Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na návštěvě u Dalibora Jandy: Dcera Hurikána se potatila

Před více než třiceti lety se zpěvák Dalibor Janda s rodinou usadil na okraji Prahy u Čakovic. Původní byt na rušné pražské Letné vyměnil za téměř vesnickou oázu pohody a klidu. Staré stavení koupili spolu s manželkou Jiřinou a podle svých představ upravili.

24.11.2012
SDÍLEJ:

Návštěva u Dalibora JandyFoto: Martin Sládek

Dalibor se pyšní okrasnou zahradou, do níž promítnul celou svoji fantazii, vlastní um a nápaditost. Jeho snahu sem dokonce přijel osobně zhodnotit televizní všeznalec Přemek Podlaha.

V 80. letech minulého století byl idolem dívek a žen a třikrát za sebou dokonce vyfoukl Zlatého slavíka Karlu Gottovi. Po revoluci ale rozruch kolem něj utichl. Nebo je to jenom zdání? „Trochu jsem se stáhnul, ale koncertuji, skládám písně a zpívám dál. Ani mi k tomu nechybí doprovodná skupina. Vlastně ji pořád mám. Jen menší akce zvládáme ve dvou. To za mnou přijíždí z Ostravy kytarista Michal Ducký. K našim vystoupením se občas přidává i moje dcera Jiřina Anna. Děláme písničkový blok dlouhý asi jednu hodinu. Pokud hraju s kapelou, tak je to dražší, ale žádné koncertní šňůry už neplánujeme. Naopak, abych si udržel svoje renomé, ani všechny nabídky nepřijímám."

Při zmínce o dceři, která se očividně potatila, mě zajímá, zda je pro ni Dalibor pouze otec, nebo i manažer.

„Jiřina se mnou jezdí jako host. Chci, aby byla vidět, aby se ostřílela. Jsem rád, když se mnou jede, protože uprostřed mého vystoupení má vlastní blok, během kterého si můžu odpočinout a převléknout se. A lidé jí zatleskají, hlavně mužský. Určitě je na ni lepší pohled než na mě," směje se zpěvák, který je podle svých slov v první řadě otec a pak rádce. „Musím jí poradit, protože při vystoupeních ještě pořád dělá chyby. Třeba, když lidé tleskají, ona už je přerušuje a začne do potlesku mluvit. Říkám jí: Nechej je. Mluv, až utichne potlesk. Všechno musí mít svůj scénář. Ale rozumím jí, vím, jak to je. Když jsem začínal, také jsem se pořád snažil rychle, rychle, rychle. Do všeho je zapotřebí vnést pohodu."

Kromě talentu ale Jiřina oplývá také organizačními schopnostmi a pomalu se vypracovala do pozice vedoucí zájezdu. „Začíná všechno řídit, stará se o celou byrokracii a papírování, které po koncertech následují," přiznává Janda.

Napadá mě souvislost s Laďou a Terezou Kerndlovými. Nepřipadají si tak trochu i Jandovi? „Ani ne. Tereza Kerndlová začínala v deseti letech. A to já u Jiřiny nechtěl. Nebyla průbojná, spíš stydlivá. Poslední dobou se to ale začíná obracet. Někdy to na pódiu pořádně rozpálí a mluví více než já nebo moderátor pořadu. Jsem rád, že se rozpovídala," říká otec, ale Jiřina mu do toho vstoupí: „Teď už mi táta říká, že jsem voprsklá. Já si myslím, že ne. Spíš mi to mluví podle nálady. Ale že bych na pódiu skákala, nebo řvala a mlátila hlavou do bedny, to tedy ne. Snažím se vytvářet vlastní image romantické, křehké duše a doufám, že mě tak i lidi vidí."

Nemohu se nezeptat, zda je Dalibor jejím prvním kritikem. „Neřekla bych, že je kritik. Ale o mých skladbách a tátových pocitech z mých vystoupení se bavíme a přirozeně se mu sem tam něco nelíbí, takže mi to hned na místě vytkne. Myslím, že je to normální. Ale z většiny se dokážeme nakonec shodnout, a to je pro mě důležité. Kdybychom se měli umělecky hádat, tak by z toho nic nevzešlo," pochvaluje si spolupráci s otcem Jiřina.

I přesto si ale dokáže v některých případech prosadit svou. „Dělat dnes muziku je velmi těžká věc. Tím myslím udělat v současné době něco, co tu ještě nebylo, to je opravdu kumšt. Někdy tátu nechám, aby mi vysvětlil, jak to myslí, ale pak si všechno udělám tak, jak si myslím já, že je to nejlepší," krčí dívka rameny omluvně a Dalibor jen přitakává: „Já většinou rezignuju. Mám na něco svůj názor, ale Jiřina mi naznačí, že to tam prostě nechce a nakonec si prosadí svou. Na druhou stranu musím říct, že někdy možná něco přeženu, třeba když do skladby dám sólo, které zní trochu disharmonicky. Jiřina dokonce někdy mívá pocit, že už to někde slyšela a že jí to něco připomíná. Nebo pro změnu se jí dnes líbí to, co před pár lety bylo úplně špatně."

Jiřina Jandová má na kontě už druhé CD. První pojmenovala Tvář a vyšlo v listopadu 2009. Na přelomu roku 2011 a 2012 nahrála druhé, autorské album s názvem Narovnaná v zádech. „Staral se o něho téměř stejný kolektiv textařů, jako v případě první desky. Přibyl jen Miloš Skalka nebo Petr Šiška. Hudebně jsem opět spolupracovala s tátou, který je autorem pěti písní. Další jsem napsala sama a na jedné jsme se podíleli společně. Pro zajímavost bych ráda zmínila, že pouze jediná skladba je převzatá. Kdysi ji nazpíval Antonín Gondolán a jmenuje se Čekej a neplakej. Všechny skladby jsou opět ve stylu romanticrock. Ten název i styl hudby jsem si vymyslela, přesně to teď dělám."

Dalibor přidá k dceřině tvorbě své dojmy: „Myslím, že jsme za půl roku ve studiu odvedli pořádný kus práce, ale pokaždé si kladu jednu a tu samou otázku: Vybrali jsme opravdu to nejlepší? Co když nějaká demohrávka zapadla, a přitom mohla být vydána a měla by úspěch?"

Komerční televizní stanice v poslední době vysílají různé pěvecké soutěže. Sledují je Jandovi? A jak hodnotí jejich účastníky? „My na tyhle soutěže nekoukáme," promluví i za svého otce Jiřina. „Nedávno jsme ale v Plzni potkali jednoho mladíka, který se dostal do poslední desítky a trochu nám o tom vyprávěl. Jindy se v rámci našich vystoupení setkáváme s dalšími zpěváky, kteří už mají nějakou televizní soutěž za sebou. Je velmi zajímavé je po očku sledovat. Jedni jsou úplně normální, jiným hned naroste hřebínek. Mám názor, že i když se pěveckých soutěží účastní plno talentovaných lidí, je to spíš cirkus pro diváky. Kolik z nich – vítězů nebo opravdových talentů dostalo v poslední době nějakou větší šanci?" ptá se Jiřina a její otec navazuje: „Začínající zpěváci dnes bohužel nemají jinou volbu, než jezdit s někým, kdo má dost kšeftů, nebo se vydat na cestu čekání a zpívat v menších klubech pro padesát lidí. To je ale velmi zdlouhavá cesta a řekl bych do nikam. Dříve se hrálo po barech a dnes jsou muzikály, ve kterých někteří začínající zpěváci vystupují za pár šupek, a přitom mají pocit, že kdyby tam nebyli, tak je to konec světa. Naopak! Já jim říkám: Vykašlete se na to! V tom okamžiku se z takových zpěváků stávají nádeníci. Osobně mám takové zkušenosti z barů, kde jsem vystupoval v 70. letech. Tečku za vystupováním jsem udělal v pražské Alhambře, kde jsem si řekl dost! Buď umřu v baru jako zakouřený muzikant, nebo si budu dělat písničky sám. Dal jsem si půl roku pauzu, postavil kapelu a začal se živit koncertováním."

Jiřina zatím vlastní doprovodnou kapelu nemá a ani jí prý nechybí. „Možná do budoucna něco vymyslím. Možnosti pro mladé, začínající umělce jsou trochu jiné, než to bývalo za tátovy největší slávy. Nemohu si dovolit zaplatit celou partu lidí kolem sebe, aparaturu, světla. Všechno je o penězích."

Dalibor plánuje na příští rok velkou šou ke svému jubileu. Dokonce dostal nabídku od O2Areny. „Bude to koncert s kapelou. Natvrdo. Chci tam mít i smyčce. Budou ale pouze doplňovat zvuk. Vůbec si nedovedu představit, že bych do Hurikána dodělával houslový doprovod," směje se Dalibor Janda.

Vizitky

Dalibor Janda se narodil 21. 3. 1953 v Drahotuších. Zpěvák, hudebník, textař a skladatel populární hudby, trojnásobný držitel Zlatého slavíka, zlaté a platinové desky za počet prodaných alb. Je ženatý, s manželkou Jiřinou mají dceru Jiřinu Annu. Syn Dalibor spáchal v roce 2003 sebevraždu. K Jandovým nejznámějším hitům patří Hurikán, Kde jsi, Všichni na Mars a další.

Jiřina Anna Jandová se narodila 30. 9. 1988. Je zpívající skladatelka a kytaristka. Od roku 2007 koncertuje společně s otcem nebo samostatně. V roce 2008 jí vyšel debutový singl Šílená láska a Tvář. Vydala 2 samostatná CD Tvář (2009) a Narovnaná v zádech (2012).

Citace

Táta říká, že jsem voprsklá. Já si myslím, že ne. Spíš mi to mluví podle nálady.

Martin Sládek

Autor: Redakce

24.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
U Hrabyně se 18. září sesunula část gabionové stěny u silnice I/11, fotografie z 25. zaří 2017.
2 7

Spadlá gabionová zeď na Opavsku? Na řešení nemá nikdo zájem, říká expertka

Školní třída. Ilustrační foto.
4 10

Přestaňte brát žáky, kteří na maturitu nemají, žádá ministerstvo střední školy

Štech sebral klubům a sportovištím letošní dotace. Unie sportu protestuje

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) zrušilo pro letošní rok dotace určené tělovýchovným jednotám a sportovním klubům na údržbu a provoz sportovních zařízení. Uvedl to dnes v dopise ministr školství Stanislav Štech. Vysvětluje, že Program IV měl zásadní rozpory již v samotném vyhlášení a dotace se z něho nerozdělí. Česká unie sportu (ČUS) si hodlá stěžovat.

Před parlamentem na Zélandu se upálil český emigrant. Zřejmě na protest

Muž původem z bývalého Československa se minulý týden upálil před budovou parlamentu v novozélandské metropoli Wellingtonu. Motiv činu policii není znám, mohlo by se ale prý jednat o spory muže s bývalou manželkou, které se týkaly práva péče o děti. 

Pohřby neměla ráda. U mě stačí svíčka a šampaňské, říkávala Květa Fialová

Ještě před třemi lety při oslavě půlkulatin v Městských divadlech pražských (MDP), v nichž účinkovala (v posledních letech jako host) skoro šedesát let, oplývala chutí do života.

Dvojí kvalita potravin? EU proti ní hodlá bojovat

Evropská komise dnes vydala pokyny, které státům mají pomoci v boji s nekalými obchodními praktikami. Podle nich bude možné rozhodnout, jestli firma nabízí v různých zemích stejný výrobek různé kvality a porušuje tím právní předpisy EU. Na vypracování metodiky srovnávacích potravinářských testů komise vyčlenila jeden milion euro. Porušení legislativy bude možné řešit na evropské úrovni v rámci sítě pro ochranu spotřebitelů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení