Ptáci, kteří neodlétají do teplých krajů a musejí trávit zimu u nás, nemají lehké živobytí. Proto jim lidé rádi pomáhají přikrmováním a přestože ptáci nejsou na krmítkách životně závislí, vždy si rádi přilepší nějakou pochoutkou ze snadno dostupných zdrojů, jakými jsou lidská krmítka.

O tom, jakým způsobem ptáčky přikrmovat a pomoci jim přežít zimu, se důkladně poučili i předškoláci z Mateřské školy ve Vančurově ulici v Horšovském Týně.

„Zapojila se celá školka. S dětmi jsme vyrobili krmivo pro ptáčky – připravili jsme semínka slunečnice, která jsme vmíchali do rozehřátého tuku. Když ztuhl, dali jsme ho do připravených sítěk a rozvěsili po stromech," popsala ředitelka školy Zdeňka Birnerová.

Přikrmování ptákům nejvíce pomáhá v době, kdy panují mrazy, a především když krajinu pokrývá sněhová vrstva, která schovává možné zdroje potravy. Přikrmovat však můžeme až do konce března.

Nejvhodnější potravou pro přikrmování ptáků jsou semena – zejména výživná jsou zmíněná semínka slunečnice, je možné je také doplnit například semeny prosa, řepky, máku nebo pšenice. Vhodná jsou i drcená jádra vlašských a lískových ořechů.

Ideálním krmivem je takzvaná zadina – odpad od mlátiček a čističek obilí.

Ptákům můžeme nabídnout i ovesné vločky, maličké kousky syrového masa a samozřejmě v obchodech lze zakoupit přímo speciální směsi pro krmení ptáků či praktické lojové koule k zavěšení.

Čím nekrmit

Do krmítek v žádném případě nepatří zbytky jídel z kuchyně, chleba a slané pečivo, těstoviny, uzené či kořeněné potraviny a přepálený loj. Ptáci by po jejich pozření mohli dokonce uhynout.

„Přinesli jsme do školky také jedno krmítko, další vyrobil jeden z dědečků. Děti pozorovaly a učily se o ptáčcích, mnohem lépe si něco zapamatují, když jsou aktivně zapojeny, místo aby jen musely poslouchat výklad. Získávají také dobrý vztah k přírodě, už nám různé děti začaly hlásit, že u nich doma také vyrábí ptačí krmítka a připravují krmení," poznamenala ředitelka školky.

Asi nejčastějšími zimními návštěvníky krmítek jsou sýkory koňadry a modřinky, štěbetaví vrabci, dále například zvonek, brhlík nebo kos.

Sýkorky, brhlíky či strakapoudy spolehlivě přiláká zavěšený hovězí lůj, pro kosy nebo kvíčaly jsou největší pochoutkou jablka a plody jeřabin, které je možné zavěsit na větve před okno nebo kolem krmítka. Strnadi a pěnkavy rádi sbírají semena a zrníčka ze země.

Pokud krmítka navštěvují zejména vrabci, je vhodné jim přilepšit například strouhankou ze suchého bílého pečiva.