Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JANA PODSKALSKÁ

Jana Podskalská

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Kingsmani opět na scéně

/TRAILER/ Tajná služba Kingsman je zpět. A s plnou parádou. Kromě noblesních britských agentů a jejich amerických kolegů s lasem přivádí na scénu například i Eltona Johna.

Když agenti budí salvy smíchu

Špionáž je profese, kde končí veškerá legrace. Ne vždy je ale nutno brát ji tak vážně. Leckteří filmaři si s agenty škodolibě pohráli.

Přehlídka Divadlo: matky a život v iluzi

Ženy hýčkané i trápené, silné, selhávající. A život v iluzi. Tyto figury a motivy prolínaly řadou inscenací mezinárodní přehlídky Divadlo, jež ve čtvrtek skončí v Plzni.

Bobule na plátně aneb Malá filmová degustace

Víno. Je v něm slunce, ovoce a jak známo pravda. Vyprávějí o tom i příběhy na stříbrném plátně. Na vinice se vydali s kamerou mnozí filmaři. Ne všechny jejich hrozny jsou ale dobře uzrálé. Stejně jako víno jsou i filmy nasládlé, silné, trpké či bez výrazu. Jako francouzský snímek Víno nás spojuje, který dorazil do českých kin nyní, v době vinobraní. 

Bába z ledu zkusí sbalit Oscara

Otužilá seniorka Bohdana Slámy pokračuje v úspěšné plavbě. Míří vysoko – v prosinci zkusí prolomit české ledy v oscarovém klání mezi cizojazyčnými snímky.

Průlet filmovou sci-fi. Projekt 100 startuje

/VIDEO/ Dramaturgové cyklu, který v uplynulých pěti letech mapoval klíčové světové i české tituly napříč tématy i žánry, se rozhodli dát Projektu 100 novou šťávu. Opět půjde o kolekci pěti filmů, nikoli však nahodilou, nýbrž podle přesně daného klíče. Tím bude postupná prezentace základních filmových žánrů a jejich historického vývoje až k dnešku. Tu čest být první v řadě dostala sci-fi.

Dostojevskij startuje přehlídku Divadlo

Hezky drsně, Zločinem a trestem. Tak dnes začíná v Plzni 25. ročník mezinárodního festivalu Divadlo. U úspěšné dramatizace slavného Dostojevského románu stál v předním budapešťském divadle Vígzsínház se svými českými spolupracovníky režisér Michal Dočekal.

Hranice filmu: zločin různýma očima

Anatomie zločinu. To byla další, už čtvrtá kapitola cyklu Hranice filmu, který pořádá Centrum dokumentárního filmu. Zločin a jeho odraz ve filmu a naopak „pitvali“ organizátoři spolu s filmaři a diváky na pražské FAMU v uplynulém víkendu. Nabídli stručnou exkurzi do historie filmů o zločincích a zločinech, komentované projekce za účasti tvůrců, ke slovu přišel i zákon. A kupodivu nebyl nudný.

Zlatého lva si z Benátek odváží uklízečka, která milovala vodní bytost

Největší mezinárodní filmový festival podzimní sezóny včera večer skončil. Hlavní cenu, Zlatého lva, si odnáší režisér Guillermo del Toro za snímek The Shape of Water (Tvar vody). Láska uklízečky k tajemné vodní bytosti porotu na festivalu v Benátkách doslova okouzlila.

Bermudský trojúhelník aneb lokálky hledají cestu do kin

O tom, jak čilý ruch kdysi panoval na malých lokálních železnicích a jaká je situace dnes, vypráví pozoruhodný celovečerní dokument Záhada lokálek. Jeho tvůrci byli pečliví a posbírali cenné archivní záběry, udělali dotáčky a nabízejí unikátní svědectví o stavu českých lokálek.

Divadlo: Blázni, zločinci i panenky

Černá komedie, tichá opera, drama i kabaret. To vše nabídne 25. ročník mezinárodní přehlídky Divadlo, která začne v Plzni už po neděli, 12. září. Potrvá jedenáct dní.

Noční můra jménem To

/TRAILER/ Strach. Každý nějaký máme. Jen některé se ale zhmotní. Sugestivním způsobem o tom vypráví film To natočený podle stejnojmenné knihy Stephena Kinga.  

Posedlost hudbou. Dvořákova Praha začíná

Stabat Mater. Tento monumentální opus Antonína Dvořáka otevře ve čtvrtek hudební festival Dvořákova Praha, který tradičně zahajuje koncertní sezónu.

Má kondice je moje čisté svědomí, vypráví snímek Červená

Strašák z totality. To je jeden z důvodů, proč Olgu Sommerovou zajímají silné ženy, jež ustály životní břemena a jejichž osudy jsou věčným mementem. Jako Soňa Červená.

Odešel Vladimír Brabec, výborný dabér a herec bojující s cejchem „majora“

James Bond, Daphné, T. Potter. A major Zeman. Mnohým filmovým postavám propůjčil hlas, televiznímu majoru upsal nechtěně duši. Vladimír Brabec měl na kontě desítky rolí, skvělou dabérskou práci i divadelní výkony, Jan Zeman byl ale jeho prokletím.

Loganova akce a další filmové loupeže

Správný lupič má mít kuráž, styl a ideálně smysl pro humor. Jako Dannyho parťáci. A protože i režiséři si rádi hrají, natočil teď jejich tvůrce Steven Soderbergh jakousi anti-verzi, komedii Loganovi parťáci.

Konec prázdnin v krumlovském klášteře

Tajuplné příběhy z minulosti, výstavy, workshopy v dílnách, divadla či koncerty. To vše najdete v unikátním areálu Klášterů Český Krumlov, který nabídne během září nevšední akcí a oslavy. Zahájí je už dnes interaktivní exkurze do světa s vůní kůže, ohně u kovadliny, glazury i čerstvě pečeného chleba.

Hard rock maďarsky: Omega dnes oslaví 55

V 70. letech platili společně s Locomotiv GT za zásadní kapely progresívní rockové hudby. Jejich muzika rozhodně překročila hranice tehdejšího tzv. východního bloku. Její zvuk tvořil napůl hard & psychedelic a napůl progressive rock.

Známé loutky na plátně? Hurvínkova cesta do pekel

/VIDEO/ Od začátku bylo zjevné, že nápad přenést známé loutky na plátno v 3D je přinejmenším pošetilý. Film, jenž dnes vstupuje do kin pod názvem Hurvínek a kouzelné muzeum, to potvrzuje.

Redl vrátí na scénu i události, o nichž se mlčelo

Divoká devadesátá, zimní bedekr Až po uši i zanícená zpěvačka Florence Jenkinsová. To jsou témata, která má teď v hlavě režisér Jan Hřebejk.

Hurvínek hraje počítačové hry a létá na drakovi. Do kin přijde na konci srpna

„Taťuldo, ty mi nerozumíš!“ Tradiční generační konflikt řeší teď i Spejbl a Hurvínek - v novém filmu Hurvínek a kouzelné muzeum, který vstoupí do kin 31.srpna a který má ambice moderního animáku.

Film Temná věž vyhlíží jako tuctová fantasy

/VIDEO/ Mezi Pánem prstenů a Matrixem. Tam někde je filmová Temná věž, zjednodušená a zatím i zbavená magie Kingova románu.

Konkurenti Jamese Bonda rozšiřují řady

/VIDEO/ Důvodů, proč být špionem, může být víc. Barry Seal ze stejnojmenného filmu, jenž vstupuje do kin, se například ukrutně nudí.

Nabarvené ptáče je dřina. Musí se dělat srdcem

/REPORTÁŽ/ Letní požár obilného lánu za Konstantinovými Lázněmi vyhlížel jako scéna z filmu. Do adaptace knihy Nabarvené ptáče by sedl jako ulitý. Šlo ale o přírodní divadlo. Režisér Václav Marhoul ten den točil vizuálně krotší záběry. „Kozácký nájezd je teprve před námi,“ shrnul lakonicky.

Retro pro tátu. Strniště pro Jana Svěráka

Laskavý film z těžké doby natočený podle klíče Obecné školy. To je v kostce napjatě očekávaný nový snímek Jana Svěráka Po strništi bos, který vstoupil do českých kin. Držitel Oscara za Kolju jej ale natočil spíš kvůli otci nežli kvůli sobě.

Hit Rosti Nováka aneb řízený chaos mezi Evropou a Afrikou

/ROZHOVOR/ Hit, Tell the Difference. To je nový projekt Cirku La Putyka, který ve čtvrtek odstartuje Letní Letnou a v němž se režisér Rostislav Novák ml. snaží skloubit dvě odlišné kultury: českou a rwandskou. A je to vskutku náraz. Možná větší, než čekal.

RECENZE: Retro pro tátu. Strniště pro Jana Svěráka

Laskavé retro z těžké doby. Natočené podle klíče Obecné školy. To je v kostce nový film Jana Svěráka Po strništi bos, který režisér natočil spíš kvůli otci nežli kvůli sobě.

Děsivé oči a nehybný úsměv: dejte si pozor na panenky

Jsou panenky, s nimiž není radno si hrát. I pouhý pohled do jejich děsivých očí a nehybného úsměvu může zabíjet. Annabelle ze stejnojmenného filmu z roku 2014 to zatraceně dobře ví. Teď se vrací na plátna kin.

Samotáři se vracejí. A nejsou úplně sami

Venku letní dusno a v domě o nic lépe. Když na sebe narazí mezi čtyřmi stěnami dvě ženy a jeden muž, nebývá to zpravidla idyla.

Křižáček je studená roadmovie

Jsou filmy pro diváky. A pak filmy, jež svou formální výlučností zaujmou na festivalech, ale kiny prošumí. Křižáček, s nímž Václav Kadrnka vyhrál letošní karlovarský festival, patří k těm druhým.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení