Maslák je čtvrtý na světě. Rosolová na mítinku v Moskvě porazila Hejnovou

Moskva - Český souboj v Rusku. Denisa Rosolová na mítinku Ruská zima v Moskvě obsadila třetí místo v běhu na 400 metrů. Čtvrtá pak skončila Zuzana Hejnová, která se vrátila k závodům po půlroční pauze způsobené zraněním. Obě splnily limit pro účast na halovém mistrovství Evropy v Praze. A nejen ony. V českém týmu pro halové ME je nyní už 27 atletů.

1.2.2015 AKTUALIZOVÁNO 1.2.2015

Denisa Rosolová.Foto: ČTK/Milan Kammermayer

Rosolová zaběhla čas 52,64 sekundy a nestačila jen na dvě ruské soupeřky. Vítězná Jekatěrina Renžinová vytvořila letošní světové maximum 52,08, druhá byla Alena Maminová za 52,39.

"Na první závody v hale to nebylo špatné," prohlásila na facebooku Rosolová, která se v přípravě potýkala s bolavou achillovkou. "Myslím, že příště bych mohla běžet o dost lépe," věřila.

Mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Hejnová, která loni začátkem srpna ukončila letní sezonu kvůli zranění paty, se na hladké čtvrtce vrátila o něco horším výkonem 53,82 sekundy.

V běhu na 60 m překážek vybojoval třetí místo Petr Svoboda ve svém nejlepším letošním čase 7,75. Lepší byli jen Kubánec Dayron Robles a domácí Konstantin Šabanov (oba 7,69).

Maslák neměl konkurenci

Ještě víc zazářil Pavel Maslák - v Moskvě vyhrál závod na 400 metrů časem 45,80 sekundy, kterým se zařadil na čtvrté místo letošních světových tabulek. Před halovým mistrem světa a Evropy jsou v tabulkách pouze dva Američané a o dvě setiny Bralon Taplin z Grenady.

Maslák, který drží český rekord v hale výkonem 45,24, zvítězil při prvním startu na své parádní trati po loňských zdravotních problémech naprosto suverénně.

Druhý Rus Pavel Trenichin za ním zaostal o 1,43 sekundy. Český běžec také splnil limit pro účast v Praze, kde bude obhajovat předloňský titul z Göteborgu.

"Běželo se mi dobře. Prvních 200 metrů super, třetí stovka nebyla nic moc, ale to bylo hlavně tím, že to je první čtvrtka a ještě to není doladěné. Hlavně jsem rád, že noha drží. Je to na dobré cestě," uvedl na webu topathletics.org Maslák, kterého o velkou část loňské sezony připravilo zranění pravého zadního stehenního svalu.

Další atleti uspěli ve Vídni

Limit už v sobotu splnili sprinter Jan Veleba a trojice osmistovkařů Miroslav Burian, Filip Sasínek, Matěj Pavlíček.

Veleba nejprve postoupil časem 6,77 sekundy do finále šedesátky, kde svůj výkon o tři setiny vylepšil a limit splnil se setinovou rezervou. Doplnil tak dvojici Zdeněk Stromšík, Marek Bakalár, kteří na stejné trati pokořili účastnické kritérium již dříve.

Nejrychlejší z Čechů na osmistovce ve Vídni byl Burian s časem 1:48,98 minuty. O dvě setiny byl pomalejší junior Sasínek a pod limitní hranici 1:49,40 se o setinu dostal také Pavlíček.

Halový atletický mítink IAAF Ruská zima v Moskvě:

Muži - 60 m: 1. Collins (Sv. Kryštof a Nevis) 6,48, 400 m: 1. Maslák (ČR) 45,80, 1500 m: 1. Kibet (Keňa) 3:37,79, 60 m př.: 1. Robles (Kuba) 7,69, 2. Šabanov (Rus.) 7,69, 3. Svoboda (ČR) 7,75, výška: 1. Semenov 231, 2. Cyplakov (oba Rus.) 231, dálka: 1. Tsatumas (Řec.) 805.
Ženy - 60 m: 1. Povhová (Ukr.) 7,27, 400 m: 1. Renžinová 52,08, 2. Maminová (obě Rus.) 52,39, 3. Rosolová 52,64, 4. Hejnová (obě ČR) 53,82, 800 m: 1. Poistogovová (Rus.) 2:02,11, 60 m př.: 1. Talajová (Běl.) 8,02, výška: 1. Licwinková (Pol.) 201, 2. Kučinová (Rus.) 199, dálka: 1. Koněvová (Rus.) 682.