Pozemky jsou zatím města. To je společnosti prodá postupně po kolaudaci staveb. „Posuzovali jsme připomínky místních lidí, školy, sdružení a také vyjádření hygieny a dalších úřadů. Nezjistili jsme žádnou zásadní věc, kterou by stavba bytovek nějakým razantním způsobem ohrozila životní prostředí a zdraví lidí ve zmíněné lokalitě," uvedl Pavel Brázdil z odboru životního prostředí Krajského úřadu Jihomoravského kra­je.

Podle něj většina ze vznesených připomínek stejně podléhá zákonům pro územní a následně stavební řízení. Pro tato řízení však musí investor splnit i některé podmínky, které vyplynuly z připomínek místních.

Čáru přes rozpočet můžou developerovi udělat například chránění živočichové. Podle zástupců Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Veronica se na Písečné totiž údajně vyskytují zvláště chráněné druhy. „Jedná se o kudlanku nábožnou nebo motýly batolec červený a otakárek ovocný. Dále pak druhy uvedené v Červeném seznamu bezobratlých. Proto chceme, aby odborníci ověřili, zda se jedná o biotop zvláště chráněných živočichů," uvedl Jaroslav Ungermann z Blanska.

Prověří to odborníci ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny České republiky. „Pokud se tato domněnka potvrdí, musí se na tuto lokalitu zpracovat později biologické hodnocení," upřesnil Brázdil.

Blanenským však více než výskyt chráněných živočichů leží v žaludku možné zvýšení provozu a ohrožení chodců. Blízko staveniště stojí dvě školy a chybí chodník. Bojí se také toho, že se v sídlišti bude stavět na etapy delší dobu a nezbude dost zelených ploch.

Petice i odvolání

Před časem proto proti stavbě nových bytovek sepsali petici, pod kterou se podepsalo necelých čtyři sta lidí. Tu vedení města smetlo ze stolu. Na radnici dorazila až poté, co blanenští zastupitelé odhlasovali pronájem a prodej pozemků. „Posuzování dopadu na životní prostředí bylo první kolo. Své připomínky tam mohli poslat i lidé, kteří by jinak ve stavebním řízení neměli šanci, protože nebydlí přímo u budoucího staveniště," řekla za organizátory petice Písečná – tady žijeme Klára Kučerová.

Dodala, že odpůrci stavby se nevzdávají a budou se snažit jí zabránit dál. „O tom, zda se stavba dokončí a v jaké podobě, se teď rozhodne v několika kolech řízení. Na stavebním úřadě, pak při odvoláních, případně i u soudu," stojí na webu organizátorů petice.

Jednatel společnosti HOPA Group Jan Musil uvedl, že s řadou připomínek místních nemá firma problém. „Část připomínek vyplývá z neznalosti lidí. Chodník ke střední škole samozřejmě v první etapě výstavby uděláme. Postavili bychom ho i tak, ne jen na přání lidí. Je to v projektu. S měřením hluku, statickými posudky, úpravou zelených ploch ani dalšími věcmi nemáme problém. Připadne mi to celé nafouknuté. Jako snaha několika lidí, kterým nové bytovky mají údajně zastínit okna jejich bytů," řekl Musil.

Dodal, že společnost připravuje podklady pro územní řízení. „Nedokážu odhadnout, kdy získáme stavební povolení. Pokud se odpůrci stavby budou odvolávat, tak se to protáhne. První dům jsme chtěli stavět na přelomu května a června. To je nereálné," poznamenal.

Blansko investorovi nejdříve pronajme plochu zhruba devět tisíc metrů čtverečních. Později mu prodá asi dva a půl tisíce metrů. „Město by za to mělo dostat kolem pěti milionů korun," řekl Marek Štefan, vedoucí blanenského odboru investic a územního rozvoje.