VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KATEŘINA PERKNEROVÁ

Kateřina Perknerová

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Kdo neumí, ten učí? Může to být ale naopak

Ministerstvo školství chce, aby všude před tabulí stáli kvalitní lidé, kteří rozumějí svému oboru a zároveň mají požadované pedagogické vzdělání. Ne vždy se to potkává s realitou. Kvalifikovaných učitelů matematiky, fyziky a chemie je kupříkladu velký nedostatek. Nejde o planý poplach, neboť zatímco před revolucí třeba obor učitelství fyziky na Matematicko-fyzikální fakultě UK absolvovalo na 150 lidí ročně, v posledních letech je to necelá desítka.

Věra Jourová: Na prezidenta by měl kandidovat Martin Stropnický

Na sněmu ANO sklidili velký potlesk zástupci hnutí v evropských strukturách, eurokomisařka Věra Jourová, místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička a europoslankyně Dita Charanzová. Vystupovali jako kompetentní zastánci českých zájmů v EU, kterou vnímají coby jediné možné řešení pro Česko. Deník hovořil se zakládající členkou ANO Věrou Jourovou, jež má v hnutí stále silnou pozici.

ANALÝZA: Babiš chce proměnit Česko. Pevnou rukou

Voliči budou mít letos na podzim na vybranou. Buď dají hlas zástupcům tradičních demokratických stran, nebo Andreji Babišovi. Víkendový sněm nenechal nikoho na pochybách, oč usiluje druhý nejbohatší Čech a zakladatel i největší sponzor hnutí ANO Andrej Babiš.

Babišův plán: Polovina ministerstev i poslanců

Andrej Babiš novinářům řekl, že po volbách by rád zatočil s byrokracií. Koneckonců tento závazek obsahuje i nová publikace O čem sním, když náhodou spím.

Nízké daně podle ANO? Pohádka, tvrdí ODS

Sněmováni vládního hnutí ANO probíhá jako idylická slavnost. Andrej Babiš vyzval k jednotě a akčnosti celého týmu, čehož se delegáti drží. Momentálně vystupují ministři za ANO s projevy, které jsou přehlidkou úspěchů, jež mají ve svých resortech za sebou.

Babiš bude kandidovat z posledního místa

Andrej Babiš nebude lídrem kandidátky hnutí ANO ve Středočeském kraji. Naopak zaujme místo poslední. "Lidé kroužkováním mohou ukázat, jestli mě ve sněmovně chtějí," řekl Babiš delegátům sněmu ANO.

Andrej Babiš: Havel měl u nás zavést prezidentský systém

Hnutí ANO se chystá na sněmovní volby, v sobotu a neděli si zvolí nové vedení a brzy už také představí svou vizi rozvoje České republiky v příštích dvaceti letech. Jeho předseda Andrej Babiš v rozhovoru s Deníkem tvrdí, že Česko by se mělo inspirovat v zahraničí a vzít si z něj to nejlepší – americký většinový systém, švýcarskou přímou demokracii a německý parlamentní jednací řád.

Bude se Stropnický ucházet o Hrad? Napoví víkendový sněm ANO

 /ANALÝZA/ Víkendové sněmování delegátů hnutí ANO nepřinese žádná dramata.

ČSSD chce radikálně měnit daňový systém. Návrh sbližuje Babiše s Fialou

Sociální demokraté razantně vykročili za levicovým voličem. Slova Bohuslava Sobotky o vyhaslosti bohumínského usnesení, jež ČSSD zapovídá spolupráci s komunisty, byla jen rétorickým cvičením proti tomu, s čím přicházejí nyní. Jejich představa o změně daňového systému v Česku je radikální a zasahuje jak občany, tak firmy. Souhlasíte s návrhy ČSSD? Hlasujte v anketě pod článkem.

Kateřina Perknerová: Spor o Šumavu naznačí Zemanovu sílu v ČSSD

Prezident Miloš Zeman se o Národní park Šumava zajímá dlouho. Ještě v době, kdy byl důchodcem z Vysočiny, jezdil za starosty šumavských obcí a poslouchal jejich stížnosti na Bursíkova ředitele parku Krejčího, řádění kůrovce, uschlé stromy a „ekoteroristy". Když se pak nad nezelenou částí Šumavy, která byla nechána na pospas žravému broukovi, proletěl vrtulníkem, udělal si definitivní názor.

VÍME PRVNÍ

Ministerstvo školství povolilo osm nových soukromých škol

Ačkoli ministerstvo školství klade důraz na kvalitní veřejné vzdělání, nehází klacky pod nohy ani tomu soukromému. Deník získal exkluzivní informaci, že nyní souhlasilo se zapsáním osmi nových privátních škol, z toho pěti základních a tří středních. Všechny začnou fungovat letos v září. V Praze jde o dvě ZŠ a jednu SŠ, konkrétně Gymnázium Sv. Augustina v Praze, které doplní stávající augustiniánskou mateřskou a základní školu.

Mládek nevydržel, Sobotka ho odvolal. Na tahu je Zeman

/ANALÝZA/ - Volby se nevyhrávají díky potlesku velkých firem, ale díky lidem, kteří vhazují hlasovací lístek do urny. Většinou to dělají na základě svých zkušeností – u lékaře, ve škole, při pohledu na výplatní pásku nebo na účet od mobilního operátora. A právě ten je nepřiměřeně vysoký celé tři roky, kdy vedl ministerstvo průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

EXKLUZIVNĚ

Babiš píše Sobotkovi: „Na rozdíl od Vás mám v politice čistý štít“

Před pondělním odletem do Francie za rodinou stihl Andrej Babiš nejen podat návrh na zdanění korunových dluhopisů, ale také odeslat odpověď na dopis premiéra Bohuslava Sobotky ze 14. února. V ní například zdůvodňuje svůj poslanecký podnět, který se dotkne maximálně několika desítek lidí.

AKTUALIZOVÁNO

Valachová se pře s gymnázii o termín maturity z matematiky

Zlomky, deskriptivní geometrie, nepřímá úměra a všechny další matematické dovednosti se mají zabydlet v myslích středoškoláků natolik, že bude přirozené z nich skládat maturitu. A to nejen na gymnáziích a lyceích, kde se bude maturita z matematiky poprvé konat povinně na jaře 2021, ale i na středních odborných školách. Tam tato novinka dorazí o rok později, jak v pondělí rozhodla vláda. Výjimku budou mít pouze umělecké, zdravotnické a sociální obory.

VÍME PRVNÍ

Peníze na dluhopisy Agrofertu šly z Babišova účtu v UniCredit Bank

Andrej Babiš přiznal, že transakce s korunovými dluhopisy byla výhodná pro něj i Agrofert. Cenné papíry své firmy nakoupil z peněz, které vydělal. A do Agrofertu je poslal ze svého účtu v UniCredit Bank. Deník má potvrzení banky k dispozici. Vyplývá z něj, že Andrej Babiš nakoupil cenné papíry v nominální hodnotě 1 482 269 996 za 1 556 468 332 korun.

Víkend pro ministra průmyslu Jana Mládka

Tři dny. To je čas, který dal v pátek premiér Bohuslav Sobotka Janu Mládkovi na rozmyšlenou ohledně rezignace na post ministra průmyslu a obchodu. Podle informací Deníku ho sám odvolat nechce, ale nabídnutou demisi by neodmítl. Příčinou je mediální bramboračka, kterou s pomocí svého narychlo jmenovaného náměstka Bokštefla a již odvolaného šéfa komunikace Proroka Jan Mládek celý týden míchal.

Hynek Kmoníček: Trump překvapil svět tím, že plní své sliby

Diplomata Hynka Kmoníčka si pořadatelé různých think tanků rádi zvou na své debaty. Slova bývalého velvyslance v Indii či Austrálii a budoucího v USA budí náležitou pozornost nejen díky jeho formulačním schopnostem a širokým znalostem, ale také proto, že toho hodně prožil. Mimochodem i díky němu se nedávno vrátil ze Sýrie do Polska vězněný Leszek Panek.

Kmoníček se chystá do Ameriky. Na podzim už možná bude zpátky

V druhé polovině února mělo být jasné, že ředitel zahraničněpolitického odboru Hynek Kmoníček (ČSSD) bude českým velvyslancem v USA. Jeho potvrzení americkou stranou ale zbrzdila náhlá rezignace Trumpova poradce pro národní bezpečnost Michaela Flynna.

Šmarda chce být lídrem, ale hejtmani na kandidátkách ČSSD mu nevadí

Členové sociální demokracie budou na jaře rozhodovat o podobě kandidátek včetně jejich lídrů. Zatímco už dnes není sporu, že v Jihomoravském kraji bude lídrem předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, jinde je o místo jedniček hned několik zájemců. Se známými jmény si to chtějí rozdat oblíbení starostové. Na Vysočině půjde konkrétně o hejtmana Jiřího Běhounka (nestraník za ČSSD) a starostu Nového Města na Moravě Michala Šmardu (ČSSD).

Pohledem Deníku: Realisté mají velké ambice. Jsou reálné?

Při prvním velkém setkání Realistů Petra Robejška s veřejností se Deník zeptal, zda stále věří, že ve volbách získají 20 procent hlasů. Odpověď zněla ano. Mají prý totiž nejen velké cíle, ale i analýzy, které jim dávají za pravdu. V nich hrají roli tři faktory: levicová vláda, která nic nepředvedla, pravice mířící ke dnu a o znalosti opřená řešení nejdůležitějších společenských problémů.

Ministr Mládek: Mobilní operátory zákonem omezíme. Ceny to ale nesníží

Češi mají nejdražší mobilní data ve střední Evropě. Německý občan pořídí při nejvýhodnější nabídce za třicet euro 15 GB, rakouský 40 GB, slovenský 16 a Polák dokonce neomezený objem. Čech 1,5 GB. Jak je to možné a kdo v této oblasti zaspal? Do debaty o nabídkách tří poskytovatelů mobilních dat se v posledních dnech intenzivně zapojil premiér Bohuslav Sobotka.

AKTUALIZOVÁNO

Realisté by zrušili ombudsmana i ministerstvo pro lidská práva

Realisté Petra Robejška začnou příští týden nabírat členy. Zatím mají dva tisíce zájemců. I proto jsou stále přesvědčeni, že ve volbách získají 20 procent hlasů. Přestože jim průzkumy zatím přisuzují jen necelá dvě.

U přijímaček na druhá kola nesázejte, rozhodnou testy

Nejvýznamnější novinka letošního školního roku – jednotné přijímací zkoušky na střední školy – startuje už za dva měsíce.

Soudce Tomáš Rychlý: Vždy budou existovat nepopulární soudní verdikty

Právník Tomáš Rychlý je příkladem muže, který se neupíná k jedné profesi, ale v životě stále sleduje jasný cíl.

POHLEDEM DENÍKU: Horáček posiluje. V jeho týmu je Drábová, Pafko či Reichel

Co spojuje plicního chirurga Pavla Pafka, šéfku státního jaderného úřadu Danu Drábovou, autora občanského zákoníku Karla Eliáše, diplomatku Magdu Vášáryovou či cyklistu Leopolda Königa? Od čtvrtka jméno prezidentského kandidáta Michala Horáčka. Právě tyto osobnosti představil jako členy svého týmu. Jde o přehlídku lidí, kteří se těší vážnosti značné části obyvatelstva, přičemž každý má potenciál oslovit jiný druh voličů.

Petr Dolínek: Ceny jízdného musíme snížit v celé republice

Praha – Bývalý předseda Mladých sociálních demokratů Petr Dolínek míří do vedení ČSSD. Na post místopředsedy ho podpořila zhruba polovina krajů, získal například podporu jihočeské, plzeňské a jihomoravské organizace. Dnes se bude ucházet o nominaci v Moravskoslezském kraji.

Kariéra ve školství. Půlroční volno i titul vynikající učitel

Kdo letos v září nastoupí jako posila pedagogického sboru, bude přesně vědět, jaký profesní postup ho čeká.

Předseda spolku Idealisté.cz: Sociální demokracie si musí hledat vlastní voliče

Po dvouhodinové debatě s premiérem Bohuslavem Sobotkou byli členové Idealistů.cz, mezi nimiž je hodně sociálních demokratů, spokojeni. I když vzhledem ke svému mládí by mnozí z nich v radikalitě ještě přitvrdili. Deník hovořil s jejich předsedou Radimem Hejdukem.

Sobotka: Boj o lánský puč ještě není dobojován

Kudy se má vydat sociální demokracie, aby vyhrála volby, ale nenarušila přitom tři pilíře, na nichž stojí, totiž svobodu, solidaritu a demokracii? O tom v pondělí večer debatoval premiér Bohuslav Sobotka se členy spolku Idealisté.cz. Přišel za nimi nejen proto, že jeho jádro tvoří sociální demokraté, kteří ho po lánském puči mohutně podpořili, ale i kvůli tomu, co jim řekl na závěr setkání: „Možná ani nevíte, jak moc jste pro ČSSD důležití."

Pohledem Deníku: Slušná politika. Bude stačit?

Hledají se lídři. Značka Kde brát a nekrást. Tak lze ve zkratce popsat úpornou snahu politických stran vystrčit do arény někoho, kdo zaujme, ale přitom je schopen i něco říct. Lidovci a Starostové si vybrali jinou cestu. Místo kdo, řeší spíš co, tedy obsah a drobnou masarykovskou práci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies