Kominíci z Pelhřimovska se   s Deníkem podělili o užitečné informace ohledně průchodnosti a čistoty komína i o množství nešvarů a pochybení, které v kontrolovaných domácnostech pravidelně nacházejí.

To, že zákazníků v posledních několika chladných dnech přibývá, potvrzuje pelhřimovský kominík Jan Fousek. „S blížící se topnou sezonou máme opravdu co dělat. Jakmile se ochladí, počet zákazníků začíná být poměrně markantní," řekl Fousek.

A co taková pravidelná kontrola od kominíka vlastně obnáší? Pod pečlivým dohledem je samozřejmě komín - od kotle přes kouřovod až po ústí komína.

„Komín zkrátka vyčistíme. Zkontrolujeme jeho průchodnost. V zápise, který uděláme, v případě závady stojí, dokdy má být odstraněna. Pokud jde o závažný nedostatek ohrožující život, nahlašujeme ho dokonce hasičům," vysvětlil Jan Fousek.

Každý majitel kotle, kamen nebo krbu by se měl řídit určitými zásadami. Kominíci se například setkávají s případy, kdy se v okolí komína povaluje hořlavý materiál. „Kolikrát se mi stalo, že jsem v půdním prostoru u komína našel seno nebo dřevo," uvedl pacovský kominík Milan Kuric.

Podceněné kontroly

Mezi závažné problémy ale patří i nedostatečné kontroly kominíků. „Jednou z nejhorších věcí je odfláknutá kontrola od takových těch rychlokvašek kominíků. Pokud kontrolu neprovedou pečlivě a například při čištění komína kominickým strojkem nedosáhnou až úplně dolů, oheň pořádně nehoří a při topení pak může dojít i k vzplanutí nespáleného smetí v komíně," popsal Kuric.

To dokládají i slova ředitele pelhřimovského Hasičského záchranného sboru Jiřího Hörnera. „V tomto roce jsme v souvislosti s komínovým tělesem řešili dva požáry, které se ale obešly bez zranění a bez škody. U obou objektů došlo vlastně k vyhoření vnitřní části komína, ačkoli jejich majitelé doložili doklad o kontrole," řekl Hörner.

Chybnými kontrolami může projít i novostavba. „U některých nových domů jsou nepřístupné komíny. To je chyba stavebních firem i kominíků, kteří mají stavby od firem na starost. Revize píšou od stolu, aniž by dům skutečně viděli," líčil kominík Tomáš Effa z Horních Rápotic.

A Effa popsal i další často se vyskytující problém. „Nejčastější chybou, s níž se setkávám, je špatné připojení nových kotlů na staré. Respektive fakt, že někteří lidé si prostě za každou cenu koupí nejlevnější kotel a pozvou nejlevnějšího topenáře. Vynechají regulaci kotle, ten pak dehtuje a vrací se do něj studená voda. Má to vliv na kotel i na komín," vysvětlil Effa.

Když už ale k pravidelným kontrolám dochází a jsou prováděny pořádně, nezřídka se objevuje potíž s přístupem jednotlivých majitelů domů.
„S tímto problémem se setkávám hlavně u starších lidí žijících celý život na venkově. Když je upozorňuji, že komín není v pořádku a mohlo by dojít k nejhoršímu, řeknou třeba, že dům sami stavěli a že celá léta všechno fungovalo. To ale situaci neřeší," řekl Effa.

A pozvat si jednou ročně kominíka se skutečně vyplatí. Kdo si totiž kontrolu neobstará, vystavuje se v případě, že vyhoří, peněžitému postihu. Navíc pak přechází odpovědnost za škody na něj. Vinu tedy nenese kominík, jak by tomu bylo v případě, že by dotyčný revizi podstoupil.

„Hasiči se řídí zákonem o požární ochraně. Podle něj mohou fyzické osoby, které tento zákon poruší, dostat pokutu od deseti do dvaceti tisíc korun. Pokud by se do případu ale vložily stavební úřady, které postupují podle stavebního zákona, pokuta se může vyšplhat až na dvě stě tisíc korun," varoval Hörner.

Karolína Hovorková