Obyvatelům je nabízí například Nové Město na Moravě. „Půjčka z fondu rozvoje bydlení je určena na běžné udržovací práce rodinných domů, bytových domů a bytů, na přístavby, nástavby, stavební úpravy domů či bytů a na stavbu a údržbu přípojek inženýrských sítí u domů a bytovek," uvedl novoměstský starosta Michal Šmarda.

Úrok tři procenta

Lidé z Nového Města si mohou půjčit peníze na tříprocentní úrok a jejich splatnost je do pěti let. Novoměstští radní rovněž schválili, že při půjčce do čtvrt milionu stačí jeden ručitel, u vyšších částek jsou třeba ručitelé dva.

„Plánujeme rozdělit zhruba dva miliony korun, dosud zájem o tyto půjčky byl, tak uvidíme, jak se bude situace vyvíjet dál," přiblížil Šmarda s tím, že vzhledem k tomu, že ve Městě ještě lze očekávat privatizace některých domů či bytů, lidé zřejmě budou i nadále chtít půjčit peníze s výhodným úrokem na jejich opravy.

Bystřice nad Pernštejnem patří mezi města, která v letech 1998 až 2000 prostřednictvím tehdejšího Okresního úřadu ve Žďáře nad Sázavou obdržela od SFRB bezúročnou půjčku splatnou jednorázově do deseti let, a začala tyto peníze půjčovat svým obyvatelům. Bezúročné půjčky městům tímto způsobem skončily v roce 2008, to už ale Bystřice další státní výpůjčku na opravy bydlení svých obyvatel nepotřebovala.

Peníze SFRB vrátila a bystřický fond rozvoje bydlení, který se za deset let rozrostl o úroky z půjček, začal žít svým vlastním životem bez další pomoci státu. V současné době je „financován" jen penězi, které se do něj od předešlých dlužníků průběžně vracejí.

Rezerva

„Nyní je ve fondu 1,8 milionu korun, z toho letos hodláme rozdělit milion a půl. Vždy si necháváme nějakou rezervu. V průběhu roku se tato částka opět navýší, jak se do fondu budou peníze od lidí, kteří si je vypůjčili, vracet," vyjádřil se bystřický starosta Karel Pačiska. Jednotlivé tituly lze v Bystřici sčítat, je tedy možné žádat o půjčku na více stavebních úprav současně.

Splatnost půjčky

Žadatel si musí také zajistit jednoho ručitele na každých 60 tisíc korun. Splatnost půjčky z bystřického fondu je dva až šest let při úroku čtyři procenta. „Půjčka je podle mě výhodná, když si člověk potřebuje půjčit menší částku, ne třeba milion. Ptal jsem se v jedné bance, a kdybych si chtěl na opravu domu půjčit sto tisíc korun, tak bych pět let splácel přes dva tisíce korun měsíčně s úrokem třináct procent přeplatil bych více než čtyřicet tisíc," vyjádřil se Petr Vonásek z Bystřice.

Pro malý zájem obyvatel přestali nabízet půjčky z peněz Státního fondu rozvoje bydlení ve Žďáře nad Sázavou. V minulých letech tam půjčovali peníze na opravy svých domů či bytů, ale i pro bytová družstva nebo jednotlivé rodiny, a to na tři procenta. Výše půjčky na bydlení po sečtení jednotlivých titulů mohla činit až sto tisíc korun, doba splácení se pohybovala od tří do čtyř let. „Zájem klesal, možná i doba splatnosti se lidem zdála příliš krátká, anebo už zprivatizované domy a byty mají opraveny," podotkl žďárský místostarosta Ladislav Bárta. Nezájem o půjčky potvrdil i vedoucí komunálního odboru žďárské radnice Jaroslav Kadlec. „V roce 2012 byly půjčky na bydlení zrušeny pro malý zájem. Vypůjčené peníze byly vráceny Státnímu fondu rozvoje bydlení. Nyní se splácejí poslední půjčky, jedná se o částky v řádu desítek tisíc korun, a ty zůstanou v rozpočtu města," sdělil Kadlec.

V současné době nenabízejí půjčky ze Státního fondu rozvoje bydlení ani ve Velkém Meziříčí a ve Velké Bíteši.