Prevence proti případným škodám přitom spočívá v jednoduchých opatřeních.

„S příchodem chladného počasí je dobré myslet na zabezpečení vodoměru proti zamrznutí. Lidé tak mohou předejít výdajům s tím spojených. Výměnu nezabezpečeného zařízení totiž hradí zákazník," upozornila Kristina Blaszczyková, tisková mluvčí 1. Středočeské vodohospodářské společnosti.

Prasklý vodoměr však nemusí být tím jediným problémem a výdajem. Vytékající voda může způsobit mnohem větší a nákladnější škody. K zamezení jejich vzniku je zapotřebí udržovat teplotu v místnosti, kde je vodoměr, nad nulou.

„Je nutné zkontrolovat, zda jsou zavřená okna, obalit potrubí nesavým izolačním materiálem," dodala Kristina Blaszczyková s tím, že pokud má majitel vodoměr mimo objekt, například ve vodoměrné šachtě, je třeba jej zabezpečit polystyrénovou deskou nebo pytlem s drceným polystyrénem. Náchylné k zamrznutí jsou vodovodní přípojky zejména v místě, kde potrubí vychází z objektu. Často se stává, že při stavbě objektu nebyla dodržena potřebná hloubka pro její uložení a zamrznutí vody je tak při silnějších mrazech velice pravděpodobné. Vyplatí se průběžně kontrolovat i vodovodní zařízení, které máme na chatách a chalupách.