Úřad na svých internetových stránkách nedávno zveřejnil kalkulačku, kde si lidé mohou vypočítat, kolik nově za elektřinu zaplatí od příštího roku. „Byl to pro mě pořádný šok, když jsem si to spočítal. Za téměř nulovou spotřebu energie bych měl platit takovou pálku. Velkých odběratelů se změna nedotkne, ti na tom naopak vydělají a obyčejní lidé to zaplatí. Jestli to projde, tak garáž od elektřiny asi nechám odpojit," řekl Vladimír Bílý.

Návrh nových tarifů počítá s tím, že lidé za odebranou energii zaplatí sice méně, ovšem hlouběji do kapsy sáhnou na poplatku právě za hlavní jistič. A to pořádně. Čím silnější, tím bude poplatek vyšší. Řádově to může být až o několik tisíc korun ročně víc než dosud. Nejvíce na ráně jsou malé domácnosti a ty, které šetří. A majitelé budov s menší spotřebou. Chalupáři nebo lidé, co mají garáž.

Vydělají naopak velcí odběratelé, firmy a domácnosti s větším odběrem kolem 3,5 megawatthodin za rok. Pohorší si i domácnosti, školy, domovy důchodů, které si kvůli úsporám pořídily na střechu solární panely. „Na jednu stranu změny chápu. Řada lidí má totiž příliš silný hlavní jistič. Například kvůli cirkulárce, míchačce nebo topení, ovšem ty využívají jen velmi zřídka. V síti pak blokují větší množství energie, přitom ve skutečnosti spotřebují jen zlomek. A to je pro energetické společnosti velký problém. Zbytečně platí údržbu sítě, i když přes ni nejde proud a musí ji udržovat v pohotovosti. Na druhou stranu se musí najít kompromis, který by obyčejné lidi nebral na hůl," myslí si elektrikář Miroslav Svědínek.

Ani výměna jističe za slabší však nebude pro Vladimíra Bílého zřejmě přijatelná. „I tak mě to vyjde na nějakých sedmnáct stovek, když budu v garáži jen svítit. To je třikrát víc než dosud. A to můžu zapomenout, že bych do sítě zapojil svářečku nebo cirkulárku," dodal.

Nové podmínky šokovaly i Janu Havlíčkovou z Boskovic, která jezdí s přítelem na chatu. „Jezdíme tam jednou za čas a ročně platíme za elektřinu asi dvanáct set korun. Nově to bude kolem pěti a půl tisíce korun. To už je lepší si zaplatit si na víkend hotel, než mít chatu," řekla žena.

Vadí ji také, že nová opatření jdou podle ní proti těm, kteří se snaží šetřit energií. „Marně hledám slušný výraz. Je to naprostý podraz na všechny, kdo nespotřebují hodně elektřiny. Na jednu stranu tlak z Evropské unie na úsporné zářivky, LED technologie a úsporné spotřebiče, které jsou zkrátka dražší. A pak se rozhodne někdo změnit tarif, takže když ušetříte, pak stejně zaplatíte víc. Zvláště pro chataře, kteří mají vlastní studnu a vodárnu, která má své vlastní jističe, ale malou spotřebu, je to naprostý hnus," myslí si žena.

Staré tarify platily zhruba patnáct let. Podle zástupců Energetického regulačního úřadu nové nevznikají proto, aby energetické společnosti měly více peněz. Objem vybraných poplatků má zůstat stejný, jen jinak rozložený. Jde o to, aby se v novém systému jednotliví odběratelé elektřiny spravedlivěji podíleli na údržbě sítí. „Nový systém má zákazníky motivovat k tomu, aby měli k síti takové připojení, jaké ve skutečnosti využijí. A aby zaplatili takové náklady, které svými požadavky vyvolali," stojí na stránkách úřadu.

Odpor lidí

Úpravy tarifů připravoval Energetický regulační úřad dva roky a konzultoval je mimo jiné s velkými energetickými hráči a společnostmi. Malí odběratelé byli mimo. Na adresu úřadu už dorazily stovky e-mailů a dopisů od lidí, kterým se novinka nelíbí. Šéfka úřadu Alena Vitásková slíbila, že pokud odpor lidí bude silný, nové tarify nepodepíše. „Cítím, že lidé jsou znepokojeni možným skokovým navýšením plateb. Chci všechny uklidnit, aby se takové situace neobávali," řekla nedávno Deníku Vitásková. Dodala, že všechny došlé výtky lidí vezme v potaz. Když se jich sejde do konce letošního června dost, nové tarify úřad nevyhlásí. O jaké množství se má jednat, však není jisté.

Obavy mají i nevládní organizace. Například Hnutí Duha. „Údaje o tom, že to poškodí sociálně citlivé skupiny, jako jsou důchodci, malé domácnosti i lidi, kteří si koupili úsporné spotřebiče, má úřad už nyní," tvrdí energetický expert Duhy Martin Mikeska.