VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co vám ušetří čas a finance

Možnosti internetu jsou neomezené a svoji cestu si tam už našlo i pojištění. Jako při každém nákupu je třeba dát pozor na to, co, za jakých podmínek a od koho kupujete.

19.3.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Vít Šimánek

Pojistit se přes internet není nic složitého. Navíc vám to ušetří čas, peníze a můžete to udělat z pohodlí domova, aniž byste museli kamkoliv chodit.

Pojišťovny nabízejí přes internet téměř všechny typy pojištění, od cestovního přes úrazové až po pojištění auta nebo majetku.

Je jen na vás, jestli dáte přednost internetu, nebo osobnímu kontaktu na pobočce. „U krátkodobých pojištění bych doporučovala internetovou aplikaci, která je jednoduchá a kterou zvládne i běžný počítačový uživatel. U složitějších produktů, jako je pojištění majetku a životní pojištění, bych doporučovala jít se poradit na pobočku,“ radí Marcela Kotyrová z České asociace pojišťoven.

Důvěřuj, ale prověřuj

I přes svoji snadnost a rychlost je sjednání smlouvy přes internet nákup jako každý jiný. Vždy proto musíte vědět, co si kupujete a za jakých podmínek. Protože vám internet ušetří čas, který byste jinak strávili návštěvou jedné nebo více pojišťoven, věnujte tento čas pečlivému průzkumu pojištění, které si plánujete koupit.

„V prvním případě bych doporučovala klientům, aby si přečetli všeobecné podmínky. Je třeba se připravit i na to, že pojištění se na něco nevztahuje, mohou tam být výluky,“ radí advokátka Světlana Semrádová Zvolánková. Výhodou uzavření smlouvy přes internet je to, že od ní můžete do 14 dnů odstoupit, a to bez udání důvodu.

Pojištění na cesty na poslední chvíli

Není divu, že nejčastěji sjednávaným pojištěním přes internet je cestovní pojištění. Často se totiž stane, že se při zařizování všech věcí na dovolenou právě na pojištění zapomíná. Paradoxně je to přitom jedna z nejdůležitějších věcí, kterou s sebou určitě musíte mít.

Pokud si vyberete správný typ pojištění podle toho, kam jedete a jaký je druh vaší cesty, musíte uhradit příslušnou částku na účet pojišťovny. Pozor dejte na to, že pojistná smlouva je platná od doby, kdy je částka uhrazena pojišťovně. „Když platíte on-line, je to okamžitě. Kdybyste ovšem posílali částku například převodem, potom je smlouva platná až tehdy, když dojde pojišťovně finanční plnění,“ radí Světlana Semrádová Zvolánková. Doklad o pojištění si následně vytisknete z e-mailu a zabalíte s sebou na dovolenou. Když ho zapomenete doma, může vám to přinést zbytečné obtíže. To na vlastní kůži poznala paní Ludmila Fischerová.

Doklad mějte vždy u sebe

Paní Fischerová dostala od manžela k narozeninám dárek v podobě zahraniční dovolené do Benátek. Manžel obstaral vše potřebné a na ní zbylo zařídit cestovní pojištění. Sjednala ho přes internet, zapomněla si ale vytisknout doklad o pojištění a spokojila se s tím, že ho má v e-mailu.

Jinak krásnou dovolenou zkalil předposlední den, kdy paní Fischerová uklouzla v koupelně a zlomila si nohu v kotníku. Velmi nepříjemné zranění zhoršil ještě fakt, že u sebe neměla doklad o pojištění. Absolvovala cestu sanitkou do nemocnice a ošetření zlomeniny, s tím, že domluva v italštině byla opravdu složitá. Bohužel, paní Fischerová musela zaplatit celé ošetření sama, i přes to, že byla pojištěna.

Kdyby doklad měla u sebe, udělala by to za ni pojišťovna. S pojišťovnou celou záležitost řešila až po návratu do České republiky. Kvůli absenci dokladu o pojištění neměla k dispozici ani kontakt na asistenční službu. Právě ta by jí pomohla, když se dostala do nesnází. Zajistila by například tlumočníka z italštiny.

Průkaz do zahraničí nestačí

Kartička pojištěnce, kterou u sebe nosí každý z nás, obecně platí ve státech Evropské unie.

„Je ale třeba si uvědomit, že kartička je použitelná pouze v zařízeních, které jsou hrazeny z veřejných zdrojů v zahraničí a pochopitelně nezahrnuje kompletně všechny služby,“ uvádí Světlana Semrádová-Zvolánková.

V praxi to znamená, že si například musíte zaplatit léky nebo některá dražší ošetření. V případě, že budete zpět do České republiky převezeni sanitkou, uhradíte si cestu z vlastní kapsy. Transport přitom stojí až několik desítek tisíc korun.

Ze sousedního Rakouska je to například 22 tisíc a z Německa dokonce 23 tisíc korun. Cestovní pojištění se tak opravdu vyplatí. Zaplatíte za něj několik desítek maximálně stovek korun a ušetřit můžete deseti- až statisíce.

„Vedle cestovního pojištění, které je určitě důležité, ale kryje primárně výlohy, které jsou spojené s hospitalizací v zahraničí nebo s převozem, by klienti měli myslet i na úrazové pojištění. To kryje klienty v momentě, kdy se vrátí do České republiky a mají nějaký výpadek příjmů, který je způsoben daným úrazem,“ radí Michal Skalický, manažer přímé distribuce ING pojišťovny.

co přibalit na cestu

- peníze a platební kartu

- cestovní pas nebo občanský průkaz, nikdy tyto dva doklady dohromady

- mobilní telefon s dopředu uloženými důležitými telefonními čísly

- pojištění (můžete uzavřít za celou rodinu a pojistit můžete i své domácí zvíře)

Přes internet uzavřete smlouvu a také nahlásíte škodu

Na otázky týkající se sjednávání pojištění přes internet odpovídal Jiří Randák, ředitel odboru řízení internetového prodeje z České pojišťovny.

Co všechno budu potřebovat k uzavření smlouvy on-line?

U cestovního pojištění jsou to opravdu jenom základní informace, tzn. jména, příjmení, adresy a rodná čísla všech pojišťovaných osob.

U povinného ručení a havarijního pojištění mějte při ruce takzvaný velký technický průkaz pojišťovaného vozidla. Předtím, než se pustíte do sjednávání pojistky domácnosti, je účelné si udělat soupis všeho, co doma máte, i s odhadem ceny vybavení bytu. Pomůže vám to při stanovení správné pojistné částky.

Jak samotné sjednání pojištění probíhá?

Nejprve si na stránkách pojišťovny vypočítáte po zadání všech relevantních údajů výši pojistného, poté probíhá v několika krocích uzavření pojistné smlouvy. Vždy je třeba zadat osobní údaje a rozsah pojištění, zvolit způsob platby a také způsob doručení dokumentů.

Mohu přes internet nahlížet do své smlouvy?

Ano, do své pojistné smlouvy můžete nahlížet přes webové stránky pojišťovny. Máte tak přehled o všech svých pojistkách na jednom místě.

Pojišťovny pro tyto případy zřizují speciální klientské zóny, některé do nich umožňují vstupovat i přes mobilní telefony nebo aplikace pro chytré telefony.

Je možné přes internet dělat změny v pojistné smlouvě?

Změnit můžete například kontaktní údaje, takže pokud se přestěhujete, vdáte nebo oženíte, nemusíte kvůli tomu na pobočku pojišťovny.

Pokud byste ale chtěli dělat rozsáhlé nebo zásadnější změny v pojištění, nejlépe to provedete osobně na pobočce nebo na schůzce se svým poradcem. Mimochodem například návštěvu pobočky v konkrétní datum a čas je možné si u ČP domluvit z rezervačního systému v klientské zóně.

Jak mám postupovat při hlášení pojistné události přes internet?

Na stránkách pojišťovny nebo přímo v klientské zóně vyplníte on-line formulář o hlášení pojistné události.

K němu přiložíte potřebné dokumenty v elektronické podobě, většinou to budou fotografie nebo faktury, například může jít o poškozené auto. Po odeslání formuláře pojišťovně můžete sledovat stav pojistné události. Dozvíte se tak, jak pojišťovna případ řeší, ale také například to, jestli od vás nepotřebuje další informace nebo dokumenty ke zdárnému vypořádání škody.

PETRA KOLLEROVÁ

Autor: Redakce

19.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Rath.
17 21

Rath posílá prezidenta Zemana k Ústavnímu soudu

Trend, dobře známý například v Budapešti, představil v Brně Marek Fišer pod názvem Kološkopek.
2 3

Do Brna se řítí cyklohospoda. Lidé si vychutnají pivo při šlapání do pedálů

Děti zůstávají v ústavech. Může za to jejich vyšší věk i stávající krize rodiny

V boskovickém dětském domově momentálně žije čtyřiatřicet dětí. Pracovníci navíc čekají na dvě další, které se vrací od pěstounů. Stejně na tom bylo zařízení ústavní výchovy loni. Tak jako další na Vyškovsku i Blanensku potvrzuje celorepublikový fenomén – počet chovanců v ústavech se nedaří snižovat.

150 milionů korun. Tolik pošle Česko na pomoc s migrací

Česko letos pošle do zahraničí na pomoc uprchlíkům a státům čelícím migračním tlakům 150 milionů korun. Ministerstvo vnitro v tiskové zprávě uvedlo, že částku v rámci jeho koncepce pro asistenci uprchlíkům na dnešním jednání schválila vláda. Prvních 40 milionů korun z této částky by mělo jít na obnovu uprchlického tábora Azrak v Jordánsku.

Stánky ve Znojmě jsou prázdné. Trhovkyně: Nechci se učit novoty kvůli EET

Brambory, cibuli, jablka nebo třeba česnek od místních prodejců si mohli obyvatelé Znojma donedávna koupit na stáncích na Masarykově náměstí. Zhruba desítka prodejců zde nabízela zboží každé dopoledne vždy od pondělí do soboty. Nyní zůstala prodejní místa opuštěná, i když na konci března již vždy trhovci bývali na svých místech.

Výuka venku? Většina dětí i rodičů ji vítá

Učit se občas venku na čerstvém vzduchu místo mezi čtyřmi stěnami učeben? K tomu se kloní ve spoustě škol. Však venkovní učebny se dají využít od jara do podzimu. Jenže ne vždy je na jejich vybudování v městské či obecní kase hned dost peněz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies