Česko se totiž ocitá na prahu další velké televizní změny. Do roku 2020 by se u nás mělo začít vysílat v novém standardu. Místo stávajícího systému DVB-T přejde ČR i svět na systém DVB-T2.

Poskytovatelé televizního signálu ale kvůli tomu musejí investovat do nových technologií a diváci pak do pořízení nových televizí či aspoň dokoupení set-top boxů k těm stávajícím. Jde o 2,5 milionu domácností. Je přitom důležité, aby se spotřebitelé hlavně ze začátku nenechali napálit a rovnou kupovali přístroje, které zvládají vysílání v DVB-T2 s takzvaným kódováním HEVC. Jiné kódování u nás po roce 2020 nebude fungovat a televize s HEVC kodekem se dnes běžně ještě neprodávají. Začnou se ve větší míře objevovat až na jaře.

Přechod na nové vysílání rozložený do čtyř následujících let by měla v nejbližších týdnech definitivně schválit vláda. „Důvodem časového rozložení je snaha o sociálně citlivý přístup, který by co nejvíce odpovídal běžné výměně televizních přijímačů v domácnostech za nové inovované technologie," potvrzuje mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu František Kotrba.

Televizní signál zmizí z pásma 700 MHz, kde bude nahrazen rychlým internetem. Stát přitom frekvenci 700 MHz vydraží v aukci. Například Německo už takový krok provedlo a frekvenci 700 MHz prodalo mobilním operátorům za 
miliardu eur (27 miliard korun), tím pádem je v předstihu a tlačí na Česko, abychom i my urychlili náš přechod na DVB-T2. Naše stávající vysílače mají dosah až 200 km na německé území a mohou rušit jejich „nový" signál.

Jak bude vypadat změna vysílání.

Ředitel regulace Českých radiokomunikací Marcel Procházka v rozhovoru pro regionální Deník Ředitel regulace Českých radiokomunikací Marcel Procházka.popisuje chystanou změnu pozemního televizního vysílání, mimo jiné říká:

Nastavit se budou muset jen společné antény na domech

Praha – Pro výrobce televizí či set-top boxů je to dar z nebes. Jen co v roce 2012 skončila jedna obměna televizního vysílání, chystá se další. Do čtyř let se v ČR, v Evropě i jinde po světě začne vysílat v tzv. DVB-T2 systému. Jak říká Marcel Procházka z Českých radiokomunikací, opatrní by měli být lidé, kteří chtějí koupit novou televizi v nejbližší době.

Diváky čeká v relativně krátké době další změna způsobu TV vysílání. Jak bude probíhat?
Ten přechod na nové vysílání DVB-T2 bude postupný. Pokusíme se zahájit vysílání už na konci tohoto roku s tím, že paralelně poběží starý i nový systém. Stávající sítě by se měly vypnout až v roce 2020 a do té doby nikdo nemusí něco řešit a obměnu televizního vysílače mohou lidé vyřešit přirozenou cestou, až mu stávající televize či set-top box „odejdou".

Systém DVB-T2 se zavádí kvůli rychlému internetu, ale nové vysílání by mělo mít i výhody pro diváky. Jaké?
Výhody DVB-T2 jsou v tom, že více kanálů bude moci vysílat ve vysokém HD rozlišení a kvalita obrazu poroste. Stejně tak se diváci dočkají nových služeb, protože nové televize už budou vybaveny takzvanou službou HbbTV, neboli takzvaným hybridním vysíláním, které zahrnuje jak pozemní vysílání, tak vysílání přes internet. Divák přes svoji internetovou přípojku získá přístup do archivu televizních stanic, například České televize, přímo ze svého televizoru a nebude muset hledat starší pořady s pomocí připojení počítače k televizoru. Nově to všechno bude v jednom televizním přijímači a z „obyčejné" televize se tak stane multimediální centrum.

Když se dnes podívám do slevových letáků, tak se to hemží relativně levnými televizemi a prodejci tvrdí, že podporují vysílání v DVB-T2. Jenže to není úplně pravda. Jak se nenapálit?
Ano, je potřeba velmi pozorně sledovat nabídku televizí, protože starší DVB-T2 televize, které jsou dnes na skladech, umějí používat takzvaný kodek MPEG 4. Ten ale nebude kompatibilní s tím, co bude používáno u nás, zde se bude vysílat pomocí kodeku HEVC. Ten je výrazně lepší a umožňuje vysílat více televizních stanic. Pokud tedy půjdete pro novou televizi, zeptejte se prodejce či si ověřte, zda vámi zvažovaná televize umí používat systém DVB-T2 s kódováním HEVC.

Část lidí si ale ponechá svoji stávající televizi, jen si k ní dokoupí set-top box. Kolik orientačně stojí přístroj, který bude umět DVB-T2 s kódováním HEVC?
Odhadujeme, že na počátku mohou stát set-top boxy zhruba 600 korun. Ta cena snad bude klesat s tím, jak se na trhu objeví více přístrojů.

Zákazníkům by v obchodech měly pomoci grafické certifikáty, které budou stvrzovat, že daná televize či set-top box jsou vyhovující pro nové vysílání v ČR. Kdy se objeví?
Vydávání certifikátů je součástí strategie televizního vysílání, které bude schvalovat vláda a my to podporujeme. Výrobky vyhovující pro nové vysílání budou označeny nálepkou, která bude zákazníky jednoduše upozorňovat na správné typy spotřebičů. První se snad objeví ve druhé polovině letošního roku.

Pokud se rozhodnu, že chci novou televizi s DVB-T2 už letos, musím něco provádět s anténou na domě? Jak to bude u společných antén v bytovkách?
Pokud jde o individuální příjem v rodinných domech, nemusíte přelaďovat vůbec nic a nemusíte ani hýbat s anténou. Přinesete si novou televizi či set-top box a provedete automatické naladění. Všechny kanály ze všech sítí se vám samy naladí. U společných televizních antén na bytových domech ale změnu musí provést servisní firma, která naladí konkrétní vložku na nový kanál, který bude využíván pro DVB-T2 vysílání. V tomto případě tedy bude nutné kontaktovat správce, který se stará o společnou anténu.

Zavádění nového systému DVB-T2 souvisí se zaváděním rychlého internetu, kterému televize musela přepustit část svých frekvencí. Protože ale nyní televize „sousedí" s internetem, dochází k občasnému kostičkování či zamrzání obrazu. Někdy kvůli tomu, že v okolí domu operátoři postavili nový stožár pro rychlý internet. Ubývá či přibývá stížností diváků?
Situace je taková, že stížností spíše přibývá. Výstavba sítí pro rychlý internet (LTE) je čím dál hustší a tím roste i počet možných problémů. Řešení je relativně jednoduché, drtivou většinou rušení signálu lze vyřešit instalací filtru, který oddělí vysílání televize a internetu. Je ale potřeba to řešit prostřednictvím Českého telekomunikačního úřadu, který je oprávněn posoudit, zda to rušení je vinou mobilních operátorů a nikoliv vinou špatného technického vybavení diváka. Pokud je stížnost oprávněná, tak nákup a montáž filtru platí mobilní operátoři a diváka to nic nestojí. Samozřejmě si můžete koupit filtry sami, ale v tom případě si je i zaplatíte.