Prodávat dům bez energetického průkazu znamená riskovat pokutu, která může dosáhnout až sta tisíc korun. Jenomže se ukazuje, že ani na vyhotovení energetického průkazu se nevyplatí příliš šetřit. „V poslední době se na nás čím dál častěji obrací s prosbou o pomoc či radu majitelé nemovitostí, kterým realitní kancelář zprostředkovala nekvalitní energetický průkaz," varoval Luděk Lošťák z poradenské a architektonické společnosti Comfort Space.

Jestliže takový průkaz neprojde kontrolou Státní energetické inspekce, nezbude majiteli než si nechat udělat průkaz nový. A inspekce nezahálí. Zatímco loni byly úřady benevolentní, nyní už inspektoři vyrážejí do terénu a chtějí při prodeji nemovitosti průkaz vidět. Ministerstvo průmyslu a obchodu by dokonce chtělo změnit zákon tak, aby inspektoři museli prověřit deset procent průkazů. „V rámci připomínkového řízení bychom chtěli tento podíl snížit na sedm procent," řekl nedávno Deníku ředitel Státní energetické inspekce Petr Holoubek. Důvod je jasný. Inspektoři nestíhají, na namátkové kontroly jich je v celém Česku vyčleněno asi třicet.

Nicméně pokud návrh ministerstva projde, vznikne větší tlak na zpracovatele energetických průkazů, kteří budou muset mnohem více dbát na kvalitu jejich zpracování. Podle Lošťáka není výjimkou, když průkaz vyhotoví někdo, kdo nemovitost ani neviděl. „V těchto případech je bohužel běžné, že parametry nemovitosti jsou ‚věštěny' 
z dodané dokumentace, případně fotografií," řekl s tím, že některé realitní kanceláře se tak snaží snížit náklady na minimum.

Ceny za zpracování energetického průkazu se pohybují 
v rozmezí pěti až deseti tisíc korun podle velikosti objektu. „Využíváme prověřené dodavatele, nečelili jsme zatím žádným problémům a reklamacím," tvrdí například Pavel Hassman z realitní kancelář RE/MAX.

Nestačí se později divit

Podle něho je samozřejmě cena důležitým kritériem, ale dodavatele si vybírá i podle kvality. „Nicméně nikdy bychom nešli cestou nejnižších nákladů za cenu snížené kvality. To by se nám velmi brzy vymstilo," doplnil Hassman.

Také Lošťák se domnívá, že cena nemůže být určujícím parametrem. „Minimálně stejně důležité jsou reference, osobní zkušenosti a přístup ze strany energetického specialisty," tvrdí Lošťák.

To potvrzuje také šéf realitní kanceláře Comfort Residence Václav Pelc. „Lidé se často spoléhají na informace, které jim prodávající dodá 
a už o nich více nepřemýšlí. Snadno tak mohou nabýt dojmu, že 30 let starý dům je skutečně po takové rekonstrukci, že prakticky nevyžaduje žádné náklady na vytápění a provoz. Pokud si nevezmou na koupi odborníka 
a informacím uvěří, nestačí se později divit," doplnil Pelc.

Přitom podle Lošťáka není problém průkazy vystavené tak říkajíc na dálku odhalit. „Vyškolený expert je schopen odhalit podivný energetický průkaz i od stolu. Hlavními znaky jsou například neodpovídající stáří budovy vzhledem k udělené známce, její způsob zateplení či typ oken," upřesnil.

Vyhnout se nepříjemným zážitkům

Odhalování těchto podivných štítků by měla pomoci 
i chystaná novela ministerstva průmyslu a obchodu, protože energetičtí specialisté by museli všechny průkazy evidovat ve společné databázi.

Na co si tedy mají dávat majitelé nemovitostí pozor? „Pokud se vás někdo snaží přesvědčit, že je schopen průkaz vypracovat prakticky jen od telefonu, odmítněte. Vyhnete se tak mnoha nepříjemným zážitkům," dodal Lošťák.