Kornfeil byl v GP Katalánska jedenáctý, Abraham má první body

Barcelona - Motocyklista Jakub Kornfeil ztratil na vítězného Španěla Mavericka Viňalese šestnáct sekund. Karel Abraham v MotoGP bodoval dvanáctým místem, vyhrál Jorge Lorenzo.

3.6.2012

Motocyklový závodník Jakub Kornfeil.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Motocyklový jezdec Jakub Kornfeil dojel ve Velké ceně Katalánska ve třídě Moto3 na jedenáctém místě a díky druhému nejlepšímu výsledku v sezoně si připsal pět bodů. V páté Grand Prix sezony získal první letošní body Karel Abraham, jenž obsadil v MotoGP 12. pozici.

Závod královské kubatury vyhrál domácí Jorge Lorenzo na yamaze po souboji s krajanem Danim Pedrosou na hondě a zvýšil své vedení v průběžném pořadí mistrovství světa. Třetí skončil Ital Andrea Doviziozo a odsunul na čtvrté místo mistra světa Caseyho Stonera. Australan, jenž startoval z pole position, tak poprvé po devatenácti závodech za sebou skončil mimo stupně vítězů.

Abraham, jenž z předchozích čtyř závodů třikrát nedojel a jednou obsadil nebodované 17. místo, dnes skončil dvanáctý o 56,229 sekundy za Lorenzem. Získal tak první letošní čtyři body.

"Mám radost z dokončeného závodu a zisku prvních bodů. Na druhou stranu jsem zklamaný, motorka pořád nefunguje tak, jak by měla, stále mi hrozně klouže zadní část," uvedl v tiskové zprávě Abraham. "Chvíli jsem si myslel, že bych mohl stíhat Barberu, pak mi však bylo jasné, že body jsou naprostou prioritou. Vzhledem k nestabilitě motocyklu jsem se rozhodl příliš neriskovat a dojet na bodované pozici," dodal.

Kornfeil ztrácel na rovinkách

V Moto3 vyhrál letos podruhé vyhrál další domácí jezdec Maverick Viňales, který navázal na triumf z úvodního podniku v Kataru. Šesté vítězství v kariéře získal suverénně, když porazil druhého Němce Sandra Corteseho o více než sedm sekund. Cortese se udržel v čele průběžného pořadí, Viňales na něj ztrácí už jen sedm bodů.

Kornfeil, který startoval z dvanácté pozice, ztratil na vítězného Španěla 16 sekund. V pátém závodu sezony bodoval potřetí, za svým letošním maximem z Portugalska zaostal jen o jednu příčku.

"Když pomineme výkon motoru, tak musím říct, že motorka byla fantastická. Bohužel na rovinkách jsem neskutečně ztrácel, a když jsem někoho předjel v zatáčkách, tak jsem byl na rovince opět odsunut zpět," uvedl v tiskové zprávě Kornfeil. "Z jedenáctého místa nemusíme být zklamaní, ale nemůžeme kvůli němu nijak vyskakovat," dodal 17. muž průběžného pořadí MS.

V dramatickém závodu třídy Moto2 triumfoval Ital Andrea Iannone o necelou setinu sekundy před Švýcarem Thomasem Lüthim. Třetí dojel do cíle domácí Marc Márquez, jenž se tři kola před cílem dostal do kolize s krajanem Polem Espargarem, pro něhož závod skončil pádem.

Incident vyšetřovalo ředitelství závodu a udělilo Márquezovi za způsobení nehody penalizaci 60 sekund, po níž španělský jezdec klesl na 23. pozici. Na třetí místo se tak místo něj posunul Espargarův týmový kolega a další domácí jezdec Esteve Rabat. Průběžné pořadí vede Lüthi.

Velká cena Katalánska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Barceloně:

Moto3: 1. Viňales (Šp./FTR Honda) 41:50,965, 2. Cortese (Něm./KTM) -7,752, 3. Oliveira (Portug./Suter Honda) -7,853, 4. Rossi (Fr./FTR Honda) -8,007, 5. Masbou (Fr./Honda) -8,075, 6. Márquez (Šp./Suter Honda) -8,267, …11. Kornfeil (ČR/FTR Honda) -16,127.

Průběžné pořadí MS (po 5 ze 17 závodů): 1. Cortese 87 b., 2. Viňales 80, 3. Salom (Šp./Kalex) 55, 4. Fenati (It./FTR Honda) 52, 5. Rossi 45, 6. Rins (Šp./Suter Honda) 44, …17. Kornfeil 12.

Moto2: 1. Iannone (It./Speed Up) 41:16,852, 2. Lüthi (Švýc./Suter) -0,083, 3. M. Márquez (Šp./Suter) -1,137, 4. Rabat (Šp./Kalex) -12,516, 5. Corsi (It./FTR Honda) -14,226, 6. Nakagami (Jap./Kalex) -15,072.

Průběžné pořadí MS (po 5 ze 17 závodů): 1. Lüthi 88, 2. M. Márquez 86, 3. P. Espargaró 71, 4. Iannone 71, 5. Redding (Brit./Kalex) 50, 6. Kallio (Fin./Kalex) 40.

MotoGP: 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 43:07,681, 2. Pedrosa (Šp./Honda) -5,003, 3. Dovizioso (It./Yamaha) -9,361, 4. Stoner (Austr./Honda) -9,544, 5. Crutchlow (Brit./Yamaha) -12,506, 6. Bautista (Šp./Honda) -13,948, …12. Abraham (ČR/Ducati) -56,229.

Průběžné pořadí MS (po 5 ze 18 závodů): 1. Lorenzo 115, 2. Stoner 95, 3. Pedrosa 85, 4. Dovizioso 60, 5. Crutchlow 56, 6. Rossi (It./Ducati) 51, …17. Abraham 4.