Dešťové kapky smývají blastospory do vytvářejících se pupenů a infikují mladé lístky. Vývin choroby po infekci probíhá nezávisle na srážkách a není ho možné ovlivnit ani chemickým zásahem. Základní úlohu ochrany proti kadeřavosti je snížení množství blastospor před otevřením pupenů dříve, než infikují mladé listy. To je možné jen aplikací účinné­ho fungicidu.

Neúčinné výluhy

Postřiky hypermanganem nebo různými rostlinnými výluhy nejsou účinné. Fungicidní ošetření se provádí každý rok bez ohledu na výskyt choroby v předcházejícím vegetačním období. Postřik je možné provést v širokém časovém rozpětí na podzim po opadu listů, obvykle v listopadu, nebo v únoru před pučením. Při použití měďnatých fungicidů je účinnost v obou termínech přibližně stejná.

Pokud se rozhodnete pro předjarní postřik, termín se zpřesňuje na stadium zvětšování terminálních pupenů.

Postřik provádějte jen za příznivých povětrnostních podmínek za suchého bezvětrného počasí s teplotami sedm až 10 °C. Použitím účinného fungicidu můžete už jedním ošetřením ochránit broskvoně před chorobou.

Na bázi mědi

Na základní ošetření se doporučují fungicidy na bázi mědi. V případech, kdy nebyly dodrženy podmínky aplikace a po vyrašení převládá deštivé počasí, je vhodné provést druhé ošetření asi týden od začátku rašení.

Fungicidní ošetření po vyrašení broskvoní nebo po objevení příznaků choroby je už neúčinné. Tady pak může pomoci otrhávání napadených listů, ale to bývá zpravidla zbytečné.

Lepší je silně napadené stromy s předčasným opadem listů přihnojit dusíkem a zavlažit, aby se podpořilo opětovné olistění.

Více najdete na stránkách www.telereceptar.cz/denik.

Jan Kopřiva