Výsledek návrhů interiérů dětských pokojů byl představen v prosinci loňského roku. A stál za to. Tým, vedený architektkou a designérkou Bárou Škorpilovou, tvořili tři její kolegové ze studia Mimolimit a tři odborníci z firmy Konsepti, jež se postarala o realizaci nových pokojů určených pro děti od narození až do dvanácti let. Práce trvala osm měsíců a velice bavila nejen Báru.

„Každého, koho jsme oslovili, se pro tuto práci nadchnul,“ potvrzuje designérka. Na výrobě se pak podílelo bezmála šedesát firem a dodavatelů materiálů.

Byby pro malé děti

Projekt dostal název Byby, což jednak sympaticky připomíná malé baby a lehce asociuje anglický pozdrav. Projekt zahrnuje osm typů dětských pokojů, jimž autorka vtiskla poetické a přitom výstižné názvy – Mimi, Tarzan, Dobrodruh, Šeherezáda, Malá čarodějnice, Gengis, Afrika a Papír.

„Pro každý typ dětského pokojíku jsme navrhli jeho základní rámec, tvořený postelí, skříní, zásuvkovou skříňkou, stolkem a židličkami anebo křesílky. Všechny tyto věci se umějí obléci do svého příběhu, všechny jsou hravé a udělané tak, aby nestály moc peněz. Rodiče se tudíž o ně nemusejí bát a děti s nimi mohou zacházet tak, jak chtějí,“ vysvětluje Bára Škorpilová.

Takže třeba postel se pomocí přídavných prvků, jako jsou dvířka ze žaluzií, bočnice ze dřeva, závěsy z provázků anebo látek, může proměnit v kajutu pro malého kapitána či v posed pro lovce. Velká zásuvka pod postelí poslouží nejen hračkám, ale po vytažení i jako lůžko pro krátkodobou návštěvu.

Na skříňkách nenaleznete jedinou úchytku, jež by mohla být pro dítě rizikovou. Úchytky nahradily vtipné průřezy, do kterých lze umístit gumy, v nichž se dají zachytit nejen hračky, ale i oblečení. Vše je přitom vyrobeno z prověřených, zdravotně nezávadných materiálů – například na dřevu není použit lak, ale glazura.

Co unese papír

Vděčnou součástí dětského pokoje jsou domečky z papíru. Mají nejen otevírací dveře, ale i okénka, dítka jimi mohou prolézat a schovávat se v nich. Také si je mohou pomalovat, stejně jako židli z papíru. Ta ovšem není pouhou hračkou, skutečně se na ní dá sedět – unese čtyřicet kilogramů.

Když byla Bára Škorpilová ještě dítě, moc toužila, aby doma měla stan. V pokoji pro dnešní Šeherezády se sen proměnil ve skutečnost. Stan je vzdušný, lehce připevnitelný mašlemi ke koberečku a zavěšený na stropě. Vyroben je z pevného a trvanlivého materiálu, jenž v sobě zkombinoval vlastnosti papíru, fólie i textilie. Materiál se jmenuje Tyvek.

„Pracuje se s ním malinko jinak než s látkou, ale kdo šít umí, tak ho zvládne,“ dodává designérka, jež Tyvek použila například i na kapsy na hračky. Děti určitě potěší v pokoji také zvířátka ze samolepicích tapet, anebo magnetická velryba, kterou lze používat jako tabuli i nástěnku. Nápadem za milion je pak využití magnetických nátěrů. Lze je aplikovat přímo na zeď nebo na dřevo a pak zvolenou plochu za pomoci malých magnetek ozdobit podle libosti obrázky, plakáty a fotografiemi.

Kolekce, která pomáhá

Nutno dodat, že výstava osmi inspirativních dětských pokojíků byla v prosinci prodejní. Její autoři slíbili věnovat dvě procenta z utržených peněz Nadaci Terezy Maxové. Patronka měla důvod k radosti – pokojíky se z větší části rozprodaly. Výhodou je, že zájemci si mohli pořizovat jen ty kousky, jež se jim líbily, nikoli pokoje jako celky.

Zájem vzbudila rovněž kolekce dětských čepic, svetříků a bot, inspirovaných pobytem Báry v Mongolsku a Asii. Oblečení je vyráběno ze stoprocentního kašmíru, anebo z kombinace kašmírů a hedvábí. Rozšíření kolekce o nové vzory oblečení slibuje Barbora Škorpilová už na březen. A když půjde všechno dobře, tak na konci roku představí se svým týmem další dva nové dětské pokoje.

Pokud byste měli zájem prohlédnout si podrobně ty již existující, naleznete je na webu ww.mimolimit.cz. Z trhu naštěstí nezmizely, případní zájemci si věci z nich mohou pořídit na objednávku.

Na českém trhu se v poslední době objevila kolekce oblečení, hraček, povlečení a doplňků do dětského pokojíčku z biobavlny, barvená výhradně přírodními látkami. Tyto výrobky nesou značku Natures Purest. Pocházejí z Velké Británie a jejich výrobce vyšel z faktu, že dětská pokožka je pětkrát tenčí než pokožka dospělých. Z tohoto důvodu je proto mnohem náchylnější ke vstřebávání škodlivých látek.

Nové materiály pro děti

Při pěstování konvenční bavlny se někdy používají pesticidy. Při barvení bavlny pak nelze vyloučit, že se na tomto procesu podílejí i barviva, která jsou toxická. Pokud zbytky těchto látek zůstanou ve tkanině, citlivou a jemnou pokožku malých dětí mohou podráždit. Objeví-li se u novorozenců alergie, může být jejich příčinou právě styk pokožky s nevhodným oblečením, polštáři a přikrývkami.

Kolekce Natures Purest se proto rozhodla vsadit na výrobky z certifikované a přírodně barvené biobavlny. Zdravotními hledisky se řídí i další výrobci hraček. Německá firma Fehn pro ně vybírá vysoce kvalitní a jemný plyš. Luminou, specialista na plyšové hračky z Francie, dosáhl toho, že jeho výrobky svítí ve tmě, aniž by potřebovaly energetický zdroj – tedy baterie.

I tyto produkty již lze v Česku zakoupit. Stejně jako textilie a další doplňky do dětského pokoje, jež jsou vyrobeny metodou patchwork a pocházejí až ze Spojených států amerických. Ty už jsou ale určeny pro děti větší.

Vizitka Barbory Škorpilové

Po absolvování Střední uměleckoprůmyslové školy v Praze (obor konstrukce a tvorba nábytku) pokračovala ve studiu u profesora Bořka Šípka v Ateliéru architektury a designu Vysoké školy uměleckoprůmyslové.

Se spolužákem Janem Nedvědem založila v roce 1999 studio Mimolimit.

O dva roky později studio získalo za design hotelu Holiday Inn cenu „Nejlepší hotelový projekt roku 2001“.

Barbora je mimo jiné autorkou designu hotelu Hilton, který vyroste

v mongolské metropoli Ulánbátar. Studio Mimolimit vtisklo originální podobu i několika populárním restauracím a kavárnám v Praze a Bratislavě (například Zahrada v Opeře, Kampa Park, Le Monde).

Na jaře roku 2009 se Barboře Škorpilové narodil syn Teo Šimon, v prosinci veřejnosti představila osm inspirativních dětských pokojů, které navrhla se svými spolupracovníky. Názvy – Mimi, Tarzan, Dobrodruh, Šeherezáda, Malá čarodějnice, Afrika či Papír – výstižně vystihují jejich charakter.