Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

GABRIELA KOVÁŘÍKOVÁ

Gabriela Kováříková

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Z Vyšehradu na Hrad aneb Mezi Líbánkami na Jadranu a Shakespearem

Na Letní scéně Vyšehrad účinkuje v Líbánkách na Jadranu, hraje i v komedii Mnoho povyku pro nic, uváděné v rámci Letních shakespearovských slavností. Václav Jílek prožívá, stejně jako řada jeho kolegů, pracovní léto.pecifický humor

Hvězdy zpívají na Vyšehradě

Již sedmým rokem není Metropolitní léto hereckých osobností na Letní scéně Vyšehrad pouze přehlídkou toho nejlepšího z repertoáru divadla Studio DVA, ale v rámci tzv. off programu nabízí i koncerty vybraných interpretů.

Letošním seriálům zatím vévodí Bohéma

/VIDEOUKÁZKY/ Seriály jsou nejpopulárnější formou současnosti. Kulturní redakce Deníku vybrala své seriálové favority z první poloviny letošního roku. A to z českých i zahraničních seriálů. Hlavním překvapením bylo vítězství Bohémy od scenáristky Terezy Brdečkové a režiséra Roberta Sedláčka.

Tata Bojs po spolupráci s orchestrem opráší Futuretro

/ROZHOVOR, VIDEO/ Zhruba měsíc poté, co vyšel na CD, LP i digitálně záznam koncertu Tata Bojs se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu (SOČR), který se odehrál vloni v listopadu v pražském Fóru Karlín, oznámila skupina kolem zakládajících členů Milana Caise a Mardoši sedm exkluzivních koncertů (z toho tři v Praze). V průběhu listopadu a prosince na nich kompletně přehraje své přelomové album Futuretro.  

Vinyl otevřel Oceánu brány do světa hudby. Teď se k němu vracíme

/ROZHOVOR, VIDEO/Po úspěšném loňském comebacku podpořeném novinkou Ve smíru se kapela Oceán – tvořená na postu zpěvačky Jitkou Charvátovou, dále Petrem Kučerou, Honzou Vozárym a Petrem Honsem – rozhodla vydat ji v limitovaném nákladu tří set kusů i na vinylu. Každý z nich je ručně očíslovaný a podepsaný všemi členy skupiny – jde tedy o sběratelský unikát.

Jaroslav Plesl: Téma Hamleta? Oběť za pravdu může být ohromná

/ROZHOVOR/ S postavou Hamleta se Jaroslav Plesl setkal už před lety tehdy ji nastudoval v Dejvickém divadle. Nově (od 27. června) se jako Kralevic dánský bude objevovat v prostoru před Míčovnou v Královské zahradě Pražského hradu.

Pavel Zedníček předčil na tenisovém kurtu i mladší herecké kolegy

Pavel Zedníček se stal vítězem tradičního tenisového turnaje Kalich Cup 2017, kterým se Divadlo Kalich loučí s divadelní sezonou. Herec porazil i o generaci mladší kolegy z domovského divadla, kteří si fyzičku trénují v náročných muzikálových číslech.

Dovolená s Holubovou a Kleplem na Vyšehradě

Novinku Líbánky na Jadranu a dalších devět hitů ze svého repertoáru nabídne divákům na Letní scéně Vyšehrad Divadlo Studio DVA. V pořadí 14. ročník Metropolitního léta hereckých osobností tam odstartuje už tento pátek.

Začátkem září zazní v ABC Satisfaction

Letošní sezonu uzavřela inscenace Čapek o posledních letech života humanisty Karla Čapka v režii Pavla Kheka (premiéru měla 3. června v Rokoku). Do té nové vstoupíme s Šedesátkami, které navazují na dramaturgickou linii hudebních komedií pro zpívající činoherce, říká režisér a umělecký šéf MDP Petr Svojtka.

Letní Ungelt: Skořápka i loučení Marty Kubišové

Simona Stašová, Marta Kubišová, Regina Ráz- lová, Alena Mihulová, Petr Kostka a mnozí další herci budou trávit prázdniny na hradčanském Novém Světě v Praze. Počínaje 3. červencem se tam opět po roce otevře Letní scéna Divadla Ungelt, která nabídne 54 divadelních večerů pod širým nebem.  

V Hamletovi je mnohé – vedle tragédie i detektivka a humor

/VIDEO/ Tragédie Hamlet v titulní roli s Jaroslavem Pleslem je hlavní novinkou letošních Letních shakespearovských slavností, které se v Praze odehrají mezi 27. červem a 9. zářím. Tradičně se přehlídka odehraje i v Brně, Ostravě a Bratislavě.

Jindra Polák: Nápadů máme spoustu. Nová deska bude příští rok

(ROZHOVOR, VIDEO) Skupinou roku 2016 se při nedávném udělování cen Akademie populární hudby Anděl stala kapela Jelen. Jde o další významný mezník v hudebním životě této formace v čele s jejím frontmanem Jindrou Polákem.

David Stypka: Kvůli muzice jsem prolomil ostych

/ROZHOVOR, VIDEO/ Ne, že by byl David Stypka úplně neznámou hudební osobností, ale teprve až díky autorskému EP Jericho, které vyšlo loni, se o něm dozvěděla široká veřejnost – zejména ta, co si nelibuje v prvoplánově líbivých písničkách, ale jde po jejich hloubce a obsahu.

Gipsy.cz novým klipem zvedne mandle "haterům"

/VIDEOKLIP/ Hejtování je fenoménem dnešní doby. Může se ale stát i vděčnou předlohou videoklipu, o jehož režii i scénář se postaral leader kapely Gipsy.cz Radek Banga.

Luboš Andršt: Jsem tu od toho, abych hrál

/ROZHOVOR, VIDEO/ Původně mělo vyjít debutové album Luboše Andršta a kapely Energit v roce 1973, ale tehdejší vedení Supra-phonu je „zamázlo". Vzkříšení se dočkalo až po čtyřiačtyřiceti letech. Pod názvem Time's Arrow vyšlo jako pocta předčasně zemřelému baskytaristovi Vladimírovi Padrůňkovi.

Intimní rodinné zpovědi a divoké názorové reje

Marlene Dietrichová v Ungeltu, Pohřeb až zítra podle Natálie Kocábové ve Švandově divadle a nejen to. V Praze se opět v jednom dni (právě dnes) odehraje hned několik zajímavých činoherních premiér.

Folková událost roku

/UKÁZKA/ Osmdesátiny svého zakladatele Jiřího Tichoty oslaví už tuto sobotu koncertem v holešovické Tipsport areně kapela Spirituál kvintet.

Petr Janda: Nechci se rouhat, ale hudebních nápadů mám pořád mraky

/ROZHOVOR, VIDEO/ Ještě držím pohromadě to je nejen název nové desky Petra Jandy, kterou mu k nedávným pětasedmdesátinám vydal Supraphon, ale i jasný vzkaz fanouškům, že je tento guru českého bigbítu stále ve skvělé formě.

Roman Procházka z Divokýho Billa: Nakonec se vždycky dohodneme

/ROZHOVOR, VIDEO/ Třiadvacet zastávek napříč republikou čítá turné Divokýho Billa, které odstartuje právě dnes v Plzni. Vedle osvědčených písní na něm zazní i novinky z aktuální, v pořadí sedmé řadové desky Tsunami, na kterou fanoušci čekali čtyři roky. Vyšla jak na CD, tak – vůbec poprvé v historii kapely – na vinylu.

Monstrum: Když se řekne Švec, řekne se i Stalin

/VIDEOUKÁZKA/ Jeho stavba si vyžádala přes sedmnáct tisíc tun žuly a přišla na více než 140 milionů tehdejších korun. Nakonec se ale Stalinův pomník, lidově zvaný Fronta na maso, v Praze na Letné příliš „neohřál" odstraněn byl po sedmi letech od svého odhalení. Smut-nější je fakt, že za něj zaplatili životem jeho autor Otakar Švec i jeho manželka. Jejich příběh vypráví film Monstrum, který v neděli 28. května uvede ČT1 ve 20.15.

Kapela Värttinä: Těšíme se na fanoušky. A taky na kofolu

/VIDEO/ Klenot finské lidové hudby, kapela Värttinä, vystoupí 25. května v rámci seriálu koncertů nazvaných Mezinárodní víkend žen v pražském Lucerna Music Baru (předskočí jí česká formace BraAgas). Posluchačům přiveze tato formace starší, ale i nové skladby z posledního studiového alba Viena. Na otázky Deníku odpovídala zpěvačka a etnomuzikoložka Karoliina Kantelinenová.

Šansonová legenda Mireille Mathieu přidává v Praze druhý koncert

/VIDEO/ Jedna z největších šansonových legend historie světové hudby, Mireille Matheiu, přidává druhý pražský koncert. Oproti původně plánovanému jedinému vystoupení se v Praze představí také v termínu 24. října 2017. Koncert jedné z nejzásadnějších francouzských zpěvaček se uskuteční v Kongresovém centru Praha. První vystoupení je již téměř celé vyprodané.

Debbi: Na desce Break jsem překračovala své pěvecké hranice

/ROZHOVOR, VIDEO/ Její hlas patří na české hudební scéně k těm výjimečným – s přibývajícím věkem i zkušenostmi zní navíc čím dál zajímavěji. Třiadvacetiletá zpěvačka Debbi to stvrzuje svou novinkou Break (SinglTon) o deseti písních, s níž zjevně vstupuje do nové umělecké etapy.

Jonny Lang rozsvítí nejen Lucerna Music Bar

/VIDEO/ Jednoho z nejlepších koncertních umělců své generace zpěváka, kytaristu a držitele ceny Grammy Jonnyho Langa přivítá 13. listopadu Lucerna Music Bar. O následujícím listopadovém víkendu bude Lang také hlavní hvězdou 22. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Blues Alive v Šumperku.

Marta Töpferová: Zajímají mě „pravdivé hlasy". Ne zpěváci s afektem

/ROZHOVOR, VIDEO/ Přes padesát koncertů, tanečních a divadelních představení, workshopů i různých překvapení slibuje festivalový program pražských Strun dětem v Minoru, který se uskuteční o nadcházejícím víkendu. Jeho součástí bude i vystoupení Marty Töpferové s projektem Milokraj.

Zpěvák Jan Kopečný: Sedí mi víc kantilénové písně, než rockovější party

/ROZHOVOR/ Nejčerstvější z rolí, které vytvořil na divadelním jevišti, je Honza z muzikálu Čas růží s písněmi Karla Gotta v Hudebním divadle Karlín. Zpěvák a herec Jan Kopečný už ale směřuje k další v pražském Divadle Broadway bude od října králem Ludvíkem XIV. v muzikálu Muž se železnou maskou.

Kapela Chinaski: Zúročili jsme, co jsme se za léta naučili

/ROZHOVOR, VIDEO/ S jubilejní, v pořadí desátou deskou přichází k posluchačům kapela Chinaski. Jmenuje se Není nám do pláče a stejně jako ta předchozí Rockfield vznikala pod producentským dohledem zkušeného Grega Havera. Písničky muzikanti postupně nahrávali v Austrálii, londýnských Dean Street Studios, na Novém Zélandě nebo v kalifornské poušti.

Englichová a Veverka: Nahrávat desku je jako ladit motor Formule 1

Ona je skvělá harfenistka, on výtečný hobojista. Kateřina Englichová a Vilém Veverka, sympatičtí „vážno-hudební" interpreti, spojili své umění v jedno – u Supraphonu jim totiž vyšel první společný počin, album Impressions. Představí ho i v rámci koncertů po České republice, přičemž ten „křtící" se uskuteční právě dnes v pražské Novoměstské radnici.

Pohádkový Madagaskar míří poprvé na české jeviště

Po New Yorku a Londýně se filmový hit Madagaskar představí i v České republice. Muzikálová verze animovaného trháku se čtyřmi hrdiny – lvem, zebrou, žirafou a hrošicí – nabídne rodinnou podívanou s velkou výpravou a písněmi od skladatele hitů Rickyho Martina, George Noriega. Turné odstartuje 7. října v Praze a během podzimu postupně navštíví Brno, České Budějovice, Zlín, Pardubice, Ostravu, Chomutov a Plzeň.

Honza Křížek: Už hodně dlouho si připadám jako Papinův hrnec

První z koncertů k letošním oslavám pětadvacetin má kapela Walk Choc Ice za sebou – odehrála jej v domovském KD Solnice, kde absolvovala svá první vystoupení a vznikl tam i kultovní debut Keep Smiling. Další tři koncerty má „Chodící nanuk" v plánu – a nejen to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení