VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Farmářky. Pily, které zvládnou hodně práce

Používají se především pro přípravu dřeva na topení. Jejich výkon a konstrukce umožňuje větší zatížení než u hobby pil, které jsou určeny spíše pro občasné používání. Pily z farmářské kategorie jsou silnější, výkonnější a také by měly být odolnější. Můžete s nimi samozřejmě také prořezávat větve nebo kácet menší stromy. Otestovali jsme pily běžně dostupné na tuzemském trhu o obsahu zhruba 45 ccm a výkonu těsně nad 2 kW.

22.8.2011
SDÍLEJ:

Jedna z testovaných pil, Partner P 4700Foto: archiv

Jak jsme postupovali

Pily jsme jako obvykle nakoupili, a to jak u specializovaných prodejců, tak i v hypermarketech a v internetových shopech. Nákup u specializovaného prodejce je pro uživatele vždy výhodou. Zkušený prodavač vám poradí model, který je nejvhodnější pro vaše potřeby, pilu připraví, předvede a vysvětlí její ovládání.

Při testování jsme pily vyzkoušeli v praxi. Řezali jsme jak měkké, tak i tvrdé dřevo. Právě na silných špalcích z tvrdého třešňového dřeva, kde jsme testovali pily ve větší zátěži při řezu na celou lištu, se velmi dobře projevila výkonnost stroje. Některé modely tuto zátěž příliš nezvládly, některé se v řezu téměř zastavovaly.

Na pilách jsme používali standardně dodávané lišty a řetězy. Při práci jsme sledovali, jak pila startuje, řeže, akceleruje, zda neztrácí na výkonu, nedusí se nebo jestli příliš nevibruje. Zkoumali jsme také, jak pohodlně se pila drží a ovládá, zda má dobře vyřešenou ergonomii, zda je dostatečně tuhá a nekroutí se. Důležitá pro nás byla i jednoduchost obsluhy, tedy například i to, jestli nemusíte používat nářadí pro povolení zátek nebo pro výměnu vzduchového filtru.

Hodnotili jsme i výbavu stroje. Po praktickém testu byly pily v dílně rozebrány a prozkoumány z hlediska technického a celkového dílenského zpracování. Posuzovány byly i použité materiály jednotlivých součástek.

U prodejce můžete například zjistit, jak je řešen antivibrační systém. Ten je již dnes zpravidla tvořen pružinami, u kvalitnějších modelů v kombinaci s vymezovacími silentbloky. Podívejte se také, jak se napíná řetěz. Zvolte boční napínání, je to podstatně jednodušší. Přístup ke vzduchovému filtru by měl být bez použití nářadí a filtr volte nejlépe nylonový. Vyzkoušejte, zda se dají snadno otevírat zátky palivové a olejové nádrže bez použití nářadí.

Co sledovat při koupi

Zeptejte se na mazání. Mělo by být regulovatelné a ideální je, aby pila mazala jen při běžícím řetězu. Pokud je nastartovaný motor a řetěz stojí, nedochází tak ke zbytečnému vytékání oleje. Pro snazší startování studeného motoru je pro uživatele vždy výhodou palivová pumpička (balónek), poloautomatický sytič či mechanismus pro odlehčení startování. Modely, které jsme testovali, jsou všechny v základní výbavě vybaveny kombinovaným klíčem a u žádné pily nechybí český návod.

Poznámka: U technických parametrů je uvedena skutečná hmotnost pily při práci, tedy včetně řetězu, lišty a náplní. Ostatní hodnoty jsou deklarované výrobcem.

Test jednotlivých strojů

Jonsered CS 2245 S (Moravec)

Pila byla dodána sestavená a zprovozněná s lištou 38 cm. Při řezání v zátěži motor trochu ztrácí výkon. Převažuje k zadnímu madlu, ale jinak se příjemně drží a dobře se s ní manipuluje, a to při celkově nízké úrovni vibrací. Studený start je bezproblémový i proto, že je pila vybavena palivovou pumpičkou. Sytič má poloautomatický a sdružený s vypínačem. Zahřátý motor hůře startoval a měl i poměrně nízké volnoběžné otáčky. Kovové olejové čerpadlo s plastovým ozubením sice maže, jen když se točí řetěz, nicméně průtok oleje regulovat nelze. Řetěz je zde napínán z boku pomocí ozubeného kola. Také slícování jednotlivých dílů zde není ideální, například vzduchový filtr není dobře utěsněn. Je přístupný pouze s použitím nářadí, při zpětné montáži krytu se bez nářadí již obejdete. Spodní část klikové skříně je plastová a je součástí tělesa pily, což může mít vliv na nižší životnost.

KLADY:

tuhá madla, dobrá ergonomie

boční napínání řetězu a demontáž lišty bez nářadí

odlehčený start

nízké vibrace

ZÁPORY:

v zátěži ztrácí výkon

nízké volnoběžné otáčky,

spodní část skříně plastová

neseřiditelné olejové čerpadlo

zahřátá startuje hůře

vyšší hmotnost

CENA: 11 490 Kč
OBSAH: 45,7 ccm
VÝKON: 2,1 kW
HMOTNOST: 6,6 kg
ZÁRUKA: 2 roky

POČET BODŮ: 3

HODNOCENÍ: dobrá

Stihl MS 250 (Vodrážka)

Stroj jsme dostali sestavený a zprovozněný. Pila s lištou 36 cm. Velmi dobře se s ní řeže. Neztrácí výkon, dobře akceleruje, nedusí se, bez problémů zvládá příčný i podélný řez na plnou lištu. Ta je zde velmi krátká, což modelu poskytuje v testu určitou výhodu. Pila je vyvážená dostatečně tuhá, lehká, dobře se ovládá a ergonomicky dobře řešená. Vibrace při řezu, které absourbují čtyři silentbloky, jsou minimální. Studený start trvá déle, zde se projevila chybějící palivová pumpička. Po zahřátí již motor startuje velmi dobře.

Spojku má třísegmentovou, olejové čerpadlo celokovové, ale bez možnosti regulace průtoku oleje. Spodní část klikové skříně je ze slitiny, horní část tvoří monoblok a celý motor je vložen do plastového tělesa pily. Pila je kvalitně dílensky zpracovaná. Z uživatelského pohledu jsme především ocenili bajonetové zátky, které se snadno povolují, a přístup k nylonovému vzduchovému filtru bez použití nářadí.

KLADY:

velmi dobře řeže

akceleruje

nízké vibrace

dobře se ovládá

kvalitní dílenské zpracování

bajonetové zátky

servisní síť

ZÁPORY:

neseřiditelné olejové čerpadlo

CENA: 11 890 Kč
OBSAH: 45,3 ccm
VÝKON: 2,3 kW
HMOTNOST: 5,8 kg
ZÁRUKA: 2 roky

POČET BODŮ: 4,5

HODNOCENÍ: vítěz testu

Solo 646 (Jadal)

Pilu jsme museli sestavit a zprovoznit. Délka lišty je 38 cm. Pila nás překvapila spíše negativně, a to především z důvodu vysoké úrovně vibrací, kdy při práci až brněly ruce. Antivibrační systém, který je postaven na čtyřech pružinách, se projevil jako neúčinný.

Rovněž nás zklamal její výkon, kdy při vyšší zátěži motor neudržel otáčky a zastavoval se řetěz.

Pila se dobře drží a ovládá, jen zadní madlo by mohlo být tužší. Kovové olejové čerpadlo v plastovém těle je seřiditelné a maže, jen když se otáčí řetěz.

Kliková skříň je ze slitiny, vzduchový filtr plstěný a je přístupný bez použití nářadí. Mezi filtrem a tělesem filtru vlivem nedokonalého těsnění dochází k přisávání jemných nečistot. Spojka je třísegmentová a řetězka nemá vyměnitelný prstýnek.

KLADY:

kvalitní dílenské zpracování

dekompresor pro lehčí start

ZÁPORY:

vysoké vibrace

v zátěži ztrácí výkon

nedokonalé těsnění vzduchového filtru

nezakrytý vypínač

bez vyměnitelného prstýnku řetězky

vyšší hmotnost

CENA: 10 439 Kč
OBSAH: 45,1 ccm
VÝKON: 2,2 kW
HMOTNOST: 6,8 kg
ZÁRUKA: 2 roky

POČET BODŮ: 2,5

HODNOCENÍ: uspokojivá

Oleo-Mac OM 947 (Mountfield)

Pilu nám prodejce sestavil a zprovoznil. V testu tento model předvedl dobré řezací vlastnosti, kdy i při využití plné délky 40 cm lišty se motor stále držel v otáčkách. Pila dobře akcelerovala a její vibrace při práci byly minimální. Neztrácela výkon ani v různých polohách. V podélném řezu se osvědčila také, zde jí ale vyhovovalo spíše měkčí dřevo. Má dostatečně tuhá madla, dobře se drží a snadno se s ní manipuluje. Startování motoru za studena pomáhá balónek nástřiku paliva a dekompresor, oba jsou dobře přístupné.

Samostatná kliková skříň je ze slitiny. Kovové regulovatelné olejové čerpadlo maže jen při běžícím řetězu. Antivibrační systém je zde řešen třemi pružinami a dvěma silentbloky. K nylonovému vzduchovému filtru se dostanete bez použití nářadí, řetěz se napíná z boku. Nechybí poloautomatický sytič, zátky povolíte rukou. Technické a dílenské zpracování má tato pila na velice dobré úrovni. Ocenili jsme i širokou servisní síť.

KLADY:

dobré řezací schopnosti

dobře akceleruje

nízké vibrace

snadný start

kvalitní dílenské zpracování

široká servisní síť

dlouhá záruka

ZÁPORY:

vyšší hmotnost

CENA: 8 884 Kč
OBSAH: 45 ccm
VÝKON: 2,3 kW
HMOTNOST: 6,5 kg
ZÁRUKA: 7 let

POČET BODŮ: 4

HODNOCENÍ: velmi dobrá

Dolmar PS 4605 (Doležalová)

Při prodeji nesestavena a nezprovozněna. Lištu má 38 cm. Při příčném řezu podává vcelku slušný výkon, ale při řezání na plnou lištu lehce ztrácí výkon a dusí se. Vibrace jsou přijatelné.

Pila je sice vyvážená, ale nemá příliš dobře řešenou ergonomii. Je těžká, nedrží se příliš dobře, nepadne do ruky, tedy se s ní hůře pracuje. Na tomto faktu se shodli všichni testující.

Kvůli absenci primeru je studený start o něco delší. Trochu nám vadil i krátký krok plynové páčky.

Řetěz napnete z boku. Kovové seřiditelné olejové čerpadlo maže jen při řezání, tělo pily je kovové. Filtr lze demontovat s použitím nářadí, pro zpětné nasazení se bez šroubováku obejdete.

V balení je dodáván navíc nylonový filtr. Spojku má stroj třísegmentovou, vibrace jsou řešeny třemi pružinami a dvěma silentbloky. Vypínač je sdružen s pákou sytiče, řetězka má vyměnitelný prstýnek.

KLADY:

dobrý příčný řez

malé vibrace

ZÁPORY:

v řezu na celou lištu trochu ztrácí výkon

horší studený start

hůře se drží, vyšší hmotnost

CENA: 11 690 Kč
OBSAH: 45,6 ccm
VÝKON: 2,6 kW
HMOTNOST: 6,8 kg
ZÁRUKA: 2 roky

POČET BODŮ: 3

HODNOCENÍ: dobrá

Partner P 4700 (Baumax)

Při koupi nesestaveno a nezprovozněno. Pila s lištou dlouhou 45 cm. Po zahřátí v plném řezu ztrácí výkon, příčné řezání 20 cm silných špalků zvládá vcelku dobře. Při podélném řezu se nám zanesl prostor pod krytem řetězky pilinami, následkem čehož došlo k zablokování řetězky a zastavení řetězu. Pro odstranění tohoto problému bylo zapotřebí demontovat kryt řetězky a tento prostor včetně lišty řádně vyčistit, což bylo časově náročné.

V ruce se pila zdá při práci těžší. Bezpečnostní brzda se hůře aktivuje. Z technického hlediska se nám příliš nelíbí plastové olejové čerpadlo. Je sice seřiditelné, ale s nastartovaným motorem maže stále, tedy i když neřežete. Po dílenské stránce modelu vytýkáme horší zpracování, jednotlivé díly na sebe příliš nelícují. Antivibrační systém je řešen třemi pružinami a dvěma silentbloky. Těleso pily je ze slitiny kovu, spojka třísegmentová, sytič poloautomatický, nylonový filtr je dostupný bez použití nářadí.

KLADY:

dobrá v příčném řezu

studený motor dobře startuje

ZÁPORY:

v podélném řezu ztrácí výkon a došlo k zablokování ře­tězu

plastové olejové čerpadlo maže stále

horší dílenské zpracování vyšší hmotnost

CENA: 9 450 Kč
OBSAH: 46 ccm
VÝKON: 2,2 kW
HMOTNOST: 6,8 kg
ZÁRUKA: 2 roky

POČET BODŮ: 2,5

HODNOCENÍ: uspokojivá

OLGA KÁBOVÁ

22.8.2011
SDÍLEJ:
Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
9

Babišovy dluhopisy? Sobotka označil jeho zprávu za politický pamflet

Na křižovatce ulic Boleslavská a V Kolonii došlo ke střetu Škody Fabia a policejního vozu, který pod houkačkami spěchal k jinému případu.
AKTUALIZOVÁNO
13

Jako z akčního filmu: houkající policejní vůz k případu nedojel

AKTUALIZOVÁNO

Budvar má nového šéfa, Petr Dvořák byl manažerem v Prazdroji

Ministr zemědělství Marian Jurečka v pondělí představil nového ředitele Budějovického Budvaru. Stane se jím Petr Dvořák, bývalý šéf mezinárodního marketingu Plzeňského Prazdroje. Informaci Deníku potvrdila mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková.

Francouzi žijící v Česku Le Penové nevěří. Do druhého kola by ji neposlali

Francouzi, kteří v prvním kole francouzských prezidentských voleb volili v Česku, by do finálního souboje poslali středového kandidáta Emmanuela Macrona a republikána Françoise Fillona. Plyne to z výsledků voleb na webu francouzské ambasády v Praze. 

Zvýšování platů učitelů i růst rozpočtu vysokých škol. Valachová ocenila dohodu

Rozpočtové plány státu na příští tři roky zahrnují podle ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) navýšení financí na změny ve školství o 3,5 miliardy i další dvě miliardy na profesní podporu učitelů. S výsledkem dnešního jednání vlády je spokojena.

Vláda podpořila jmenování první ženy do hodnosti generála

Česko by mohlo mít poprvé ženu v hodnosti generála. Vláda na svém dnešním zasedání schválila jmenování čtyř generálů včetně plukovnice Lenky Šmerdové. Pokud s návrhem ministerstva obrany bude souhlasit prezident Miloš Zeman, jmenováni budou 8. května.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies