Hasiči proto vítají zavedení nového pravidla platného od čtvrtka, že všechny cigarety prodané v Evropské unii musí být takzvaně samozhasínací, tedy musí automaticky zhasnout chvíli poté, kdy je kuřák přestane kouřit. Informovala o tom mluvčí hasičů Ivana Svitáková.

Prodávané cigarety, které nově splňují "požárně-bezpečnostní standard", jsou navrženy tak, aby měly sníženou náchylnost ke vznícení, jsou-li ponechány bez dozoru. "Ale i tak musí mít spotřebitelé na zřeteli, že tyto cigarety nejsou nehořlavé," uvedla mluvčí. Kuřáci by se proto měli vždy ujistit, že cigarety jsou po vykouření správně uhašeny.

Největší část z každoročních 800 požárů vzniklých v souvislosti s kouřením tvoří podle mluvčí pouze hořící odpady, na druhou stranu hasiči evidují i poměrně vysoký počet požárů v přírodě. Mezi požáry s tragickými konci patří nejčastěji ty v bytech, domech, chalupách, ale i dopravních prostředcích.

Hasiči proto nabádají kuřáky, aby zejména nelehali do postele s hořící cigaretou a už vůbec ne při současném pití alkoholu. Kuřáci by také neměli vhazovat nedopalky do koše či popelnice nebo je odhazovat z auta.

Smrtelné následky

Zapomenuté hořící cigarety jsou podle Bruselu jednou z hlavních příčin požárů, které mají smrtelné následky. Evropská komise rovněž připomněla údaje, podle nichž lze snížit počet takovýchto úmrtí až o 40 procent, pokud se zavedou "samozhasínací" cigarety.

Podobná opatření už byla zavedena v různých zemích, například v Kanadě či ve Spojených státech. Komise s odkazem na údaje z let 2003 až 2008 uvedla, že cigarety způsobí v EU každoročně více než 30.000 požárů. Při nich přijde o život kolem 1000 lidí. Dalších několik tisíc lidí se kvůli nim zraní.

Podle české pobočky předního cigaretového koncernu British American Tobacco (BAT) by přechod na "samozhasínací" cigarety neměl zvýšit jejich cenu na trhu.