VYBERTE SI REGION

KATEŘINA PERKNEROVÁ

Kateřina Perknerová

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Dagmar Nejedlá: Pět dětí na jeden záchod a hotovo. Je to nutné?

Mateřské školy čeká velká zatěžkávací zkouška. Jejich ředitelé se shodují, že bez mohutné podpory z centra, jak finanční, tak metodické, to zvládnout nelze. Dagmar Nejedlá vede spojené zařízení MŠ a ZŠ v Kameničkách a oceňuje, že v poslední době se ledy začínají lámat.

AKTUALIZOVÁNO

Dvouleté děti budou hlídat chůvy, ve školkách bude i víc učitelek

Praha /FOTOGALERIE/ - Mladé páry vítají, že už za tři roky bude muset stát zajistit místo v mateřské škole i pro dítě, které dosáhlo dvou let věku.

Peníze do škol budou putovat podle odučených hodin

Z lomovým dnem pro děti a rodiče označil středu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Sněmovna totiž schválila novelu školského zákona, jíž se od 1. ledna 2019 změní financování regionálního školství.

EXKLUZIVNĚ

Autor Hlídače smluv pomůže Horáčkovi s prezidentskou kampaní

Praha – Když loni v srpnu novináři pátrali v rejstříku nemovitostí spravovaných státem KRAB po nejméně výhodných pronájmech, nejhůře dopadly některé policejní služebny. Ministr vnitra Milan Chovanec na to reagoval slovy, že podobné informace by v CRABu vůbec být neměly, neboť je to bezpečnostní riziko.

Kdo se nebojí, zveřejňuje

Nejúčinnější bývají nejjednodušší normy. Platí to i o registru smluv.

Volební manažer ČSSD Jan Birke: Babiše porazíme

Praha – Sociální demokraté vstoupili do nového roku razantně. Jejich šéf Bohuslav Sobotka dal jasně najevo, že se chce o tradiční levicové voliče s Andrejem Babišem poprat. „Svobodomyslná, proevropská a sociálně radikální strana, to je moje představa ČSSD, pro niž budu chtít získat dostatečný mandát na sjezdu. To je ale jen první etapa. Pak pro ni musíme získat nejméně milion voličů," řekl premiér Deníku.

Petr Drulák: Regulace kapitalismu je naprosto základní otázka

Profesor Petr Drulák patří k lidem, kteří neviděli ve zvolení Donalda Trumpa žádnou katastrofu. Očekává, že mezinárodní scénu budou do značné míry určovat vztahy Washingtonu s Moskvou a Pekingem. Přesto je přesvědčen, že partnerství mezi Spojenými státy a Evropskou unií bude i nadále pevné.

Jaroslav Kubera: Každý fanatismus škodí. I v boji s kouřením

Místopředseda Senátu a primátor Teplic Jaroslav Kubera (ODS) proslul jako odpůrce zbytečných regulací ze strany státu, krajského zřízení a hlavně přísného omezování kuřáků. Až bude za týden Senát projednávat zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, bude Jaroslav Kubera jedním z nejnáruživějších řečníků. Mimochodem během rozhovoru vykouřil pět cigaret, které vytahoval z krabičky opatřené čínskými znaky. „To víte, jsem připraven na všechno," předešel mému dotazu, co se za tím skrývá.

Konec živoření doktorandů. Jejich stipendium se zdvojnásobí

Zkuste si to představit. Máte v ruce diplom, chcete se dál vzdělávat a dosáhnout vědecké hodnosti Ph.D. Stanete se doktorandem. Váš měsíční příjem je 7500 korun. Z toho si musíte zaplatit 1485 korun zdravotního pojištění. Doba studia se přitom nezapočítává do povinně odpracovaných let, z nichž se odvozuje nárok na odchod do penze.

Převede Babiš své jmění do fondu? Kdyby se jmenoval správcem, o vliv nepřijde

Praha /INFOGRAFIKA/ – Hádejte, co mají společného Andrej Babiš a slavná hokejová NHL? Do včerejška nic. Po schválení lex Babiš ale majetek ministra financí možná začne fungovat na podobném základu, jako slavný Stanley Cup. Když totiž v roce 1892 začal lord Frederic Arthur Stanley finančně podporovat kanadské hokejisty, založil kvůli tomu svěřenský fond. A ten v podstatě funguje dodnes.

Sobotka a Babiš po volbách už spolu ve vládě nezasednou

Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka se rozhodl hrát vabank. Svoji stranu otáčí doleva a ohlášenými prioritami naplňuje větu, kterou řekl v novoročním rozhovoru s Deníkem: „Svobodomyslná, proevropská a sociálně radikální strana, to je moje představa ČSSD, pro niž budu chtít získat dostatečný mandát na sjezdu."

Kubera: Ten, kdo chce porazit Zemana, mu musí být podobný

Senátor a teplický primátor Jaroslav Kubera by už klidně mohl kandidovat na prezidenta.

Premiér Sobotka: Chci vyhrát volby. Babišovi možná nabídnu post ministra financí

Kvůli odhalení novoročních předsevzetí premiéra Bohuslava Sobotky není třeba chodit k věštkyni. V roce, kdy se konají sněmovní volby, chce pochopitelně vítězit, nejprve na březnovém sjezdu ČSSD (tam to má jisté) a pak u uren v celé zemi (tam to zatím vypadá na druhé místo). Pokud se druhá položka nenaplní, ta první bude vážit méně než nic, neboť v případě porážky by Sobotka v čele strany s největší pravděpodobností skončil. To ale v úmyslu nemá. Chce znovu sestavovat vládu a v ní post ministra financí eventuálně nabídnout Andreji Babišovi.

AKTUALIZOVÁNO

Premiér Sobotka: Chceme sociálně radikální stranu

Kvůli odhalení novoročních předsevzetí premiéra Bohuslava Sobotky není třeba chodit k věštkyni ani vlastnit křišťálovou kouli. V roce, kdy se konají sněmovní volby, chce pochopitelně vítězit, nejprve na březnovém sjezdu ČSSD (tam to má jisté) a pak u uren v celé zemi (tam to zatím vypadá na druhé místo a zisk kolem 15 procent).

Plošné přijímačky. Mají vůbec smysl?

INFOGRAFIKA - Letošní dubnová novinka vzbuzuje rozpaky. Především z praxe.

Sobotka odklonil Zemana na druhou kolej. Zajímá ho Babiš

Kdo zasedne za rok na Hrad? Pokud bude opět kandidovat Miloš Zeman, vyhraje už v prvním kole? To jsou otázky, které ve společnosti rezonují. Je to dané přímou volbou, neboť v ní je vše přehledné a každý odevzdaný hlas je jakýmsi politickým vzkazem danému uchazeči o Hrad.

Miliardáři jdou do politiky. S jakými úmysly?

Chtějí si pohlídat svůj byznys. Jsou z podnikání unavení a rozhodli se zapsat do historie. Objevili v sobě politický talent. Potřebují postavit hráz Andreji Babišovi. Je pro ně výhodné pomoci Andreji Babišovi.

Víme první: Zámek Štiřín převezme Poslanecká sněmovna

Barokní zámek Štiřín s několika budovami, parkem a vzácným arboretem přejde z ministerstva zahraničí na Poslaneckou sněmovnu. Deníku exkluzivní informaci potvrdil její šéf Jan Hamáček (ČSSD): „Jednání o převodu na sněmovnu probíhají."

Rektor Jihočeské univerzity: Stačilo by, aby politici nešli do úplných kanálů

Vysokoškolský pedagog Tomáš Machula je osobností, která na sebe výrazně upozornila v minulém roce. Byl zvolen rektorem Jihočeské univerzity a zapojil se do mnoha veřejných debat, které se točily kolem etiky, složitých mravních dilemat, ale také kvality vysokoškolského studia. 

Satoranský vzkazuje mladým sportovcům: Nikdy na sobě nepřestaňte makat

Český sport nabízí plejádu jmen hodných následování. V zimě je to třeba biatlonistka Gabriela Koukalová, v létě atletka Barbora Špotáková. Celoročně obdivujeme zlatého olympionika judistu Lukáše Krpálka nebo basketbalistu Tomáše Satoranského. Právě tohoto čtvrtého českého hráče NBA v historii Deník v závěru roku zpovídal, byť jen na dálku, protože Satoranský tento čas tráví s rodinou ve Washingtonu.

Prezident Miloš Zeman, přítel mocných i génius banality

Když se bude na Pražském hradě hodnotit rok 2016, Miloš Zeman bude zajisté nadmíru spokojen. Až na drobnosti typu šmírovaného protokoláře Jindřicha Forejta, zmeškaného pohřbu slovenského exprezidenta, neprávem osočeného amerického velvyslance z neúčasti na oslavách státního svátku, několika nepříjemných soudních verdiktů, neudělených bezpečnostních prověrek, skandálu kolem vyznamenání pro Jiřího Bradyho, trvající nelásky akademické obce či nízkého tempa skupování Česka Číňany, se hlavě státu nebývale dařilo.

Převor Břevnovského kláštera: V Bibli zní Nebojte se. Třistapětašedesátkrát

Benediktinské arciopatství sv. Vojtěcha a Markéty v Praze-Břevnově je nejstarším mužským klášterem na území České republiky a patří k jejím barokním klenotům. Mniši tu v duchu řehole svatého Benedikta žijí ve společenství modlitby a práce. S převorem Petrem Prokopem Siostrzonkem jsem si povídala o tom, co to znamená na prahu 21. století. Překvapivě nic asketického a odtrženého od života za klášterními zdmi. Však se také v areálu Břevnovského kláštera nachází pivovar, šenk a pořádají se tu posvícení, ba dokonce civilní svatby.

Trump se na svět podíval jinak, i proto vyhrál, říkají diplomaté

Praha – Debatu diplomatických a politologických es na téma americké volby a fenomén Donald Trump si nenechal ujít nikdo, kdo nebyl zrovna pohlcen předvánočním spěchem. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) v rámci diskusí pořádaných družstvem Fontes rerum tentokrát přivedl čerstvě jmenovaného velvyslance ve Francii Petra Druláka, budoucího ambasadora v USA a šéfa hradního zahraničního odboru Hynka Kmoníčka (ČSSD) a politologa Zdeňka Zbořila.

Pohledem Kateřiny Perknerové: Zlý premiérův sen

Ekonomice se daří, platy rostou, důchody se valorizují, pravicová opozice je na dně a v čele největšího soupeře stojí Andrej Babiš, předseda koaliční strany. To je kombinace, která snese přívlastek vražedná.

Pamlsková vyhláška platí, ale pokuty zatím padat nebudou

České děti nejedí zdravě a tloustnou. Tento statisticky prokázaný fakt byl důvodem vydání pamlskové vyhlášky, která má ze škol vyhnat nezdravé potraviny. Provozovatelé školních bufetů a ředitelé škol ale bijí na poplach. Podle nich je vyhláška nesmyslně přísná a v podstatě znemožní nákup potravin ve školních budovách.

Člověk spojený s ČSSD pohlídá hospodaření stran

Historicky prvním předsedou úřadu, který bude dohlížet na hospodaření politických stran a jejich transparentní financování, se stane Vojtěch Weis, muž dlouhá léta spojený s ČSSD. Weise dnes jmenoval šéfem Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran prezident Miloš Zeman.

AKTUALIZOVÁNO

Zeman stvrdil spojenectví, vetoval lex Babiš

Praha - Prezident Miloš Zeman vetoval zákon o střetu zájmů přezdívaný lex Babiš. Většina pozorovatelů politické scény prezidentovo veto očekávala jako další vstřícné gesto směrem k šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi. Ne tak sociální demokraté, jejichž ministři zákon sepsali a ve sněmovně za pomoci poslanců TOP 09 přitvrdili.  

Gymnazisté odmaturují z matematiky za čtyři roky

Praha - Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) si odškrtne další bod ze svého programu, kterým je povinná státní maturita z matematiky. Pravda, nebude se týkat všech středoškoláků a těch z gymnázií a lyceí až ve školním roce 2020/21.

Prezidentský kandidát Michal Horáček: Jsem úplně jiný než Schwarzenberg. Ve všem

S textařem, bývalým hráčem a později doktorem sociální antropologie Michalem Horáčkem jsem se sešla v Kavárně co hledá jméno na Smíchově. Hlavně proto, že mě zajímalo, jak na to bude sám Horáček reagovat. „Je to tu báječné, ale jestli něčím nejsem, tak představitelem pražské kavárny," řekl mi hned na úvod.

Politici v pohybu. Kde skončí Úsvit?

Praha /INFOGRAFIKA/ - Výsledek krajských voleb rozčísl českou politickou mapu napůl. ANO donutilo sociální demokracii vrátit se k jasně levicovým tématům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies