Lídr mistrovství světa Španěl Fernando Alonso z Ferrari, který dnes slaví 31. narozeniny, dojel pátý a svůj náskok v celkovém pořadí na druhého Australana Marka Webbera zvýšil na 40 bodů.

Start byl odložen kvůli problémům mercedesu Michaela Schumachera, kterému zhasl motor a musel po nápravě potíží startovat místo ze 17. místa z boxů, ostatní piloti se vydali ještě na jedno zaváděcí kolo a samotný závod byl zredukován ze 70 na 69 kol. Schumacher prožil celkově nešťastný den, hned ve třetím kole přezouval tvrdší gumy a navíc dostal penalizaci za překročení povolené rychlosti v boxech. A deset kol před koncem ze závodu odstoupil z osmnáctého místa.

Při opakovaném startu udržel první pozici vítěz kvalifikace Lewis Hamilton, který v sobotu vyjel jubilejní 150. pole position pro McLaren. Sebastian Vettel nejdříve bojoval o druhou pozici s Romainem Grosjeanem, ale následně se propadl na čtvrtou pozici za Jensona Buttona.

Pořadí na nejvyšších pozicích se s výjimkami zastávek v boxem dlouho neměnilo. Na Hamiltona na trati Hungaroringu, kde se špatně předjíždí, nejdříve marně útočil Grosjean. Ve 46. kole naopak druhou pozici ztratil, když jej předjel týmový kolega Räikkönen. Ten v souboji nejdříve v zatáčce vytlačil Francouze z trati a následně jej nechal za sebou.

Hamilton chválil svůj tým i soupeře

Na vedoucího Hamiltona se sice Räikkönen dotáhl, ale také se před něj nedokázal dostat. Přestože měnil Fin pneumatiky o pět kol později než lídr závodu, Hamilton své kralovaní dotáhl až do cíle a zvítězil o 1,032 sekundy před Räikkonenem. McLaren si tak připsal ve Velké ceně Maďarska už šesté vítězství za posledních osm let.

Hamilton byl ve vedení s výjimkou osmi kol, kdy se propadl z vedoucí pozice po dvou zastávkách na výměnu pneumatik, a přiznal, že útoky lotusů by byly na jiné trati daleko nepříjemnější. "Oba jsou opravdu rychlí," řekl na adresu Grosjeana a Räikkönena.

"Kdyby se jelo jinde, kde je předjíždění o hodně snadnější, myslím si, že by výsledek mohl být jiný," citovala agentura AP sedmadvacetiletého Hamiltona, který za šest let ve formuli 1 vyhrál na Hungaroringu už potřetí. "Je to úžasný den a skvělá práce celého týmu. Ukázali jsme, že můžeme opět jezdit na nejvyšší pozicích a těším se na druhou polovinu sezony," doplnil.

Räikkonen a Grosjean byli nespokojení

Räikkonen a Grosjean byli přes umístění na stupních vítězů nespokojení. "Chtěli jsme tady vyhrát," prohlásil Francouz, jenž byl podruhé v sezoně třetí. Jeho největším úspěchem bylo druhé místo v červnu ve Velké ceně Kanady. "Druhé místo mi nestačí," řekl bývalý šampion Räikkönen, jenž na této pozici dojel potřetí v sezoně. Na vítězství při letošním návratu do formule 1 po dvouleté pauze čeká od konce srpna roku 2009, kdy vyhrál s ferrari Velkou cenu Belgie.

Hamilton, mistr světa z roku 2008, si připsal celkově devatenáctý triumf v kariéře a navázal na červnové vítězství z Velké ceny Kanady. V celkovém pořadí se posunul na čtvrté místo o bod před Räikkönena. Čtvrtý Vettel, světový šampion z minulých dvou let, se přiblížil na dva body druhému Webberovi rovněž z Red Bullu, který dojel osmý.

Závodem na Hungaroringu začala druhá polovina šampionátu a po jedenáctém podniku sezony následuje letní pauza. Nejbližší Velká cena je na programu až 2. září v Belgii.

Velká cena Maďarska, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Mogyoródu:
1. Hamilton (Brit./McLaren) 1:41:05,503 (prům. rychlost: 179,391 km/h), 2. Räikkönen (Fin./Lotus) -1,032, 3. Grosjean (Fr./Lotus) -10,518, 4. Vettel (Něm./Red Bull) -11,614, 5. Alonso (Šp./Ferrari) -26,653, 6. Button (Brit./McLaren) -30,243, 7. Senna (Braz./Williams) -33,899, 8. Webber (Austr./Red Bull) -34,458, 9. Massa (Braz./Ferrari) -38,350, 10. Rosberg (Něm./Mercedes) -51,234.

Pořadí MS (po 11 z 20 závodů): 1. Alonso 164 b., 2. Webber 124, 3. Vettel 122, 4. Hamilton 117, 5. Räikkönen 116, 6. Rosberg 77, 7. Button 76, 8. Grosjean 76, 9. Pérez (Mex./Sauber) 47, 10. Kobajaši (Jap./Sauber) 33.

Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 246, 2. McLaren 193, 3. Lotus 192, 4. Ferrari 189, 5. Mercedes 106, 6. Sauber 80, 7. Williams 53, 8. Force India 46, 9. Toro Rosso 6.