Topná sezona je již v plném proudu, hasiči i kominíci ale upozorňují, že stav komínů a topenišť by lidé rozhodně neměli brát na lehkou váhu. „Hasiči často vyjíždějí k požárům sazí a dehtových usazenin ve špatně udržovaných komínech. Tyto požáry vznikají na základě lidské nedbalosti úzce související s technickým stavem komínu a způsobu topení," říká mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

A zatímco před sezonou byla doba důkladných kontrol a prohlídek komínů i topenišť, nyní je jedním z nejdůležitějších kroků opatrnost při vysypávání žhavého popele.

„Popel ukládat do nehořlavých nádob, které jsou neporušené. Topí-li se pevnými palivy, zanesený komín přináší nejen špatné hoření, ale i nebezpečí vznícení sazí," zní další z hasičských rad.

Samotní kominíci karvinského okresu pak říkají, že lidé jsou dnes už přeci jen zodpovědnější a dbají na pravidelné revize a prohlídky mnohem více, než tomu bylo před lety.

„U nás v regionu sice lidé nemají zas až tolik peněz, ale zvou si nás více a nejde jen o pravidelné revize, ale třeba o prohlídky, kdy už mají pocit, že komín a další související zařízení mohou být zastaralá a je potřeba provést nutné udržovací práce okolo," říká k tématu například havířovský kominický mistr Jaroslav Rous.

„Není to stále ideál, ale zlepšení tady opravdu je. Je to i tím, že se o těchto věcech více píše a mluví v médiích," doplňuje jej Pavel Pryszcz z Karviné. „Nejvíce práce máme pořád klasicky na podzim, kdy lidé řeší blížící se sezonu, někdy nás k revizím volají na poslední chvíli. Ale je vidět, že jsou odpovědnější," potvrdil i Stanislav Radiňák z Bohumína.