VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KATEŘINA PERKNEROVÁ

Kateřina Perknerová

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Dominik Feri: Lajknutí neznamená hlas v urně. A to je výzva i pro mě

/ROZHOVOR/ Sešli jsme se v restauraci, která podle Dominika Feriho (TOP 09) změnila prostředí v Praze. Ráno tu lidé snídají, odpoledne studenti píší seminární práce a v létě se tady sedí na okenních parapetech a pije pivo. Přesně to vystihuje atmosféru, kterou má nejmladší radní nejen v Teplicích, ale v celé české historii, rád – uvolněnou, plnou života, diskusí a plánů. Ty má Dominik Feri velké. 

Pohledem Kateřiny Perknerové: Studený obklad pro politiky

Politici by si do konání podzimních voleb měli vzít neplacené volno, aby nenadělali víc škody než obvykle. Na korespondenci mezi premiérem a ministrem financí už jsme si zvykli. Vzhledem ke slovníku Andreje Babiše je skoro dobře, že si se svým vládním šéfem dopisuje. Za zdokumentovaný střet zájmů bývalého člena předsednictva Agrofertu Jaroslava Faltýnka stát zaplatí 22 milionů korun.

Drahoš: Vylučuji, že bych se stal ministrem

Hádanka kolem letního ministra průmyslu a obchodu bude vyluštěna už ve čtvrtek. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček potvrdil, že premiér Bohuslav Sobotka se v tento den setká s prezidentem Milošem Zemanem. Během schůzky by měl přijít se jménem nástupce odvolaného Jana Mládka (ČSSD).

Komentář Kateřiny Perknerové: Zemanova hvězdná hodina

Miloš Zeman je politik s nejsilnějším mandátem. Hlas mu odevzdalo 2,4 milionu lidí. Sociální demokracie jako vítěz posledních sněmovních voleb přesvědčila „pouhý" 1,02 milionu lidí. V parlamentní demokracii, kde má rozhodující slovo sněmovna a výkonnou moc drží v ruce vláda, je ovšem přímo volený prezident spíš britskou královnou než francouzskou hlavou státu. 

Pohledem Kateřiny Perknerové: Přemluv bábu, ať volí Dědka

Potkáváme se na novoročních koncertech Jana Talicha na Pražském hradě a několik let si slibujeme, že se sejdeme, abychom udělali rozhovor. Ne že by bylo snadné ho mezi nablýskanými podnikateli najít. Se svou manželkou tvoří nenápadný a zcela neokázalý pár. Oč méně toho ukazuje navenek, o to víc toho má v sobě. Dalibor Dědek, zakladatel firmy Jablotron, přezdívaný novodobý český Baťa.

Zeman jede do Ameriky. O cestě se neví nic

Osočují mě, že jsem agentem ruského a čínského prezidenta, ale co říkají tomu, že budu v dubnu hostem americké hlavy státu? Tak se s lišáckým úsměvem ptá Miloš Zeman od loňského 6. prosince, kdy si telefonoval s Donaldem Trumpem. Tehdy se mu dostalo pochvaly, že jako jeden z mála evropských politiků (tím druhým byl maďarský premiér Viktor Orbán) Trumpa nahlas podporoval. Odměnou mu bylo pozvání do Bílého domu.

Audit Deníku: Stát podporuje inkluzi. Občany nepřesvědčil

Školky, na něž budou mít od roku 2020 nárok všechny dvouleté děti. Potlesk. Plošné přijímací zkoušky na střední školy ukončené maturitou. Neutrální přijetí. Povinná maturita z matematiky od roku 2021 pro gymnázia a lycea, o rok později pro ostatní střední školy. Rozpaky. Státem garantovaná podpora inkluzivního vzdělání. Odpor a hlasitý nesouhlas. Tak by se dala charakterizovat odezva občanů na vládní školskou politiku.

Pohledem Kateřiny Perknerové: Don Babiš de la Agrofert

Miroslav Kalousek slavil ve sněmovně velký úspěch. Nejen, že prosadil na jednání bod Daňové podvody ministra financí (Andreje Babiše), ale pro jím navržené usnesení včera hlasovalo 95 poslanců, tedy většina přítomných. Podstatné je, že ruku proti Babišovi zvedli nejen opoziční poslanci včetně okamurovců, ale také koaliční lidovci a sociální demokraté. A kdyby jen to. 

EXKLUZIVNĚ

Babiš: Nic ukazovat nebudu, ať mě klidně Sobotka odvolá

Andrej Babiš ve Sněmovně při projednávání bodu „Daňové podvody ministra financí" nebyl. Pobýval na jihu Čech, kde v terénu kontroloval dodržování EET, ale nejen to. „Jedu z Českých Budějovic do Prahy, byl jsem v Mladé Vožici v domově důchodců, kde měla jedna paní sto let, dal jsem jí padesát růží, protože sto bych neunesl," řekl Deníku pár minut poté, co sněmovna schválila usnesení, které mu ukládá doložit finanční transakce vedoucí k nákupu korunových dluhopisů Agrofertu.

Asistenti mohou do škol bez souhlasu centra a kraje

Novela školského zákona, kterou schválil minulý týden Senát a nyní míří k prezidentovi, obsahuje ustanovení, jež přivítají především ředitelé. V souvislosti se změnou financování regionálních škol totiž ruší ustanovení, které vyžadovalo pro zřízení funkce asistenta pedagoga souhlas ministerstva školství nebo krajského úřadu.

ANALÝZA: Zeman chce koalici ANO a ČSSD. Své ale řeknou lidovci

Odkrývat karty uprostřed hry není obvyklé, někdy ale chytré. Sedm měsíců před sněmovními volbami může každý taktický výrok z úst významného hráče ovlivnit výsledek. V neděli se ho dopustil prezident Miloš Zeman, když pro Blesk.cz uvedl, že by si přál, aby po podzimním klání vládla koalice ANO a ČSSD.

EXKLUZIVNĚ

Účty složíme za dva roky, ne po volbách, prohlásil Sobotka

/ROZHOVOR/ Sociální demokraté si na sjezdu v Brně zvolili nové vedení. Post předsedy obhájil Bohuslav Sobotka, jeho statutárním zástupcem se se stal Milan Chovanec. Delegáti schválili i dlouhodobý program. „Chceme vyhrát volby," řekl Deníku po nedělním zasedání v Lidovém domě Bohuslav Sobotka.

Glosa Kateřiny Perknerové: Zemanův hodokvas

Před zahájením čtvrtečního koncertu se Miloš Zeman zálibně rozhlédl po Španělském sále a řekl: „Tak vidím, že zájem o árie z Rusalky každým rokem roste. Před třemi lety vás tu bylo dvě stě, loni devět set a teď tisíc." A svoji úvodní řeč završil bonmotem: „Po povedeném představení se publikum většinou dočká přídavku. O ten dnešní se postarám sám."

ANALÝZA: Sobotka a Chovanec obhájili mandát. Na jak dlouho?

Bohuslav Sobotka povede sociální demokracii do voleb jako předseda. Na brněnském sjezdu získal 67 procent hlasů, ruku pro něj zvedlo 460 delegátů, 201 bylo proti. „Je to velmi silný demokratický mandát," uvedl staronový lídr ČSSD.

EXKLUZIVNĚ

Babiš ukázal Deníku audit svých financí. Firmy pochybení nenašly

/FOTOGALERIE/- Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš poskytl exkluzivně Deníku audit svých financí. Firmy Ernst & Young (EY) a PricewaterhouseCoopers (PwC) z velké auditorské čtyřky ve zprávách konstatují, že prověřily Babišovo prohlášení o příjmech podléhajících i nepodléhajících dani z příjmu za roky 1996 až 2015. Neshledaly v něm žádná pochybení nebo rozpory.

ANALÝZA: Dalších pět let se Zemanem může českou společnost zcela proměnit

Miloš Zeman je nesporně jedním z polistopadových politických fenoménů. Začínal na balkoně pražského Melantrichu před plným Václavským náměstím (raději nemyslet na to, kolik se tam sešlo členů budoucí pražské kavárny!), aby po postní dekádě na Vysočině skončil na pódiích plných sálů po celé republice. Aplaus zněl tehdy i nyní. V tomto směru má Miloš Zeman podobné sklony jako Donald Trump.

AKTUALIZOVÁNO

VIDEO: Miloš Zeman chce být dalších pět let na Hradě

/ANKETA, INFOGRAFIKA/ - Prezident Miloš Zeman před několika okamžiky oznámil tisícovce svých příznivců, že se bude podruhé ucházet o Hrad. Naplnil tak očekávání přítomných, ale také politiků, analytiků a novinářů. Zemanovi stále věří přes padesát procent občanů, což je pro přímou volbu rozhodující. Do dnešního večera se za oficiální prezidentské kandidáty prohlásili tři muži, textař a podnikatel Michal Horáček, lékař a občanský aktivista Marek Hilšer a podnikatel Igor Sládek.

Ovčáček potvrdil Zemanovu kandidaturu, kampaň půjde ze státních peněz

Představitelé Kroměřížské výzvy se dopisem obrátili na prezidenta Miloše Zemana, aby přijal účast v debatách s kandidáty, které signatáři budou pořádat ve všech regionech. První zahájí 26. března v Českých Budějovicích s Jiřím Pospíšilem, Petrem Kolářem, Pavlem Fischerem a Markem Hilšerem.

Pohledem Kateřiny Perknerové: Sobotkovy vrásky

V jedné kronice z počátku 20. století je zaznamenána historka, v níž si sedlák stěžuje: „Chalupa mi shořela, úroda byla mizerná, žena mi umřela – a teď ještě přišli lidovci, abych vstúpil."

Sobotka: O svobodu můžeme přijít stejně rychle, jako komunisté přišli o moc

Zítra začíná v Brně volební sjezd ČSSD. Jediným kandidátem na předsedu strany je Bohuslav Sobotka. V rozhovoru s Deníkem říká, že jeho motivem není touha po premiérské, ministerské nebo předsednické funkci, ale občanská potřeba bránit oklešťování liberální demokracie.

Pohledem Kateřiny Perknerové: TOP 09 kouzla zbavená

Kometa sněmovních voleb roku 2010, knížecí strana TOP 09, ztratila svoje kouzlo v okamžiku, kdy přišla o svého knížete. Karel Schwarzenberg sice bude jedničkou její pražské kandidátky i letos, ale šéfem je Miroslav Kalousek.

Povinná matematika pro všechny? Senátor Růžička: Žáci mají mít právo volby

/ANKETA/ Gymnázium Jana Keplera v Praze 6 je vyhlášená škola, jejíž žáci excelují v matematických a přírodovědných předmětech. Přesto právě jeho ředitel Jiří Růžička (TOP 09) odmítá plošné zavádění maturitní zkoušky z matematiky na gymnáziích a lyceích od roku 2021 a na středních odborných školách o rok později.

EXKLUZIVNĚ

Sobotka členy regulačních úřadů nenavrhne: To nechám novému ministrovi

Premiér Bohuslav Sobotka v roli přechodného ministra průmyslu a obchodu nenavrhne nové členy Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) a nové rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Analýza: Klausova strana nabírá dech. Doběhne k Babišovi?

Po kmotrovské etapě a Nečasově blamáži to vypadalo pro Občanskou demokratickou stranu bledě. Šlachtův a Ištvanův zásah na Úřadu vlády v létě roku 2013 rozkryl, jak byla řízena Česká republika. Totiž prostřednictvím premiérovy milenky, za níž přicházeli s dárečky všichni mocní muži, aby získali nějakou důležitou funkci nebo aspoň pár minut s předsedou vlády.

Milan Chovanec: Doufám, že si ČSSD sama neprostřelí koleno

Ministr vnitra a 1. místopředseda ČSSD Milan Chovanec je dnes asi nejvýraznějším politikem své strany. Ačkoli vystupuje naprosto klidně až líně, jeho vyjádření jsou rázná a přesně zasahují cíl. Možná i proto ho Andrej Babiš vnímá jako největšího konkurenta v rámci předvolební kampaně. Prezident Miloš Zeman to tak ovšem nevidí.

Jak bude váš senátor hlasovat o registru smluv? Podívejte se

Pro někoho nejúčinnější protikorupční nástroj, pro dalšího útok na státní a městské podniky. To je zákon o registru smluv. Poslanci jeho záběr minulý měsíc zúžili. Senát to bude moci změnit.  

Duel Jandák vs. Dienstbier: Má ČSSD podpořit kandidaturu Zemana?

Již za pár dní oznámí Miloš Zeman, zda se bude podruhé ucházet o Hrad. Ve stejném termínu budou sociální demokraté volit své vedení na sjezdu v Brně a případná podpora Miloše Zemana je otázkou, která stranu štěpí. Dokumentují to také názory dvou výrazných členů ČSSD, které Deník oslovil. 

Dostane jedinou výjimku z registru Budvar? Rozhodnou senátoři

/INFOGRAFIKA/ - Pro jedny účinný protikorupční nástroj, pro druhé útok na státní a městské podniky. To je registr smluv.

Ministryně Valachová: Jsme stejně chytří jako Lidl. Zvyšujeme platy

Ministryně školství požaduje v rozpočtu na příští rok 22 miliard navíc pro regionální a 5,5 miliardy pro vysoké školství. V dalším roce by to mělo být dalších 11 miliard. Jde o velký skok, letošní rozpočtová kapitola disponuje 148 miliardami, v roce 2018 by to mělo být 178, další dvě léta 200 a 210 miliard.

Kdo neumí, ten učí? Může to být ale naopak

Ministerstvo školství chce, aby všude před tabulí stáli kvalitní lidé, kteří rozumějí svému oboru a zároveň mají požadované pedagogické vzdělání. Ne vždy se to potkává s realitou. Kvalifikovaných učitelů matematiky, fyziky a chemie je kupříkladu velký nedostatek. Nejde o planý poplach, neboť zatímco před revolucí třeba obor učitelství fyziky na Matematicko-fyzikální fakultě UK absolvovalo na 150 lidí ročně, v posledních letech je to necelá desítka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies