Všechno cenné odvézt, pořádně zamknout a během zimy se občas přijet podívat, tak zní tři zásadní rady, které by nyní měli mít na mysli chataři. Rekreační sezona totiž končí, čehož jsou si vědomi zejména zloději.

Rok co rok je to stejné. Neopatrných rekreantů je stále dost a těch, kteří je okrádají, také.

Policejní mluvčí Jan Koželuh tvrdí, že policisté v posledních dnech zaznamenali velký nárůst krádeží. Hodně chatařů se na ně obrátilo během uplynulého víkendu. Do svých domků přijeli po čtrnácti dnech nebo třeba po jediném týdnu a nestačili se divit. „V Dolním Hradišti se neznámý pachatel v době od 20. září do 2. října vloupal do sklepa chaty, odkud odnesl motorovou kosu, motorovou pilu a zahradní gril. Ve Šlovicích zase během týdne vnikl zloděj do dvou zahradních domků u chaty – z prvního odcizil pouze 10 m dlouhý prodlužovací kabel, z druhého už ale elektrický hoblík, vrtačku, elektrickou úhlovou brusku a horkovzdušnou pistoli. K dalším podobným případům došlo například v Blovicích a Úněšově," jmenuje mluvčí.

Vloupání 2014kraj                vloupání do chat
Středočeský    1037
Jihočeský        344
Plzeňský          337
Liberecký        329
Moravskoslezský 317
Ústecký          243
Jihomoravský 238
Vysočina         229
Královéhradecký  184
Praha, hl. město  175
Pardubický     147
Olomoucký    135
Zlínský           126
Karlovarský    114
 
zdroj: ČSOB podle Policie ČR

V létě, kdy byla chatařská sezona v plném proudu, policisté tolik případů neřešili ani zdaleka. Opatrní zloději se k domkům nepřibližovali. „Teď je to však jiné a dá se očekávat, že případů vloupání bude ještě přibývat," varuje Koželuh.

Jaroslav Kouba chataří na severním Plzeňsku. Chatu takzvaně zazimoval minulou neděli. „Nenechám tu nic, co není přibité nebo přišroubované," říkal, zatímco skládal vybavení do přívěsného vozíku za felicií. „Odvážím všechno, od nářadí přes rádio po talíře a hrnce. Většina těch věcí se mi vejde do sklepa v bytovce. To, co ne, můžu uskladnit u známých, už to tak děláme několik let," pokračoval.

Pana Jaroslava zatím chtěli vykrást ´jen´ jednou. „Vytrhli okenice a vlezli dovnitř oknem, jenže neměli co odnést. Okenici a okno jsem opravil ještě v zimě, stálo mě to pár stovek. Soused tenkrát dopadl hůř, přišel o televizi i nějaké nářadí," vzpomínal muž.

Podle údajů, jež si pojišťovna ČSOB nechala zpracovat na základě policejních statistik, způsobili vloni zloději chatařům v Plzeňském kraji třetí nejvyšší škodu v republice. Vloupali se celkem do 337 chat a zůstala po nich škoda za 6,4 milionu korun. Ve Středočeském kraji, který tuto nelichotivou statistiku vede, vykradli zloději třikrát více chat a škoda byla téměř pětinásobná.

„Riziko, že nechtěná návštěva zavítá do rekreačního objektu, je v podzimních a především zimních měsících až dvakrát vyšší než během léta. Často se přitom stává, že majitelé zjistí škody až s několikaměsíčním zpožděním, když se po zimním spánku opět vypraví na chatu nebo chalupu," uvedl ředitel odboru pojištění majetku a odpovědnosti zmíněné pojišťovny Michael Neuwirth.

Policisté chatové oblasti průběžně kontrolují celý rok. Nyní však své obchůzky zintenzivňují. „Majitelé by si měli rekreační objekty řádně zabezpečit a před odjezdem z nich odvézt všechny cennosti. Zloději často postupují tak, že berou vše, co jim přijde pod ruku a co mohou zpeněžit. Určitě se vyplácí také na chatu alespoň jednou během zimy přijet a zkontrolovat ji, samozřejmě pokud to dovolují podmínky. Finančně náročnější, ale vhodné je například montování přídavných zámků do dveří nebo další různé zabezpečovací prvky," radí policejní mluvčí Jan Koželuh.

Chatařské desatero

Jak předcházet škodám v chatě?

  • 1) vypustit vodu z bojleru, kotle, čerpadla, potrubí, neboť by mohla zamrznout a tato zařízení poničit
  • 2) vypnout přívody vody, elektřiny, plynu
  • 3) zkontrolovat hromosvod
  • 4) zkontrolovat střechu, není-li poškozena, aby nedošlo k zatečení, a střešní latě, trámy, zdali jsou v pořádku a vydrží nápor sněhu, zkontrolovat těsnost oken a dveří
  • 5) chemikálie (benzin, olej…) odvézt, zlikvidovat nebo ponechat jinde (v kůlně…)
  • 6) odstranit zbytečné zásoby potravin, které by mohly přilákat hlodavce
  • 7) očistit střechu od spadaného listí, vyčistit okapy
  • 8) pečlivě zamknout všechny dveře nemovitosti a zavřít okna, popřípadě je zajistit okenicemi, prověřit funkčnost petlic, zamykacích systémů, okenic
  • 9) cenné věci (např. elektroniku, jízdní kola, nářadí…) po sezoně odvézt
  • 10) pokud to jde, zajistit pravidelnou kontrolu objektu alespoň jednou za měsíc, raději však častěji, např. po domluvě se sousedem