Individuální řešení má nahradit neexistující kanalizaci. Její stavbu za 45 milionů korun tak po letech českolipští zastupitelé definitivně odpískali. Místo toho uvolnili pro majitele domů 5 milionů korun na pilotní projekt domácích čističek. Pokud se osvědčí, měl by se podle místostarosty Jiřího Kočandrleho aplikovat i v ostatních malých obcích spadajících pod Českou Lípu.

„Vyřešit problém s chybějící kanalizací je naprosto nutné. Je potřeba ochránit životní prostředí, které se i kvůli houstnoucí zástavbě neustále zhoršuje," řekl Jiří Kočandrle.

Kanalizace je drahá

O stavbě kanalizace a stejně tak dosud chybějícího vodovodu se ve vesnici se zhruba padesáti domy jedná od ledna 2005, kdy se Častolovice připojily k České Lípě. Původně se infrastruktura měla stavět společně, to by bylo ale příliš nákladné. Neuspěla ani oddělená varianta za zhruba 45 milionů korun, kdy se měly domácnosti napojit na plánovanou čističku v nedalekém Pihelu.

„Akce by byla pro město finančně neúnosná," doplnil Jiří Kočandrle s tím, že na domácí čistírny půjde z rozpočtu maximálně pět milionů korun.

Sto tisíc na dům

„Ušetříme desítky milionů korun," zhodnotil Jiří Kočandrle pozitivum pilotního projektu.

Podle údajů z městského úřadu vyjde domácí čistírna na 70 až 150 tisíc korun. O dotaci na ně si mohou majitelé domů v Častolovicích žádat během příštích dvou let.

„Příspěvek bude maximálně sto tisíc korun. Podrobné podmínky, podle nichž by měl žadatel nárok na finanční podporu, se zpracovávají," uvedla mluvčí českolipské radnice Kristýna Brožová.

Podobný způsob finanční podpory, který pomůže s chybějící infrastrukturou, chce českolipská radnice zvolit také v Dobranově, Manušicích, Vlčím Dole nebo Kvítkově.