Devět ze čtrnácti soupeřů bylo na šedesátce lepších než Roman Šebrle. Obhájce titulu mistra Evropy zahájil turínský sedmiboj ziskem 823 bodů. Čas 7,17 sice patří k Šebrleho nejpomalejším v kariéře, ale úvodní sprint si favorit odbyl svou slabinu ve dvoudenní soutěži a skončil s přijatelnou ztrátou 121 bodů na vedoucího Ukrajince Kasjanova.

„Šedesátka byla bohužel setinku přes rozpočet,“ porovnal Šebrle realitu s plánem, který si pro sedmiboj stanovil. „Myslel jsem, že když se držím s ostatními, musím běžet rychle. Proto jsem to podvědomě trochu pustil. Mohlo to být třeba o pět setin rychlejší, ale to nic neřeší.“

Ve druhé disciplíně však halový evropský rekordman prodal skokanskou formu a díky výkonu 772 cm v dálce se posunul na čtvrté místo v průběžném pořadí.

„V plánu bylo 765,“ radoval se. V soutěži využil jen dva pokusy, třetí už vynechal a šetřil síly. „Jsem opatrnější kvůli noze. Kdybych neměl to zranění, asi bych ještě skákal. Ale jestli se zlepšil, nebylo by to nic rasantního, možná pět centimetrů.“

Výborně připravený Kasjanov v dálce ještě zvýšil náskok na Šebrleho. „Věděli jsme, že je to dobrý dálkař, tady je to určitě můj soupeř,“ pravil Šebrle na adresu Ukrajince.

Český reprezentant přicestoval do Turína s plnovousem. Před závody se nechal slyšet, že ho oholí, až ucítí medailovou formu. Ta chvíle přišla v pátek večer. „Už po rozcvičení jsem věděl, že je to dobré. Bylo to dole hned, za deset minut,“ smál se Šebrle.

Ve třetí disciplíně zůstal Šebrle za očekáváním. V kouli ho sice předčili jen dva soupeři, ale výkon 15,14 m na vynikajícího vrhače není mnoho. Český reprezentant se ale posunul na medailovou, třetí pozici a na vedoucího Kasjanova stáhl 38 bodů.

„Od koule jsem si sliboval nejvíc, ale překvapivě byla nejhorší,“ láteřil Šebrle. „V tréninku dávám v pohodě 15,50, tak to při závodě mělo být o metr víc, a ne tohle. Ztratil jsem tam šedesát bodů.“

Ve výškařském sektoru si Ukrajinec Kasjanov vytvořil už druhý osobní rekord na šampionátu v Turíně. Překonal 206 cm, jen o tři centimetry méně než Šebrle. Ten se dvakrát neúspěšně pokoušel o zdolání 212 cm, prostřední pokus totiž vynechal, aby nastřádal síly.

„Výška byla dobrá, celkově jsem proti rozpočtu mínus třicet bodů,“ spočítal si.

V čele průběžného pořadí přenocuje Estonec Pahapill, který si hlavně díky 212 cm do výšky zajistil náskok 51 bodů na druhého Kasjanova. Šebrle je třetí se ztrátou 138 bodů na Pahapilla.

„Pahapill má fazonu jako kráva, když si to pohlídá, není co řešit,“ uznal Šebrle. „Ale všichni jedou dobře, Kasjanov, Drozdov i Niklaus, takže je to prostě boj o medaili. Nakonec to bude jedna z nejlepších Evrop.“

Druhý soutěžní den čekají vícebojaře překážky, tyč a závěrečný kilometr. Boj o titul bude vzhledem k možnostem i aktuální formě závodníků otevřený v rozsahu čtveřice Pahapill, Kasjanov, Šebrle, Drozdov.

„Pahapill skáče o tyči kolem pěti metrů. Překážky nechodí o nic hůř než já, jen neumí běhat. Ale já sám nevím, kolik můžu dát na kilometru, vždyť to půjdu z voleje.“

Šebrleho málem trefila koule

Na ploše turínského Ovalu Lingotto se současně rozcvičovali koulaři a vícebojaři před skokem dalekým. Oba sektory spolu sousedí. Každý závodník se soustředil na svůj „píseček“. Roman Šebrle procházel po rozběžišti, když pár mětrů od něho přistála sedmikilová koule vyslaná doslova mimo výseč.

„Neviděl jsem ji, jak letí, lekl jsem se,“ popsal Šebrle nebezpečnou situaci. „Ale před dálkou mě to nijak neovlivnilo, jen jsem řekl pořadatelům, aby ten sektor uzavřeli, když bude zrovna někdo házet.“

Šebrle si v tu chvíli připomněl děsivou příhodu ze soustředění v Jihoafrické republice, kdy mu jedna z vrhaček na stadionu zapíchla oštěp do ramene.

„Po tom, co jsi trefený oštěpem, tě už nerozhodí nějaká koulička,“ bral turínskou patálii s humorem. „Napadlo mě, že už bych měl za sebou oštěp a kouli, tak by mi pak zbýval už jen disk a kladivo.“

Právě koule se stane příštím Šebrleho osudem v turínské soutěži sedmibojařů. Třetí disciplína startuje v 15,10 hodin.

Výškařka Straková bude bojovat o medaili

Poslední česká atletka v soutěžích halového ME v Turíně si prodloužila šampionát do neděle. Výškařka Iva Straková suverénně prošla kvalifikací a zopakuje si finálovou účast z minulého mistrovství v Madridu.

Eliminačním závodem prošla Straková bez jediného zaváhání, výšky 180, 185 a 189 zdolala vždy prvním pokusem. Další zvyšování nebylo třeba, shodný výkon předvedlo už jen šest soupeřek. Do devítičlenného finále proklouzly ještě dvě výškařky za 185 cm.

„Myslela jsem, že bude spíš stačit 192 na první pokus, ale takhle je to samozřejmě větší pohoda,“ usmívala se Straková.

Sama očekávala časově náročnou kvalifikaci. Na ploše se zároveň se závodem výškařek křížily dálka a tyč mužů a sprinterské rozběhy. „Navíc nás, které skáčeme z pravé odrazové nohy, rozhodčí častěji zastavovaly,“ doplnila. „Ale nakonec to šlo celkem rychle.“

Vpředvečer kvalifikace čelila Straková drobným zdravotním problémům. „Večer mi nebylo dobře, měla jsem lehký náběh na virózu,“ upřesnila.

Před spaním se uvolnila malou sklenkou bílého vína. Připila si na stříbrný úspěch z překážek se svou spolubydlící Lucií Škrobákovou. „Lucka byla solidární. Aby mě nerušila, sbalila si matraci a pyžamo a šla spát k Martině Šestákové a Denise Rosolové,“ vyprávěla výškařka.

K výraznému úspěchu nemá Straková daleko. Do úzkého okruhu medailových kandidátek nepatří, ale při svých zkušenostech a současné formě může směle útočit ze zadních pozic.

Jedna soupeřka jí ubyla už před závodem, do něhož nenastoupila obhájkyně stříbrné medaile Di Martinová. Kromě ní se do finále podívají všechny favoritky, pět výškařek už dokázalo zdolat 2 metry.

„Jestli si na ně věřím? Na tom povrchu je docela těžké skákat. Je dost rychlý, při odraze to člověka vystřelí dopředu,“ dodala Straková k podmínkám ve výškařském sektoru.

Dálkař Novotný poprvé skončil v kvalifikaci

Podle stabilní výkonnosti okolo 8 metrů se dálkař Roman Novotný zařadil mezi naděje české výpravy na mistrovství Evropy. Ambice však nenaplnil, skokem dlouhým 777 cm vypadl už v kvalifikaci. To se mu v dálce přihodilo poprvé v kariéře.

Novotný má na kontě osmé místo z olympiády v Pekingu, sedmé z dorosteneckého MS a bronzové medaile z univerziády a evropského šampionátu do 22 let.

„Prostě jsem ty skoky pokazil, při prvním jsem byl nervózní, druhý byl přešlap a třetí nedošlap,“ shrnul dálkař svůj kvalifikační nezdar. Závěrečným pokusem se při odrazu možná obral o vzdálenost, která mu chyběla na finále. Od osmého Fina Pimiäho dělilo českého atleta 17 centimetrů.

„Po tom přešlapu jsme se domluvili, že si rozběh posune o stopu dozadu, ale před odrazem Roman trochu přibrzdil,“ popsal situaci Novotného trenér Michal Pogány. „Druhý pokus byl určitě za osm metrů, ale ten se neměřil.“

Novotný nastoupil v první kvalifikační skupině, kterou ukončil na šestém místě. Naděje na finálovou osmičku ale zhatila už první série skupiny B. V celkovém hodnocení patří Novotnému třináctá pozice.

„Chyba byla ve mně, sektor byl výborný, ostatní disciplíny na ploše mě taky vůbec nerušily, na to jsem zvyklý,“ kál se dálkař z Kroměříže. „Ani to brzké vstávání mi tolik nevadilo. Bydlím na hotelu s Petrem Svobodou, večer jsme se dohodli, že bude spát jinde, aby mě nerušil.“

Na společném pokoji tak zůstalo u jedné medaile, Svobodova pátečního bronzu z překážek.

Sprinter Chambers se postaral o evropský rekord

Kontroverzní britský sprinter Dwain Chambers zaběhl v sobotu na halovém mistrovství Evropy nový evropský rekord na 60 metrů. V Turíně protnul cílovou pásku v čase 6,42 sekundy a překonal tak v semifinále o tři setiny čtyři roky staré maximum Francouze Ronalda Pognona.

Světové maximum drží již jedenáct let Američan Maurice Greene, na kterého ztratil běžec s dopingovou minulostí Chambers tři setiny.

Druhý skončil v sobotním semifinále další Brit Simeon Williamson, která byl pomalejší o 15 setin než jeho třicetiletý krajan.

MUŽI:

400 m: 1. Wissman (Švéd.) 45,89, 2. Licciardello (It.) 46,32, 3. Vieru (Rum.) 46,54, 4. Zeller (Rak.) 46,62, 5. Buck (Brit.) 46,93, 6. Galvan (It.) 48,23.
3000 m: 1. Farah (Brit.) 7:40,17, 2. Tahri (Fr.) 7:42,14, 3. Espaňa 7:43,29, 4. Sánchez (oba Šp.) 7:45,29, 5. Bayrak (Tur.) 7:45,46, 6. McCormick (Brit.) 7:52,07.
Výška: 1. Uchov (Rus.) 232, 2. Ioannu (Kypr) a Dmitrik (Rus.) oba 229, 4. Campioli (It.) a Šustov (Rus.) oba 229, 6. Baniotis (Řec.) 229, …10. Bába (ČR) vyřazen v kvalifikaci.
Trojskok: 1. Donato (It.) 17,59, 2. Jastrebov (Ukr.) 17,25, 3. Spasovchodskij (Rus.) 17,15, 4. Taillepierre (Fr.) 17,12, 5. Dzjacuk (Běl.) 16,88, 6. Plotnir (Rus.) 16,81.
Sedmiboj po 1. dnu (60 m, dálka, koule, výška): 1. Pahapill (Est.) 3636 bodů, 2. Kasjanov (Ukr.) 3585, 3. Šebrle (ČR) 3498 (7,17 s. – 823 bodů, 772 cm – 990, 15,14 m – 798, 209 cm – 887), 4. Drozdov 3495, 5. Frullani (It.) 3441, 6. Niklaus (Něm.) 3335.

ŽENY:

400 m: 1. Krivošapková (Rus.) 51,18, 2. Pyhydová (Ukr.) 51,44, 3. Safonovová 51,85, 4. Anťjuchová (obě Rus.) 52,37, 5. Reinaová (It.) 53,11, 6. Fraserová (Brit.) 53,58.
1500 m: 1. Alminovová (Rus.) 4:07,76, 2. Rodríguezová (Šp.) 4:08,72, 3. Romanová (Slovin.) 4:11,42, 4. McGettiganová (Ir.) 4:11,58, 5. Zolotovová 4:11,72, 6. Jevdokimovová (obě Rus.) 4:12,33, …17. Lustigová (ČR) vyřazena v rozběhu.
Dálka: 1. Baltaová (Est.) 687, 2. Sokolovová 684, 3. Kučerenková (obě Rus.) 682, 4. Kolaričová (Slovin.) 662, 5. Vojkinová (Rus.) 657, 6. Kivineová (Est.) 651.
Tyč: 1. Golubčikovová (Rus.) 475, 2. Spiegelburgová 475, 3. Battkeová (obě Něm.) 465, 4. Kirjašovová (Rus.) 450, 5. Gadschiewová (Něm.) 435, 6. Dennisonová (Brit.) 435, …13. Ptáčníková (ČR) vyřazena v kvalifikaci.

Muži - dálka (kvalifikace): 1. Bayer (Něm.) 812, …13. Novotný (ČR) 777 - nepostoupil.
Ženy - výška (kvalifikace): 1. Vlašičová (Chorv.), Friedrichová (Něm.), Straková (ČR) a Kljuginová (Rus.) všechny 189.