiková 13,68, 4. Cachová 13,87 (SB)

Výška: 4. Cachová 181 (SB), 6. Sadeiková 178 (PB)

Koule: 9. Cachová 12,90 (PB), 12. Sadeiková 12,90

200 m: 3. Sadeiková 24,44 (PB), 5. Cachová 24,77

Dálka: 1. Cachová 621 (SB), 2. Sadeiková 620

Oštěp: 1. Sadeiková 47,93, 9. Cachová 41,99

800 m: 2. Cachová 2:15,53, 9. Sadeiková 2:21,57

Pořadí:

1. Sadeiková (Est.) 6134 (PB)

2. Cachová (ČR) 6123 (PB)

3. Maximovová (Běl.) 6075.

SB – nejlepší výkon sezony, PB – osobní rekord

Autor: Martin Maceček

18.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lubomír Bystroň nacistický poklad na Budišovsku hledá už více než dvacet let.
DOTYK.CZ
4

Nacistický poklad na Budišovsku: reálná možnost anebo čirá utopie?

MONTÁŽ pokladen pro elektronickou evidenci tržeb. Ilustrační foto.
7

Druhá vlna EET: obchodníci si stěžují, někteří i končí

Sportovní veteráni aneb když Jágr, Hilgertová a spol. zastaví čas

V kolika letech ukončit profesionální dráhu sportovce? Jedny pošle do předčasného důchodu zranění, druzí už zkrátka nemají motivaci. Je to ale ještě jedna skupina. Reprezentanti, kteří svůj sport milují natolik, že ani zdravotní lapálie jim jejich kariéru neukrátí. Před nimi je třeba smeknout.

V obchodě už jen s účtenkou. Startuje EET

Malé krámky i velké supermarkety. Řeznictví, pekařství, trafiky nebo třeba prodejny textilu a obuvi. Tam všude už ve středu dostanete – nebo byste alespoň teoreticky měli dostat – povinnou účtenku.

Kdo neumí, ten učí? Může to být ale naopak

Ministerstvo školství chce, aby všude před tabulí stáli kvalitní lidé, kteří rozumějí svému oboru a zároveň mají požadované pedagogické vzdělání. Ne vždy se to potkává s realitou. Kvalifikovaných učitelů matematiky, fyziky a chemie je kupříkladu velký nedostatek. Nejde o planý poplach, neboť zatímco před revolucí třeba obor učitelství fyziky na Matematicko-fyzikální fakultě UK absolvovalo na 150 lidí ročně, v posledních letech je to necelá desítka.

Poslanci ČSSD odmítají spojovat Mládkova nástupce se sjezdem

Poslanci ČSSD odmítají, že by výběr nástupce dnes odvolaného ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) nějak souvisel s nadcházejícím sjezdem strany. Novinářům to dnes řekl místopředseda poslaneckého klubu strany Roman Váňa, podle něhož premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nemá zapotřebí obchodovat s funkcemi. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů František Laudát naopak uvedl, že se obává, že Sobotka nadřadil své politické zájmy nad zájmy země. Sobotka chce jméno nového ministra oznámit po sjezdu sociální demokracie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies