Abraham bodoval v Katalánsku desátým místem

Barcelona /AKTUALIZOVÁNO/ - Královskou MotoGP vyhrál Casey Stoner. Český motocyklista Jakub Kornfeil obsadil v závodu stopětadvacítek desátou pozici.

5.6.2011

Karel Abrahám.Foto: Roman Vlačiha

Český motocyklista Karel Abraham obsadil ve Velké ceně Katalánska desáté místo v závodě královské třídy MotoGP. Na stejné příčce v Barceloně dojel v kubatuře do 125 ccm jeho krajan Jakub Kornfeil.

Jednadvacetiletý Abraham ztratil na nejrychlejšího Australana Caseyho Stonera s hondou 43 sekund. Ve stopětadvacítkách se po penalizaci Francouze Johanna Zarka radoval z vítězství lídr šampionátu Španěl Nicolás Terol, za kterým osmnáctiletý Kornfeil zaostal o 36 sekund.

Abraham na ducati vyjel na trať z posledního, patnáctého místa a musel se navíc vyrovnat se zraněním ruky, které si přivodil při pádu v sobotní kvalifikaci. "Naštěstí mě to neomezovalo," uvedl Abraham na svém webu.

Vypjatý okamžik zažil ve třetím kole, když se pokusil předjet Randyho de Punieta. "Zkusil jsem to v nájezdu do první zatáčky, ale byl jsem dlouhý a musel jsem vyjet mimo trať," uvedl jednadvacetiletý brněnský rodák, jenž tak ztratil kontakt s jezdci bojujícími o deváté až jedenácté místo. Po pádu Hirošiho Aojamy a De Punieta zůstal na dvanáctém místě. "Měl jsem štěstí, že jsem také nespadl," dodal.

Pak začala Abrahamova stíhací jízda, která vyvrcholila bojem o devátou příčku se zkušeným Lorisem Capirossim. Kolo před cílem se před Itala Abraham dostal, v posledním okruhu jej ale Capirossi znovu předjel a deváté místo o centimetry uhájil. "Byl to těžký souboj a mrzí mě, že jsem nedokázal Capirossiho předjet. Ale i desátá příčka je výborná," zhodnotil závod Abraham. Na cílové rovince ztratil na Capirossiho pouhých 0,021 sekundy.

Český debutant v královské třídě tak bodoval počtvrté z pěti závodů a celkově mu patří dvanáctá pozice. Vedení udržel díky druhému místu Jorge Lorenzo ze Španělska.

Kornfeil zajel třetí nejlepší výsledek v kariéře

Kornfeil bodoval potřetí v sezoně a na okruhu Catalunya si dojel také pro třetí nejlepší výsledek v kariéře. Jeho maximem je loňské páté místo z Brna, letos v Jerezu pak skončil sedmý. V této sezoně bodoval ještě díky 13. místu v Portugalsku a třináctý je i celkově.

"Dost se mi povedl start, neboť jsem se posunul minimálně o jednu celou řadu vpřed. Ve druhém kole jsem se na chvíli dokonce ocitnul i na sedmé pozici, jenže jsem ji o několik dalších zatáček při pokusu o předjíždění kolegy ztratil, když se přede mne dosti nešetrně tlačil Fin Ajo," uvedl Kornfeil v tiskové zprávě. "S odstupem času toho trošku lituji, že jsem nebyl tvrdší, protože udržet tu pozici, určitě by se vše vyvíjelo ještě k lepšímu konci, neboť jsem zcela bez problémů dokázal jet po celý závod stejné časy jako první pětka," dodal.

Těšilo ho ale, že dokázal v závěru předjet Angličana Dannyho Kenta, který ho v průběhu závodu vytlačil z trati. "Zhruba deset kol před koncem se mi přiřítil na záda a vzápětí mě předjel. Jeho jízda byla velmi rozháraná a při pokusu o předjetí zpět mě dokonce vytlačil. Nebýt mojí duchapřítomnosti, asi bychom se váleli na zemi oba. Mým hnacím motorem bylo mu to vrátit a porazit ho. A to se mi nakonec i podařilo," dodal Kornfeil.

Zarco na derbi přišel o premiérové vítězství v kariéře po souboji s Terolem v cílové rovince. Za blokování španělského jezdce na aprilii, který kvůli němu musel vyjet až do trávy, byl potrestán dvacetisekundovou penalizací a propadl se na šesté místo.

Terol vyhrál čtvrtý z pěti dosavadních závodů, druhý skončil jeho sedmnáctiletý krajan Maverick Viňales, který v minulém závodě připravil lídra o neporazitelnost. Třetí dojel Němec Jonas Folger.

Moto2 vyhrál Bradl

Třídu Moto2 ovládl Němec Stefan Bradl a díky třetímu triumfu v sezoně si upevnil vedení v šampionátu. Závod poznamenala ošklivá kolize tureckého jezdce Kenana Sofuoglua s Juliánem Simónem.

Španělského závodníka vyhodila po kontaktu se soupeřem v zatáčce motorka do vzduchu a po tvrdém pádu chyběl jen kousek k tomu, aby ho zasáhl Sofuogluův stroj. Simón se sice po havárii sám postavil, vyšetření u něj však odhalilo dvojnásobnou zlomeninu stehenní kosti a musí na operaci.

Velká cena Katalánska, závod MS silničních motocyklů v Barceloně:

Do 125 ccm: 1. Terol 42:29,647, 2. Viňales (oba Šp./Aprilia) -10,356, 3. Folger -15,260, 4. Cortese (oba Něm./Aprilia) -15,670, 5. Vázquez (Šp./Derbi) -15,942, 6. Zarco (Fr./Derbi) -19,758, …10. Kornfeil (ČR/Aprilia) -36,776.

Průběžné pořadí (po 5 ze 17 závodů): 1. Terol 120 b., 2. Cortese 72, 3. Folger 68, 4. Viňales 65, 5. Zarco 63, 6. Vázquez 57, …13. Kornfeil 18.

Moto2: 1. Bradl (Něm./Kalex) 41:38,888, 2. Márquez (Šp./Suter) -4,141, 3. A. Espargaró (Šp./Pons Kalex) -8,409, 4. Corsi (It./FTR) -10,331, 5. Krummenacher (Švýc./Kalex) -11,661, 6. De Angelis (San. Mar./Motobi) -12,383.

Průběžné pořadí (po 5 ze 17 závodů): 1. Bradl 102, 2. Corsi 59, 3. Iannone (It./Suter) 49, 4. Simón (Šp./Suter) 49, 5. Takahaši (Jap./Moriwaki) 47, 6. Lüthi (Švýc.) 47.

MotoGP: 1. Stoner (Austr./Honda) 43:19,779, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) -2,403, 3. Spies (USA/Yamaha) -4,291, 4. Dovizioso (It./Honda) -5,255, 5. Rossi (It./Ducati) -7,371, 6. Simoncelli (It./Honda) -11,831, …10. Abraham (ČR/Ducati) -43,113.

Průběžné pořadí (po 4 ze 18 závodů): 1. Lorenzo 98, 2. Stoner 91, 3. Dovizioso 63, 4. Pedrosa (Šp./Honda) 61, 5. Rossi 58, 6. Hayden (USA/Ducati) 47, …12. Abraham 24.

5.6.2011 VSTUP DO DISKUSE

Ve věku 69 let zemřel kytarista Radim Hladík

Praha -Ve věku 69 let zemřel dnes ráno kytarista Radim Hladík, který mimo jiné stál u zrodu legendární kapely Blue Effect, sdělil to současný zpěvák kapely Honza Křížek. Hladík podlehl následkům fibrózy plic, se kterou bojoval několik let. Sedmdesátiny by oslavil 13. prosince.

Záchranáři našli části těl obětí havárie indonéského letadla

Jakarta - Indonéští záchranáři dnes našli části těl v moři v oblasti, kde v sobotu havarovalo policejní letadlo se 13 osobami na palubě. Oznámil to na tiskové konferenci šéf Indonéské pátrací a záchranné agentury (BASARNAS) s tím, že ostatky pravděpodobných obětí byly nalezeny v místě, kde už vesničané dříve vylovili sedadlo z letadla a vak obsahující mobilní telefon a policejní doklady.

Skvělá Koukalová slaví první letošní triumf. Ovládla stíhací závod!

Östersund /FOTOGALERIE/ - Biatlonistka Gabriela Koukalová vyhrála stíhací závod Světového poháru v Östersundu. Do vedení se dostala už po úvodní střelbě a do cíle dojela o osm sekund před Němkou Laurou Dahlmeierovou. Pořadí v čele SP je opačné, Dahlmeierová vede před Koukalovou o 25 bodů. Eva Puskarčíková skončila ve Švédsku na osmém místě, což je její nejlepší individuální výsledek v SP, Lucie Charvátová byla dvanáctá a Veronika Vítková osmnáctá.