VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přípravy na zimu vrcholí. Nepodceňte sníh a mráz

Podzim chystá zahradníkům mnohdy nemilé překvapení v podobě střídání chladného i teplejšího počasí. Co se zahradou?

25.11.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Milan Kašpar

Do konce listopadu je potřeba dodělat všechny práce, na které v říjnu nezbyl čas, nebo se na ně zapomnělo. Pokud patříte k těm, kteří oddalují rytí zahrady, vězte, že v druhé půlce listopadu je nejvyšší čas ho dokončit.

Dejte záhonům živiny

Před zrytím je vhodné záhonům přidat živiny například v podobě zeleného hnojení. To radí odborníci zarývat do hloubky zhruba dvaceti centimetrů. Hnojení je vhodné volit podle doby výsevu na záhonech, půdního typu zahrady či zdravotního stavu půdy.

V knize Rok v zahradě od autorek Radky Procházkové a Marcely Novotné se uvádí: „Odborníci příliš nedoporučují vysévat jako zelené hnojení hořčici a řepku, protože zaryté části těchto rostlin mohou být zdrojem chorob pro brukvovité zeleniny." Do těžkých půd radí vysévat druhy s dlouhým kulovitým kořenem, například brutnák nebo druhy s bohatě rozvětveným kořenovým systémem ve střední hloubce – například svazenku či pohanku. Pokud je potřeba půdu vydesinfikovat, jako hnojivo poslouží měsíček či aksamitník.

Čas „dozrál" i na další práce, které je potřeba udělat, aby zahrada sloužila i po zimě nebo během ní.

Co se dá ještě stihnout

Zeleninu, která bude na zahradě přezimovat – například růžičkovou kapustu, kadeřávek či špenát, přikryjte před příchodem mrazů textilií nebo fólií, málo vzrostlé druhy můžete zakrýt smrkovým chvojím. Před promrznutím půdy můžete vysazovat cibuloviny, které poté zakryjte nástýlkou z listí či posekané trávy. „Půda pak pomaleji chladne a později zamrzá, a cibulky tak mohou ještě zakořenit," uvádějí autorky knihy Rok v zahradě.

TIP NA NÍZKÝ KOMPOST
Na záhony s lehčí půdou nastelte vrstvu listí silnou 20 až 25 centimetrů, zavlažte a přisypte trochu zralého kompostu. Kvalitní půdu získáte zarytím rozloženého listí, ale to až na jaře.

Pokud teploty neklesají pod bod mrazu, respektive půda ještě nepromrzla, je možné pokračovat v sázení ovocných stromů nebo živých plotů. Na podzim vysazené stromy se podle odborníků lépe ujímají.

A co s trávníkem? Za příznivého počasí tráva stále dorůstá, a tak je potřeba ji pravidelně sekat a tím zabezpečit, aby byl trávník v zimě co nejkratší. Odborníci radí nechat trávu na zimu vyrůst pouze do výšky čtyř až pěti centimetrů. „Čím delší jsou stébla trav, tím dříve se ve vašem trávníku objeví plíseň," upozorňuje Radka

Procházková a Marcela Novotná ve své knize a upozorňují i na to, že trávníku v zimě škodí i to, když se po něm chodí: „Promrzlá stébla trav se totiž snadno lámou."

Ještě před příchodem mrazů prospěje trávníku, růžím i dřevinám hnojivá zálivka s vyšším obsahem draslíku, který zajistí ukončení bujného růstu a vyzrání pletiv před zimou.

Jezírka vyčistí blátožrouti

Majitelé jezírek mají již nejvyšší čas na jejich zazimování. Jak na to? Podle odborníků není potřeba jezírka na zimu zcela vypouštět. Nečistoty a tlející zbytky ze dna můžete odstranit pomocí jezírkového vysavače, který si lze za poplatek vypůjčit u některých firem.

Svou službu při čištění jezírka vykonají i přípravky na urychlení rozpadu organických nečistot, takzvaní blátožrouti. Ti pomohou s odstraněním nadměrného množství organického kalu a mají řadu dalších výhod – brání prudkému rozvoji řas, zvyšují samočisticí procesy či stabilizují hodnotu pH v jezírku.

„Přípravek se sype přímo do vody, ve které se mohou ponechat i ryby. Ty to nijak neohrozí," říká Nina Kačerová z firmy na realizace a údržby jezírek a chov japonských ryb Koi v Chocni. S vypouštěním vody je podle ní možné počkat až na generální údržbu jezírka, která se nemusí dělat těsně před zimou.

Zatopte ve vodě

V tuto dobu je ale výhodné pořídit si do jezírka některý z protinámrazových systémů. „Asi nejlepší je plovoucí topení, které se automaticky zapne při nulové teplotě a zhruba půl metru kolem něj voda nezamrzne," vysvětluje Nina Kačerová. Zmrzlá voda totiž brání styku se vzduchem a tím pádem i k jejímu nasycení kyslíkem. Pokud se přece jen rozhodnete pro vypuštění jezírka před zimou, přemístěte rostliny, které byly ve vodě v nádobách, na místo vhodné pro jejich přezimování – například do sklepa. Ten zajistí teploty mezi jedním až pěti stupni nad nulou vhodné k tomu, aby se rostliny příliš nevysílily předčasným vyháněním kořenů při pokojových teplotách.

Po odčerpání vody je potřeba jezírko vysušit a ochránit je před vlhkem a mrazem. Například tím, že ho zasypete listím či rašelinou a přikryjete folií. Rybičky z mělčích jezírek je také potřeba zazimovat – nejlépe v bazénu umístěném v chladném místě domu. Ryby mohou přezimovat pouze v zahradních nádržích, které jsou hlubší než osmdesát centimetrů. Co se zahradou pod sněhem? Štíhlé koruny jehličnanů svažte provazem, aby větší množství mokrého sněhu nebo námraza nepoškodila jejich koruny.

Mokrý a těžký sníh může poškodit také větve stromů, proto je vhodné jej pravidelně odstraňovat. Hromada sněhu pod stromy na škodu není – naopak prospěje. Za bezmrazých dnů nezapomeňte občas zalít jehličnany, často totiž v zimě uschnou. Sromy chraňte před mrazy – důležitá jsou opatření, která sníží kolísání teploty na kmenech stromů, například bílení kmenů vápenným mlékem. Bílá barva odráží světelné paprsky intenzivněji než tmavá kůra, a tak chrání před slunečními paprsky.

JAK OCHRÁNIT ZAHRADU PŘED ZIMOU
- Svažte stébla pampové trávy do snopu, aby rostlina nevyhnila zevnitř. Zmrznutí kořenů zabráníte, když je obložíte vrstvou listí.
- Napadlý sníh použijte, zvláště po suchém podzimu, jako zdroj vláhy z cest na záhony.
- Štíhlé koruny jehličnanů svažte provazem, zamezíte tak rozklesnutí koruny nánosem mokrého sněhu nebo námrazou.
- Odstraňujte sníh a námrazu z dřevin, aby se pod tíhou nerozlomily.
- Nechoďte po zmrzlém trávníku – stébla se pak lámou a poškozením v zimě navíc vznikají hnědá místa.
- Do nevypuštěného okrasného jezírka se svislými betonovými stěnami vložte špalíček dřeva nebo několik polyetylenových lahví, aby mráz stěny umělé nádrže neroztrhl.
- Vodní rostliny uložte do chladného sklepa, nebo je přestěhujte do hlubších částí jezírka s hloubkou minimálně 50 centimetrů.
- Kmeny stromů chraňte proti mrazovým trhlinám – například vápenným mlékem. Podobnou službu proti ohřívání kmenů sluncem zajistí zastínění chvojím, kartonem, deskami či speciálními chrániči.
- Zeleninu sklízenou v zimě zakryjte chvojím.

Lenka Vašková

Autor: Redakce

25.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Obyvatelé vchodu, kde hořelo, se ještě vrátit nesmějí. Čekají ale až je hasiči vyzvou, aby si mohli z bytů vzít aspoň pár věcí.
9

Požár paneláku v Jirkově: "Včera jsem se hroutila, dnes to beru s nadhledem"

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová.
AKTUALIZOVÁNO
11 17

Valachová chce maturitu SOŠ z matematiky do roka po gymnáziích

Druhá vlna přináší větší nároky na technické zabezpečení

Zatímco v první vlně EET podnikatelům postačil často tablet a vhodný program, nyní by měly firmy vybírat pečlivěji. Je jich totiž mnohem více a s náročnějšími podmínkami podnikání.

Rakouskou star zabila sláva. Falco by oslavil šedesátku

Jako první německy zpívající interpret dobyl Ameriku. Liboval si v extrémech a měl sklon k přehánění. Jeho sláva byla vrtkavá a zářil krátce, přesto se stal jedním z největších umělců rakouské hudební scény 80. a 90. let.V neděli by Falco, občanským jménem Johann Hölzel, oslavil 60. narozeniny. Zemřel po autonehodě, která byla možná sebevraždou. Řidič autobusu byl odsouzen, Falco měl v sobě koktejl drog a alkoholu. Dožil se pouhých 40 let.

Po životním šampionátu biatlonistku Koukalovou čtvrté místo mrzelo

Stejně jako loni zakončila biatlonistka Gabriela Koukalová mistrovství světa čtvrtým místem v závodu s hromadným startem. Na rozdíl od Osla ale byla dnes v Hochfilzenu rozmrzelá, protože na poslední položce chybovala a v závěrečném kole přišla o medaili.

Nizozemský publicista: Wilders volby vyhrál už před hlasováním

Klíčovým úkolem pro nizozemské politiky by měla být snaha zasypat příkopy, které se mezi občany vytvářejí v souvislosti s březnovými parlamentními volbami. Myslí si to nizozemský učitel a publicista s tureckými kořeny Halil Karaaslan. Krajně pravicová Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse podle něj v zásadě vyhrála už před samotným hlasováním, neboť ostatním stranám dokázala vnutit svůj pohled na situaci v zemi a svou velmi vyhraněnou interpretaci problémů, s nimiž se teď Nizozemsko potýká.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies