VYBRAT REGION
Zavřít mapu

LENKA KRÁLOVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Zetor se po letech vrací do Zambie, v zemi bude mít své české techniky

/VIDEO/ Zambie je novou zemí na africkém kontinentu, kamspolečnost Zetor Tractors bude dovážet své stroje. Značka Zetor nově navázala spolupráci s partnerem Agriserve Agro. K symbolickému stvrzení spolupráce došlo na veletrhu Agritech EXPO 2017 konaném koncem dubna v zambijské Chisambě, kde byly předány první stroje novým majitelům.

Automobilka uvede v květnu na trh nové SUV Škoda Karoq

Ve Stockholmu se 18. května automobilka Škoda veřejnosti poprvé představí nový vůz SUV - Škodu Karoq. Jméno a jeho psaná podoba pochází z jazyka Aleuťanů, původních obyvatel odlehlého souostroví Kodiak.

České dráhy dosáhly nejvyššího čistého zisku od roku 2009

Společnosti České dráhy (ČD) se v uplynulém roce dařilo. Přestože se zpomalil růst čínské ekonomiky a tržby za přepravu zboží na domácí trh se kvůli tomu snížily, byla společnost ČD Cargo vysoce zisková. Účetnictví ČD také vylepšil prodej pozemků u Masarykova nádraží v Praze či prodej nádražních budov, které spravuje státní organizace Správa železniční dopravní cesty.

Do Česka jezdí nejčastěji Němci, Slováci, Rakušané a Poláci. Rusů ubylo

Podle odhadu společnosti Stem/Mark navštívilo v roce 2016 Českou republiku téměř 31,1 milionu turistů. Z toho tvořilo 16,2 milionu jednodenních návštěvníků. Dalších 12,2 milionu byli zahraniční turisté a 2,6 milionu turisté, kteří Českem pouze projíždějí. Ve srovnání s rokem 2015 tak vzrostl počet zahraničních účastníků cestovního ruchu o 3,3 milionu, tedy o 11,7 procent.

Aplikace mluví s nevidomými podobně, jako kdyby s nimi mluvil člověk

V létě 2017 si nevidomí mohou stáhnout unikátní navigační aplikace Naviterier, která jim ulehčí pohyb po městě. Speciální navigační systém využívá precizně zpracovaných mapových podkladů projektu ROUTE4ALL. Nevidomý je tak informován například o tvarech rohů ulic, nebo o sklonu a šířce chodníku. 

Pospíšil: Nechci ubírat hlasy těm, kteří by v souboji se Zemanem mohli uspět

Europoslanec Jiří Pospíšil zatím nevylučuje, že bude jedním z kandidátů, kteří vyzvou na souboj Miloš Zemana. Slovo souboj ale nemá rád. Kdyby se stal prezidentem, rád by z české politiky válečnou rétoriku vymýtil. Přeje si, aby se čeští politici spolu naučili jednat v klidu, věcně a uměli uzavírat funkční kompromisy.

Nové varhany pro Svatovítskou katedrálu vytvoří španělská firma, za 70 milionů

Zástupci nadačního fondu dnes ohlásili na Pražském hradě jméno výrobce, který zhotoví nové varhany pro Svatovítskou katedrálu. Bude to varhanářská firma Gerharda Grenzinga. Slavnostního oznámení se zúčastnil i premiér Bohuslav Sobotka a kardinál Dominik Duka.

Výroba piva roste. Se spotřebou Čechům pomáhají přistěhovalci a turisté

Pokles spotřeby piva v České republice se loni zastavil. Výroba piva pro tuzemský trh vzrostla oproti roku 2015 o 1,3 procenta. Zatímco předloni se v Česku zkonzumovalo 16,2 milionu hektolitrů piva, loni to bylo takřka 16,4 milionu hektolitrů. Poslední nárůst spotřeby přitom pivovary zaznamenaly v roce 2013. Spotřeba piva na obyvatele se v ČR drží na 143 litrech. Daří se i exportu do zahraničí.

Přes milion Čechů žilo pod hranicí příjmové chudoby

Zhruba 1,02 milionu obyvatel Česka žilo loni pod hranicí příjmové chudoby. Stejně jako v předchozím roce to bylo 9,7 procenta populace. Minulý rok ale ubylo lidí, kteří měli materiální nedostatek a nemohli si dovolit čtyři a více z devíti položek. Mezi nimi jsou například mimořádný desetitisícový výdaj, týdenní dovolená či pravidelná úhrada nájmu a splátek.

Jana Nečasová znovu stojí před soudem. Předchozí rozsudky byly zrušeny

Soud dnes začal potřetí veřejně projednávat kauzu údajného zneužití Vojenského zpravodajství, která stála v roce 2013 za pádem vlády premiéra Petra Nečase (ODS). Obžalobě čelí Nečasova manželka Jana, dříve Nagyová a trojice zpravodajců Ondrej Páleník, Milan Kovanda a Jan Pohůnek. Předchozí osvobozující rozsudky zrušil odvolací senát, který kauzu nakonec odebral původní soudkyni kvůli pochybám o její nestrannosti. Hlavní líčení zřejmě potrvá několik měsíců.

České pálenky jdou na odbyt. Rudolf Jelínek vydělal přes 23 milionů

Zisky společnosti Rudolf Jelínek v loňském roce zaznamenaly meziroční nárůst o devět procent. Výrobce pálenek loni dosáhl výnosů ve výši 440 milionů korun a jeho zisk po zdanění činil 23,2 milionu korun. 

Stát chce výrazně zpřísnit držení nebezpečných biologických látek

Vředy, ze kterých vytéká zapáchající tekutina. Horečka, zvracení, bolest na hrudi a pak dušení. Takové účinky by mohla mít biologická zbraň šířící bakterie sněti slezinné. Nejpozději do dvou dnů po jejím vdechnutí by člověk zemřel.

Až 40 dětských táborů u řek může letos zaniknout

Výrazné snížení počtu dětských táborů v blízkosti řek nyní hrozí na území mnohých menších obcí. Provoz táborů ohrožuje vodní zákon a způsob, jakým si jej vyložilo Ministerstvo životního prostředí.

Obce by mohly dostat peníze za majetek ve vojenských újezdech

Obce, které měly majetek ve vojenských újezdech, by si mohly finančně polepšit. Skupina poslanců navrhla, aby za něj ministerstvo obrany vyplatilo obcím v souvislosti s nedávným zmenšením některých újezdů a zrušením vojenského prostoru v Brdech peněžitou náhradu. Stát na ně tento majetek nemohl v minulosti ze zákona převést.

V ČR možná budou moct sídlit evropské politické strany a nadace

V Česku by mohly mít sídlo evropské politické strany a nadace. Počítá s tím návrh zákona, který má tuto možnost zakotvit do českého právního řádu. Zákonem se bude už podruhé zabývat vláda. Na program jednání kabinetu se zákon vrátil poté, co ho na začátku letošního roku nepřijal Parlament.

Číňané si oblíbili italský vůz. Maserati v Číně prodá 12 000 aut ročně

Maserati vloni na čínském trhu téměř zdvojnásobilo své prodeje. Přes 12 000 prodaných vozů představuje nárůst o 91 procent oproti roku 2015. Maserati celosvětově prodalo 42 100 vozů, což je historický rekord v dlouhých dějinách slavné italské značky. Čína se stala největším odbytištěm modelu Quattroporte.

Nové mise českých vojáků. Mali, Irák, Sinaj, Kosovo i Afganistán

Česká armáda plánuje vyslání vojenských ženistů do mise v Mali. Do Iráku by na podzim mohli odjet cvičit irácké kolegy vojenští policisté. Vedení armády a ministerstva obrany také rozhodlo, že nestáhne transportní letouny z mise na Sinaji, jak o tom kvůli nutným servisním opravám uvažovalo.

Miliardová zakázka: Škodovka vyrobí desítky trolejbusů pro Rigu

Plzeňská společnost Škoda Electric vyrobí padesát nových trolejbusů pro hlavní město Lotyšska Rigu. Jedná se o součást rámcového kontraktu na celkem 125 vozidel. Plzeňská firma navazuje na předchozí dodávky stejně početné flotily těchto vozidel z minulých let.

Programátoři budou o víkendu bojovat proti plýtvání s jídlem

Praze dnes začíná soutěž Food Waste Hackathon. Akce má propojit odborníky na informační technologie s lidmi, kteří se zabývají problémem nehospodárného nakládání s jídlem. Celý víkend budou vytvářet mobilní a webové aplikace, které by pomohly omezit plýtvání potravinami v Česku

Česká obchodní inspekce: Raději si v obchodech zkontrolujte ceny

Nákup zboží za akční ceny se nemusí vždy vyplatit. V české obchodní síti se i v roce 2016 spotřebitel setkával s tím, že deklarovaná cena zboží ve slevě byla při platbě u pokladny zcela jiná. V roce 2016 Česká obchodní inspekce uskutečnila 5 355 kontrol zaměřených na dodržování nabídky a prodeje zboží za akční slevy a zboží ze sezónních slev. Porušení obecně závazných právních předpisů zjistila v 2 290 případech, což je 42,8 procentech.

Česko zapojí do obrany měkkých cílů držitele zbraní

Na obchodní akademii ve Žďáru nad Sázavou žena pobodala v říjnu roku 2014 nožem několik studentů. Šestnáctiletý chlapec zemřel, další dvě žákyně a policistu útočnice zranila.

Pokud nový zákon projde, budeme muset postavit nové věznice, tvrdí vědci

Poslanecký návrh novely trestního zákoníku navrhuje, aby tresty za nejtěžší zločiny byly přísnější. Poslanci chtějí u těžkých zločinů také snížit trestní odpovědnost ze současných patnácti let na třináct. Jaké dopady by mělo, kdyby novelu parlament schválil, zmapoval think-tank Idea z Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR.

Vydavatelství Vltava Labe Media koupilo většinu v Regionální televizi CZ

Vydavatelství Vltava Labe Media koupilo 70procentní podíl ve společnosti Regionální televize CZ, která provozuje celoplošný televizní program regionalnitelevize.cz. Dosavadní majitelka firmy Eva Stejskalová zůstává ve firmě jako CEO.  

Obce přijdou o možnost vykázat prostitutky či žebráky

Starostové se zlobí. Novela přestupkového zákona jim od léta znemožní vydávat zákazy pobytu.

Martin Stropnický: V hospodě se snadno volá po povinné vojně

/ROZHOVOR, VIDEO/ Hnutí ANO žádného kandidáta na prezidentské volby nenavrhne. Ohlásí přesto Martin Stropnický svou kandidaturu? Má česká armáda zbraně? A Kolik? Na tyto otázky a mnohé další odpovídal Deníku současný ministr obrany. 

Audit Deníku: Zaručují vládní opatření dostatečnou obranyschopnost Česka?

Nové bezpečnostní hrozby přiměly Sobotkův kabinet, aby zastavil snižování výdajů na obranu. Trend se otočil. Rozpočet ministerstva každoročně roste zhruba o deset procent. Podle ministra Martina Stropnického bylo kvůli tomu možné konečně zahájit modernizaci ozbrojených sil. 

„Dobrá smrt." Máme se v Česku zase začít bavit o eutanazii?

/ANKETA, INFOGRAFIKA/- Bylo to v podstatě jasné hlasování. Jen čtyřicet ze 144 přítomných poslanců dolní sněmovny nizozemského parlamentu vyjádřilo svůj nesouhlas s legalizací eutanazie. Země tulipánů potvrdila pověst tradičně liberální země a nastartovala určité „přehodnocení" pátého božího přikázání – Nezabiješ! 1. dubna to bude 15 let, kdy v Nizozemsku jako v první zemi na světě vstoupil v platnost zákon legalizující eutanazii.

Česko bude mít už 35. lázně. Navzdory byrokracii

Lednice na Břeclavsku se zítra možná stane nejmladšími lázněmi Česka. Usiluje o to už dvanáct let.

Vláda chce vyhnat divočáky z úkrytu. Z řepky a kukuřice

Zmenšit pole a zvýšit pokuty za nepovolený vstup do lesa. To jsou jedny z nejdiskutovanějších bodů novely zákona o myslivosti, který včera prosadil kabinet Bohuslava Sobotky.

Stát určí, kdo pracuje pro blaho společnosti

Které neziskové organizace opravdu dělají pro společnost něco dobrého? To by měl podle nového zákona posuzovat soud.

  • 1
  • 2

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies