Smrž byl v Imole dvakrát v desítce

Světový šampionát superbiků pokračoval na domácí půdě Ducati vItálii.

27.9.2009

Jakub Smrž bojuje na trati v Doningtonu.Foto: MPAfoto.com

Český motocyklový závodník Jakub Smrž také v neděli potvrdil, že patří mezi světovou elitu.

Páté místo z kvalifikace proměnil jezdec stáje Guandalini Racing v první jízdě v osmou příčku, ve druhé pak v příčku devátou. Ale nebyl to jednoduchý boj. Už proto, že Jihočech v sobotu spadl a po pádu mu zůstaly drobné následky.

Smržovi se v prvním závodě na startu mírně zvedl motocykl, takže se o pár míst propadl. Jednu chvíli dokonce vypadl z první desítky, ale pak zabojoval a také díky několika chybám soupeřů obsadil konečné osmé místo.

Domácí fanoušky potěšilo vítězství Japonce Norijuky Hagy na Ducati i to, že stupně vítězů doplnili hned dva Italové: Max Biaggi (Aprilia) a Michele Fabrizio (Ducati).

Naopak premiéra loňského mistra světa ve třídě do 250 ccm Marka Simoncelliho na superbiku skončila pádem.

Druhá jízda byla pro Italy ještě úspěšnější. Fabrizio si splnil životní sen, když dokázal vyhrát Velkou cenu Itálie na italském stroji. V těsném souboji porazil Hagu, který se i tak vrátil na první místo. Pomohl mu k tomu i drobný výpadek Američana Bena Spiese, který poprvé v sezoně opustil dějiště Velké ceny bez umístění na stupních vítězů. Dva závody před koncem je však boj o titul otevřený, od Japonce jej dělí jen tři body.

Simoncelli se na druhý pokus dočkal a dojel třetí. Smrž si devátou příčku v jízdě pojistil i celkově deváté místo ve světovém šampionátu.

Seriál pokračuje už 4. října ve francouzském Magny-Cours.

Výsledky – 1. jízda: 1. Haga (Jap./Ducati) 38:32,199 min., 2. Biaggi (It./Aprilia) –2,074, 3. Fabrizio (It./Ducati) –2,190, 4. Spies (USA/Yamaha) –5,438, 5. Kijonari (Jap./Honda) –14,470, 6. Haslam (Brit./Honda) –14,685,… 8. J. Smrž (ČR/Ducati) –32,694.
2. jízda: 1. Fabrizio 38:23,143, 2. Haga –3,592, 3. Simoncelli (It./Aprilia) –6,510, 4. Biaggi –7,445, 5. Spies –14,678, 6. Rea (Brit./Honda) –16,396,… 9. J. Smrž –25,268.
Pořadí (po 12 ze 14 závodů): 1. Haga 391 b., 2. Spies 388, 3. Fabrizio 330, 4. Rea 263, 5. Biaggi 257,… 9. J. Smrž 155.

Kontroverzní reforma práce má ve Francii zelenou. I přes protesty tisíců lidí

Francouzský prezident Emmanuel Macron podepsal kontroverzní reformu zákoníku práce, proti níž v zemi protestovaly tisíce lidí. Prezident tyto reformy sliboval od svého zvolení a podle něj jsou nezbytné pro hospodářství a společnost. Upozornil, že představují dobré řešení zejména pro nejmenší podniky, které vytvářejí nejvíce pracovních příležitostí.

AUTOMIX.CZ

Tatra postavila unikátní osmikolku se všemi řiditelnými koly. Hýbe se jako krab

Česká automobilka Tatra se pochlubila jednou unikátní novinkou. Pro jistého švýcarského zákazníka totiž postavila osmikolový podvozek se systémem řízení kol všech čtyř náprav. Vůz díky tomu umí mimo jiné takzvaný „krabí chod", tedy jízdu šikmo vpřed či vzad doleva nebo doprava při stejném úhlu natočení všech kol. Není divu, že novinka v Kopřivnici dostala právě přezdívku "Krab".

Laver Cup začal: Evropa válí. Berdych s Nadalem však padli

/FOTOGALERIE/ Tenisté týmu Evropy vedou po prvních dvou zápasech Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Byly to ale pořádné bitvy, bojovalo se o každý míček. Nejprve Chorvat Marin Čilič porazil dvakrát 7:6 mladého Američana Francese Tiafoeho, pak si Rakušan Dominic Thiem poradil 6:7, 7:6 a 10:7 v rozhodujícím super tie-breaku s dalším americkým hráčem Johnem Isnerem. Alexander Zverev pak zdolal Denise Shapovalova. Jediní, kdo za Evropany podlehli, byli Tomáš Berdych s Rafaelem Nadalem ve čtyřhře.

Německo: Merkelová v neděli nejspíš vyhraje, další vývoj je ale otevřený

Německá kancléřka Angela Merkelová, šéfka konzervativní unie CDU/CSU, ukončí v pátek svou volební kampaň v Mnichově, její protikandidát, lídr německých sociálních demokratů (SPD) Martin Schulz v Berlíně. K volebním urnám zamíří Němci v neděli. Nejpravděpodobnější variantou je, že potvrdí Merkelovou i pro její čtvrté funkční období.