Stovky brigádníků trhaly každoročně v Kobylí meruňky. Letos nepřijel ani jediný. Největšímu producentovi meruněk v republice, společnost Patria, zbyly jen oči pro pláč. A obrovský propad tržeb, který se blíží dvaceti milionům korun.

„Meruňky prostě nejsou. Netrháme, protože nemáme co. Na deseti stromech není vůbec nic, na jedenáctém třeba tři čtyři meruňky. Je zbytečné tam chodit. Škodu jsme vyčíslili na šestnáct až dvacet milionů,“ potvrdil ředitel společnosti Patria Josef Čačík.

Před rokem přitom kobylská firma ze sto padesáti hektarů meruňkových sadů sklidila kolem jednoho tisíce tun meruněk. Slabou útěchou pro Patrii může být snad jen fakt, že si na mizernou úrodu stěžuje většina pěstitelů. Hlavně kvůli moniliovému úžehu.

Nejnižší úroda za posledních deset let

„Vydatné deště a nižší denní teploty byly hlavní příčinou masivního napadení ovocných stromů moniliovým úžehem. Především meruněk a višní. Nepřetržité čtyřdenní srážky nedovolily provedení chemické ochrany v květu a došlo ke zkáze více než devadesáti procent úrody ovoce,“ vysvětluje na svých stránkách také kobylská společnost.

„Tak špatný rok nepamatuji. Měli jsme nesmlouvané meruňky z Maďarska, ale bohužel odřekli – nemají. Ani na Slovensku, kde jsem byl včera, to není lepší,“ řekl Čačík. Ovocnáři se shodují, že úroda meruněk na Břeclavsku bude nejnižší za posledních deset let. Někteří zemědělci dokonce uvažují i nad tím, že své sady postupně opustí.

„Na stromech nemám ani meruňku. Špatně to odkvetlo, kvůli chladu nelétaly včely. Sad už stejně pomalu opouštím, měla jsem jej v pronájmu a ještě ke všemu mám už starší odrůdu, takže stromy moc nerodí. Navíc jsou v oblasti, kde se o sady už lidé moc nestarají, a to se na kvalitě také podepíše,“ domnívala se velkobílovická Zdenka Růžičková, která jako malopěstitelka prodávala meruňky, třešně a broskve.

Jediným nabízeným ovocem jsou broskve

Broskve jsou letos vlastně jediným ovocem, které může svým zákazníkům nabídnout. „Meruňky pěstujeme asi na padesáti hektarech, ale sad už je přerostlý. Uvažovali jsme nad tím, že jej vyklučíme. Odložili jsme to, ale meruňky mít stejně nebudeme,“ uvedl agronom Zemědělského družstva Němčičky Miroslav Janů.

Jak dodal, škodu zatím vedení družstva nevyčíslilo. „Snažíme se, aby byly ztráty co nejmenší. Pokud bychom měli na stromech ovoce, musí tam být i větší ochrana proti chorobám a škůdcům. Takže pokud víme, že tam nic nebude, omezujeme chemii na minimum. A snižujeme tím náklady,“ podotkl Janů.

O trochu lépe jsou na tom snad jen v Agrosadu ve Velkých Bílovicích. Díky včasným postřikům o všechny meruňky nepřišli.

„Meruňky sklízíme. V sadech jich máme asi čtyřicet procent. Podařilo se nám stromy ošetřit za včas, mezi dešti. I tak to ale mělo na sklizeň velký vliv. Škoda bude značná. Za všechno může bohužel počasí. Nedošlo vlastně ani k dobrému opýlení kvůli chladnu a dešťům,“ potvrdil jednatel firmy Jaroslav Pálka s tím, že naštěstí mají alespoň běžnou úrodu broskví.

Autor: ELIŠKA WINDOVÁ, MICHAL ŠUPÁLEK