Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PAVEL KOPECKÝ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Ekonomika eurozóny si v září polepšila, prognózy jsou slibné

Podle indexu nákupních manažerů (purchasing managers index PMI) si eurozóna ve třetím čtvrtletí tohoto roku slušně polepšuje. Výrobní firmy zažívají nejlepší období za posledních šest let.

Uber končí v Londýně. Starosta: Každý taxikář musí hrát podle pravidel

/ANKETA/ Společnost Uber nedostane v Londýně novou licenci na provoz svých služeb. Podle správního orgánu Doprava pro Londýn (Transport for London, TfL) firma neprokázala svým chováním dostatek zodpovědnosti a může ohrozit veřejnou bezpečnost.

Nadějný objev. Nová protilátka dokáže viru HIV zasadit téměř smrtící úder

Vzrušující průlom v boji proti HIV. Tak označila novou protilátku Mezinárodní společnost pro AIDS. Nový způsob léčby dokáže napadnout 99 procent viru HIV v těle, oslabit ho a zabránit infekci. Protilátky, která se dosud používají, dokáží zlikvidovat „pouze“ 90 procent viru. Vyplývá to z vysledků výzkumu prováděného na opicích. S testováním na lidských pacientech se počítá od příštího roku.

Zuckerberg: Facebook posílá milion dolarů na pomoc do Mexika

Šéf firmy Facebook Mark Zuckerberg dnes oznámil, že daruje jeden milion dolarů Mexickému červenému kříži na pomoc lidem postiženým zemětřesením v Mexiku. Příspěvek na „jeho“ síti si vysloužil téměř půl milionu lajků. Při ničivém zemětřesení zahynulo nejméně 230 lidí, záchranné práce stále probíhají. Jeden z nejbohatších lidí světa přispívá na dobročinné účely již delší dobu.

Archeologové našli 6 tisíc let staré víno. Vinařství je starší, než se myslelo

Nedali by jste si šest tisíc let starého Merlota? Možná budete mít příležitost ho ochutnat. Přesně takhle staré víno totiž objevili italští archeologové v jeskyni na Sicílii. Stáří nádob s vínem datují do čtvrtého milénia před naším letopočtem. Objev dokazuje, že staří Italové znali technologii výroby vína mnohem dříve, než se dosud myslelo.  

Italové letos vyrobí o čtvrtinu méně vína. Nejméně za posledních 70 let

Příliš horké léto zasadilo ránu italským vinicím. Očekává se, že Italové letos vyrobí v celkovém počtu 4,1 miliardy litrů vína, což je téměř o čtvrtinu méně než loni a dokonce nejméně od roku 1947. Předpokládané ztráty mohou dosáhnout až dvě miliardy euro (52 miliard korun). 

Konec léta? Španělsko hlásí první sníh

Astronomické léto ještě neskončilo a na jihu Evropy již vítají první sníh. V Pyrenejích a v Kantábrii na severu Španělska od letošního léta poprvé sněžilo. Ve výšce okolo 2200 metrů nad mořem o víkendu napadlo místy až pět centimetrů sněhu, což je na polovinu září místní rekord. Podle předpovědi se má ale v příštích dnech opět oteplit.

Hurikán Maria udeřil na Portoriko. Přišla nejsilnější bouře za 80 let

Hurikán Maria dnes dopoledne řádil na ostrově Portoriko. Zemi zasáhl rychlostí 250 kilometrů v hodině, čímž těsně nesplnil podmínky pro kvalifikaci do páté (nejvyšší) hurikánové kategorie. Většina lidí stále zůstává v úkrytech.

Útok v londýnském metru: policie zatkla třetího muže

V souvislosti s pátečním bombovým útokem v londýnském metru policie v úterý odpoledne zadržela 25letého muže. Zatčen byl nedaleko Newportu v jižním Walesu. Strážci zákona nyní prohledávají jeho bydliště a hledají další spojitosti s útokem.

Zemětřesení v Mexiku má přes 200 obětí, pohřbilo i 20 dětí ve škole

/VIDEO/ Mexiko se vzpamatovává z úterního zemětřesení o síle 7,1 Richterovy škály. Podle nejnovějších informací při něm zahynulo nejméně 216 lidí. V okolí hlavního města intenzivně probíhají záchranné akce s jediným cílem, vyprostit co nejvíce živých z trosek budov. Podle informací ministerstva zahraničí Češi mezi oběťmi nejsou.

Nokia bude ve Francii propouštět. O práci přijde skoro 600 lidí

Společnosti Nokia plánuje do druhého října zrušit 597 pracovních míst ve Francii. Potvrdil to francouzský ministr hospodářství Benjamin Griveaux po jednání s vedením finské firmy. Propuštění je součástí plánu firmy na ušetření 1,2 miliard euro do roku 2019.

Ryanair špatně naplánoval dovolené pilotů. Ruší i pražské linky

Letecká společnost Ryanair zveřejnila seznam letů, které ruší v období mezi 19. zářím a 28. říjnem. Během šesti týdnů se jedná o 40 až 50 letů denně. Dopravce bude cestující informovat prostřednictvím e-mailu. Většinu lidí se bude snažit přesunout na „alternativní lety“ na nejbližší den.

Život bez zbytečného odpadu. Opravárna spouští nový projekt

Potřebujete vyměnit prasklý displej u mobilního telefonu, zašít kalhoty, renovovat nábytek, nebo vám neslouží pračka? Nový web nazvaný Opravárna společně se Sdružením českých spotřebitelů (SČS) a Ministerstvem životního prostředí chce bojovat za větší opravitelnost výrobků. V projektu je zatím zaregistrováno více než 550 aktivních opravářů a odborných servisů z celé republiky a každým dnem přibývají další.

Malé přestupky, velké havárie. Jaké jsou nejčastější chyby řidičů?

I když patříte mezi ohleduplné řidiče, určitě jste to někdy udělali: troubili, protože auto před vámi na křižovatce nevyrazilo dost rychle, při odbočování nebo změně jízdního pruhu jste nedali blinkr, nezastavili jste na stopce, nebo nepovažujete za nutné dodržovat pravidlo zipu. Deník ve spolupráci s ÚAMK (Ústřední automotoklub) sestavil deset zdánlivě malých hříchů a přestupků, za které vám hrozí pokuta.

Exkapitán britské reprezentace Rooney dostal trest za řízení v opilosti

Bývalý kapitán fotbalového národního týmu Anglie Wayne Rooney přiznal vinu. Za řízení pod vlivem alkoholu, kdy ho policie při silniční kontrole před dvěma lety nachytala, dostal dvouletý zákaz řízení a sto hodin veřejně prospěšných prací. Za své chování se omluvil.

Rosněfť postaví plynovod z Kurdistánu. Má pomoci před referendem o nezávislosti

Ruský ropný gigant Rosněfť investuje miliardu dolarů (23 miliard korun) do stavby plynovodu v autonomní oblasti Irácký Kurdistán. Posiluje tak svou pozici jako hlavního exportéra plynu do Turecka a do Evropy. Kurdistán, který se nachází na území Iráku, Sýrie, Íránu, Turecka a Arménie čeká příští týden referendum o nezávislosti. 

Číňané přesunuli buddhistický chrám. Třicet metrů urazil za dva týdny

Přesně dva týdny. Tolik času stačilo technikům v Šanghaji k tomu, aby přestěhovali starobylý buddhistický chrám Jade vážící přes dva tisíce tun o třicet metrů na betonových podvalech. V Guinessově knize rekordů v kategorii "přeprava nejtěžšího předmětu po kolejích" ale stále vede Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. 

Policie zatkla přes 80 lidí při rasových protestech v St. Louis

Více než 80 lidí zatkla policie v americkém St. Louis při protestech v neděli v noci. Důvodem třídenních protestů, kterých se zúčastnila asi tisícovka lidí, bylo zproštění viny bělošského policisty, který zastřelil mladého černocha. Policie proti demonstrantům použila slzný plyn a zatkla ty, kteří odmítli po skončení poklidného protestu odejít.

Výbuch v londýnském metru: policie ví, kdo útočil

Už druhý muž byl zatčen v souvislosti s pátečním bombovým útokem na londýnské metro. Jedenadvacetiletý muž, kterého policie zadržela v sobotu těsně před půlnocí v Hounslow na západním předměstí Londýna, se jmenuje Jahjah Farrouk a je registrován na londýnském předměstí Stanwell.

Série hurikánů pokračuje. Maria kráčí ve stopách Irmy

Karibik a Severní Ameriku ohrožuje další živel. Hurikán Maria by měl během příštích 48 hodin dosáhnout intenzity 4 „hurikánové“ stupnice, tedy druhé nejvyšší. Meteorologové varují, že se brzy přiblíží k návětrným ostrovům v Karibiku. Region se ještě ani nevzpamatoval z řádění devastující Irmy, Normy a Maxe, které páchaly škody v posledních dnech.  

Vysílače operátorů mohou předpovídat počasí. Jsou přesnější než drahé radary

Vysílače mobilních operátorů nemusí sloužit jen pro zprostředkování telefonního a datového spojení. Když prší, tak mikrovlnné spoje vysílačů vykazují útlum signálu. Ten je přímo úměrný intenzitě deště. Podle měření jsou data spolehlivá a nabízí široký potenciál využití nejen v meteorologii.

Z obrovské sovětské továrny zbylo jen torzo a vyschlé krátery

/REPORTÁŽ/ Na hranicích Rumunska a Ukrajiny leží na ukrajinské straně městečko Solotvino, proslulé těžbou soli. V dobách Sovětského svazu se zde těžily stovky tisíc tun soli ročně, po sesuvech půdy ale těžba skončila. Propadem půdy vznikla solná jezera, která nabízejí koupání jako v Mrtvém moři. Z obrovské sovětské továrny zbylo zrezivělé torzo, jehož osud je zpečetěn.

Energie slunce a větru pokryje méně, než se plánuje, tvrdí norští vědci

Možnosti větrných a fotovoltaických elektráren při nahrazování klasických zdrojů energie jsou zřejmě mnohem menší, než se dosud soudí. Jejich celková kapacita dosáhne vrcholu už kolem roku 2030 a nepřesáhne 1,8 TW, což bude v té době představovat sotva desetinu globální spotřeby energie. Vyplývá to ze studie vědeckého týmu z oddělení fyziky a technologie Bergenské univerzity.  

EU ruší kvóty na cukr. České cukrovary mají příležitost

Evropská unie už nebude regulovat produkci cukru. K 30. září 2017 přestane platit systém produkčních kvót, minimální ceny cukrové řepy a výrobní dávky. Českým cukrovarům se tak otevírají nové příležitosti. V loňské sezóně vyrobily nejvíce cukru za posledních třicet let.

Ženy v Česku pracují 82 dní v roce zadarmo, tvrdí ministerstvo práce

Česká republika je zemí s druhou největší nerovností v odměňování žen a mužů v Evropské unii. Vyplývá to z hloubkové studie Českého sociologického ústavu Akademie věd ČR. Podle ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) to způsobuje sociální i ekonomické problémy a snižuje životní úroveň rodin. 

Rusko chystá arbitráž proti Kyrgyzstánu, ve hře je kontrakt s českým Liglassem

Kyrgyzstán bude zřejmě čelit arbitráži ze strany Ruska kvůli české firmě Liglass Trading. Ve hře je 37 milionů dolarů (810 milionů korun) v souvislosti se zakázkou na stavbu vodní elektrárny v Kyrgyzstánu na řece Naryn. Kyrgyzstán od původního kontraktu s ruskou firmou RusGidro odstoupil, tu pak nahradil Liglass. Rusko kvůli ušlému zisku chystá žalobu. 

Český průmysl rostl třikrát rychleji než německý. Přebytek byl rekordní

Ekonomice se vloni dařilo. Přispěla k tomu domácí spotřeba, zahraniční obchod i rekordní nezaměstnanost. Český průmysl pak rostl třikrát rychleji než německý. Vyplývá to z nové analýzy Českého statistického úřadu (ČSÚ). 

Před 80 lety zemřel T.G.M. Zákony "podepisoval" tajným razítkem

Dnes je tomu 80 let, co zemřel první prezident Československa Tomáš Garrigue Masaryk. Pietní akt k jeho památce se uskuteční na Hradčanském náměstí v Praze. Národní muzeum pak otevře výstavu s názvem Fenomén Masaryk. Na prezidenta osvoboditele si vzpomenou i v Lánech.

Začínají ruské manévry u Baltu. Napětí stoupá, NATO má pohotovost

/VIDEO/ Pouhých 600 kilometrů od českých hranic přistály desítky ruských transportních letounů, následované bojovými stroji a pěšáky. Vyrcholily přípravy rusko-běloruského vojenského cvičení Zapad 2017. Pobaltí či Ukrajina jsou na nohou. Letouny NATO mají pohotovost. 

Byl milý, zábavný, ale divný. Vrah ze střední školy v USA miloval zbraně

/VIDEO/ Nejméně jeden mrtvý a tři zranění teenageři. To je následek střelby, která otřásla střední školou v Rockfordu na severozápadě USA. Pachatelem byl patnáctiletý student, který platil za třídního "šaška". Nikdy jej nešikanovali, byl velmi oblíbený a výřečný. Měl ale také podivnou zálibu ve střelných zbraních.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení