Mezi seniory a jejich dospělými dětmi či jejich vnoučaty někdy dochází k vzájemným neshodám, často vzniklým z nepochopení.

Právě senioři takovou situaci nesou velmi těžce, což vychází i z toho, že mají většinou přece jen více času a rodinnými problémy se hodně zabývají. Přitom mnohdy stačí zachovávat určité zásady, díky nimž lze mnoha nedorozuměním předejít. Co patří mezi nejčastější stesky?

„Senioři mívají pocit, že o ně jejich dospělé děti nemají zájem. Nebo si myslí, že stále potřebují jejich pomoc, že se o sebe nedokáží dobře postarat. Jejich dospělé děti zase často bojují s tím, že se jim jejich rodiče příliš ‚pletou do života‘. Mají dojem, že rodiče nepochopili, že už vyrostli a svůj život a výchovu svých dětí zvládnou sami,“ říká k problematice nedorozumění mezi generacemi psycholog Jan Kulhánek z psychoterapeutického centra Anděl.

Pocity osamění

Jak by se měli senioři zachovat, pokud mají pocit, že o ně jejich dospělé děti nemají zájem? Odpověď na tuto otázku je těžká a především velmi individuální závisí na konkrétní situaci v rodině. Není dobré si nechávat to, co se vám nelíbí, pro sebe, protějšku nic neříci a vše si tutlat v sobě. Budete totiž žít v neustálé nespokojenosti, která se ve vás bude hromadit.

To je samo o sobě špatně a může to vyústit až v různé psychosomatické potíže. Navíc vám jednou mohou takzvaně bouchnout saze. Jan Kulhánek k tomu říká:

„Nejlepší je na vztahu pracovat průběžně. Všechny neshody řešit bezodkladně a pokud možno v klidu si vše vyříkat. Důležité je snažit se na věc podívat nejen ze svého hlediska, ale i z hlediska protějšku. Mladí někdy zlehčují starosti starší generace, které posuzují svýma očima. To snadno vede k podceňování problémů těch druhých.“ Právě to seniory často velmi mrzí. Mají pocit, že mladí neberou jejich problémy vážně, a tudíž že k nim nemají respekt.

Jak získat úctu

Často od svých dětí slýchají „ty nemáš žádné problémy, nechodíš do práce, jsi v klidu doma“. Není to ale pravda. Problémy seniorů nejsou o nic podřadnější. Například pocity osamocení jsou vnímány velmi těžce. Podívat se však na problém očima toho druhého a ne jen z vlastního hlediska vyžaduje respekt k jeho osobě. Co dělat, když se někde stala chyba a tento aspekt ve vzájemném soužití chybí?

„Respekt se ve vztahu špatně zjednává. Můžeme se samozřejmě vymezit, dát jasně najevo hranice, co jsme ochot- ni udělat a co už ne. Senior by měl dát najevo, kde jsou jeho mantinely, pokud má pocit, že ho jeho dospělé děti využívají nebo dokonce šikanují. Úctu tak sice u svých dětí přímo nezíská, ale určitě se tím chrání. Pokud však sám vezme na vědomí to, jak si jeho děti zařídily život a chová se přiměřeně svému věku, je to nejlepší způsob, jak úctu u svých dětí neztratit,“ dodává Jan Kulhánek.

(had)