Výškař Bába na medaili nedosáhl, skončil pátý

Berlín – /AKTUALIZOVÁNO/Oštěpař Petr Frydrych postoupil na MS do finále, Veselému se nedařilo.

21.8.2009
14 fotografií
Výškař Jaroslav Bába si pro medaili nevyskočil. Skončil pátý.

Výškař Jaroslav Bába si pro medaili nevyskočil. Skončil pátý.Foto: Deník/Martin Sidorják

Český výškař Jaroslav Bába odjede z atletického mistrovství světa v Berlíně bez medaile.

Ve finále úspěšně překonal jen laťku ve výši 223 centimetrů a to nestačilo na lepší než pátou příčku.

Výškařské klání ovlivnil silný déšť, kvůli kterému se začátek finále musel odkládat. A diváci v Berlíně viděli nečekané kolapsy favoritů.

Třeba vedoucí muž letošních tabulek Rus Ivan Uchov obsadil až desáté místo.

I když Bába v této sezoně už jednou předvedl i výkon 233 centimetrů, na světovém šampionátu se mu podobný výsledek zopakovat nepodařilo.

Při třetím pokusu na 228 centimetrech byl přitom blízko úspěchu, laťka však bohužel nevydržela na místě a po chvilce váhání spadla.

O páté místo se Bába dělil ještě s Linusem Thörnbladem ze Švédska, Martinem Nuyensem z Nizozemska a Mickaelem Hananym z Francie.

Pro zlato si doskočil ruský reprezentant Jaroslav Rybakov. Vylepšil si tak druhou příčku ze šampionátu v Ósace. Na titul mu stačilo 232 centimetrů, laťka o tři centimetry výš odolala všem pokusům.

Stříbro putuje zásluhou Kyriakose Ioannoua na Kypr, o bronz se museli poděli domácí reprezentat Raul Spank a Polák Sylwester Bednarek.

Oštěpař Frydrych se představí ve finále

Český oštěpař Petr Frydrych postoupil na atletickém mistrovství světa v Berlíně do finále. Kvalifikaci narušil silný déšť, ale Frydrychovi se podařilo svůj nejlepší pokus hodit ještě před přerušením soutěže.

Oštěp z ruky svěřence trenéra Jana Železného dolétl při jeho prvním pokusu do vzdálenosti 79,57 metru a byl v kvalifikaci celkem devátý nejvydařenější.

Naopak před branami finále zůstal další český reprezentant Vítězslav Veselý. Ten skončil s výkonem 75,76 metru až osmadvacátý a nezopakoval tak svůj postup z olympijských her v Pekingu.

Jen tři oštěpaři přehodili v deštivém večeru kvalifikační limit 82 metrů. Vůbec nejvydařenější pokus dne předvedl Lotyš Vadims Vasilevskis, který své nařadí hodil do vzdálenosti 86,69 metru.

Do finálové dvanáctky se bez potíží vešli i obhájce mistrovského titulu Tero Pitkämäki a jeho velký rival, olympijský vítěz z Pekingu Andreas Thorkildsen z Norska. Finále oštěpu je na programu v neděli odpoledne.

Rus Kirďapkin je opět chodeckým králem

V pátek se na světovém šampionátu v Berlíně rozdělovala sada medailí chodeckým vytrvalcům.

Porci 50 kilometrů zvládl suverénně nejlépe Rus Sergej Kirďapkin.

Devětadvacetiletý chodec prošel cílem pod Braniborskou branou v čase 3:38:35. Druhého Tronda Nymarka porazil o dvě minuty a 41 vteřin.

Bronz pak bral devětatřicetiletý matador Jesús Ángel Garcia ze Španělska, který mistrovství světa vyhrál již v roce 1993, před šestnácti lety.

Pro Kirďapkina je letošní zlato již druhé světové. Prvenství vybojoval již před čtyřmi lety v Helsinkách.

Felixová vybojovala v dvoustovce třetí titul v řadě

Americká sprinterka Allyson Felixová je i nadále světovou vládkyní na dvousetmetrové trati. V pátek vyhrála na mistrovství světa v Berlíně finále v čase 22,02 sekundy a získala tak už svůj třetí titul v řadě.

To se dosud žádné ženě nepovedlo. Třiadvacetiletá Felixová porazila i dvojnásobnou olympijskou vítězku Veronicu Campbellovou-Brownovou z Jamajky. Na tu zbylo stříbro, bronzovou medaili si domů odveze Debbie Fergusonová-McKenzieová z Baham.

To Američan Jeremy Wariner třetí zlato v řadě nevybojoval. Ve finále čtvrtky ho stejně jako na olympiádě v Pekingu předčil jeho krajan LaShawn Merrit. Ten předvedl nejrychlejší čas letošní sezony 44,06 a Warinera předčil o více než půl sekundy.

Soutěž diskařek opanovala překvapivě Australanka Dani Samuelsová. Ta si ve finále vytvořila výkonem 65,44 metru nový osobní rekord. Stříbro si vydařeným závěrečným pokusem zajistila Kubánka Yarelis Barriosová, třetí skončila Rumunka Nicoleta Grasuová.

Nigerijská běžkyně měla na MS pozitivní dopingový nález

Nigerijská běžkyně Amaka Ogoegbunamová měla na atletickém mistrovství světa v Berlíně pozitivní dopingový test.

Podle Mezinárodní atletické federace (IAAF) byla u účastnice běhu na 400 metrů překážek prokázína přítomnost zakázaného anabolického steroidu methenolonu. Ogoegbunamová měla také běžet v nigerijské štafetě. Překážkářka se podle agentury Reuters vzdala práva na testování B vzorku.

FINÁLE:

Muži - chůze 50 km:
1. Kirďapkin (Rus.) 3:38:35, 2. Nymark (Nor.) 3:41:16, 3. García (Šp.) 3:41:37, 4. Sudol (Pol.) 3:42:34, 5. Höhne (Něm.) 3:43:19, 6. Adams 3:43:39.

400 m: 1. Merritt 44,06, 2. Wariner (oba USA) 44,60, 3. Quow (Trin.) 45,02, 4. Henry (Americké Pan. ostr.) 45,42, 5. Brown (Bah.) 45,47, 6. Gillick (Ir.) 45,53.

Výška: 1. Rybakov (Rus.) 232 cm, 2. Ioannou (Kypr) 232, 3. Spank (Něm.), Bednarek (Pol.) oba 232, 5. Bába (ČR), Thörnblad (Švéd.), Nuyens (Niz.), Hanany (Fr.) všichni 223.

Ženy – 200 m: 1. Felixová (USA) 22,02, 2. Campbellová-Brownová (Jam.) 22,35, 3. Fergusonová-McKenzieová (Bah.) 22,41, 4. Leeová (USA) 22,48, 5. McLaughlinová 22,62, 6. Faceyová (obě Jam.) 22,80.

Disk: 1. Samuelsová (Austr.) 65,44, 2. Barriosová (Kuba) 65,31, 3. Grasuová (Rum.) 65,20, 4. Glancová (Pol.) 62,66, 5. Sung Aj-min (Čína) 62,42, 6. Müllerová (Něm.) 62,04.

KVALIFIKACE A ROZBĚHY:

Muži - 800 m - semifinále:
1. Kamel (Bahr.) 1:45,01.
4x100 m - rozběhy: 1. USA 37,97.
Oštěp - kvalifikace: 1. Vasilevskis (Lot.) 86,69, …9. Frydrych 79,57, 28. Veselý (oba ČR) 75,67 - nepostoupil.

Ženy - 1500 m - semifinále: 1. Džamálová (Bahr.) 4:03,64.
Dálka - kvalifikace: 1. Gomesová (Portug.) 686.

21.8.2009 VSTUP DO DISKUSE

Politici nechápou, co je věda, jak funguje, říká nositel Nobelovy ceny za fyziku

Brno - Vědci se musí místo výzkumu věnovat papírování, kritizoval nositel Nobelovy ceny za fyziku Claude Cohen-Tannou-dji. „Moje děti se věnují vědě také a tráví šedesát procent času sepisováním zpráv," řekl ve čtvrtek fyzik publiku na VUT v Brně.

Taneční soutěž StarDance vyhrál Piškula před Bankem a Plodkovou

Praha - Vítězem osmé řady taneční soutěže StarDance se stal herec Zdeněk Piškula, který tančil s Veronikou Lálovou. Ve finále dnes předstihl lyžaře Ondřeje Banka s Evou Krejčířovou. Třetí skončila v diváckém hlasování herečka Jana Plodková s Michalem Padevětem. Odborná porota v přímém přenosu České televize ohodnotila stejným počtem bodů dnešní výkony Piškuly a Plodkové, Bank v tomto pořadí zůstal třetí.