VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé staví nejvíc bytů v Evropě

Linec – Nejvíc nových bytů v Evropě bylo loni postaveno v Rakousku – 6,2 na tisíc obyvatel, konstatuje deník OÖN z aktuálního "Deloitte Property Indexu 2016". Je to 55 procent nad průměr Evropské unie.

13.7.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Jarmila Kuncová

Odstartována byla výstavba 7,5 bytu na 1000 obyvatel, značně víc než předloni. Na druhém místě co do novostaveb je Francie, na posledním Portugalsko s pouze 0,7 dokončenou jednotkou na tisíc obyvatel. V Německu je to zhruba 2,8 bytu, v Evropě průměrně tři byty na 1000 obyvatel.
V ceně bytů je Rakousko spolu se Španělskem, Českem a Portugalskem v evropském středu. Za průměrný nový byt vydá Rakušan průměrně šest ročních hrubých platů. Nejdostupnější je byt v Německu, kde lze 70 metrů čtverečních získat za 3,2 ročního platu. Obzvlášť drahá je Británie, kde na vlastní nový byt průměrný občan vydělává jedenáct let.
Byty v Rakousku loni podražily o 0,3 procenta – 80metrový stojí průměrně 200 000 eur. Nejvíc ceny stouply v Irsku – o 27 procent, ve Španělsku o 11 procent, v Německu o 3,2. Nejvyšší průměrnou cenu za metr bytu platí Britové – více než 5000 eur. Následují Francouzi se 4000. V Rakousku je průměr 2500 eur. Dražší je Vídeň podobně jako Lyon, Frankfurt či Dublin s cenami za metr 3800 až 4200 eur. Kde jinde v Rakousku koupí byt o 80 metrech, za stejnou cenu dostanou v hlavním městě jen 51 metrů plochy. „V největších evropských městech je za 200 000 eur průměrně 89 metrů, na venkově 114 metrů. V Británii je to ale jen 39 metrů, v Londýně 11 – čtvereční metr stojí 18 128 eur," píší OÖN. V Paříži se za metr bytu platí průměrně 10 700 eur, nejméně v maďarských Debrecenu a Györu (749 a 987 eur).
V evropském průměru je 486,5 bytu na 1000 obyvatel. Německo je těsně nad průměrem s 512 jednotkami.

33 667 odsouzených v Rakousku

V Rakousku bylo loni stíháno víc osob, ale odsouzeno jich bylo míň, píše Volksblatt. Obviněno bylo 263 069 lidí. 33 667 řízení skončilo odsouzením, 10 222 zproštěním. Alternativní tresty byly vyneseny ve 40 439 případech, zastaveno bylo 165 129 řízení.
39,1 procenta odsouzení se týkalo krádeží, loupeží a podvodů. 18,8 procenta obviněných spáchalo násilné delikty, 13,8 procenta drogové skutky, 1,7 procenta se dopustilo znásilnění nebo pohlavního zneužití dětí. 86 procent odsouzených byli muži. Podíl cizinců mezi pachateli stoupl ze 31,4 na 40 procent.
Počet trestních oznámení poklesl na 517 870, což je nejméně za posledních deset let.

Haidmühle zdraví Afriku

Pamuzinda aneb Zimbabwe za humny.Na bavorsko-české hranici v Haidmühle bude v neděli ve víceúčelové hale od 15 hodin multikulturní setkání, při němž vystoupí jedinečná hudební a taneční skupina "Pamuzinda" ze Zimbabwe. Její název znamená „pocit domova". V roce 1990 ji založila mládež v Highfieldu, části hlavního města Harare, které je od roku 1995 partnerským městem Mnichova, poznamenává PNP. Pamuzinda už vystupovala v dalších afrických zemích jako Botswaně, Zambii, Jihoafrické republice, ale také v Británii, Skotsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemsku, v Japonsku a v USA. Její členové se angažují i při práci s dětmi ve školách, v sirotčincích a zařízeních pro postižené. V Highfieldu se od roku 2008 starají o 21 dětí, kterým financují návštěvu školy a v případě potřeby i jídlo.
Vstupné na vystoupení v Haidmühle se nevybírá.

Jubileum vrcholového kříže

Před 60 lety, 8. července 1956, inicioval domovský spolek v Auerbachu nahrazení kříže na vrcholu Hochsteinu (1331 m) u Třístoličníku, který už byl notně poničen větrem, počasím a bleskem, novým, devět metrů vysokým dubovým křížem. Akci si spolek připomněl setkáním u kaple biskupa Neumanna poblíž vrcholu hory.
Zúčastnili se četní turisté, starosta Neureichenau Walter Bermann, ale také Max Ammerl a Josef Blöchl z více než 20členné skupiny, která před 60 lety kříž vynesla a postavila. Dalším dvěma, Hansi Irlesbergerovi a Josefu Rohrhoferovi, zabránily v cestě k oslavě zdravotní důvody.

Jak se žilo…

Mauth zestárne o 300 let.Jak lidé v Bavorském lese žili kolem roku 1700, lze poznat pravidelně při domovské slavnosti v obci Mauth-Finsterau v okrese Freyung–Grafenau, píše PNP. Místní lesní spolek ji organizuje už 65 roků v tříletých intervalech. Letos bude 22.-24. července.
Na celý víkend se místní občané oblečou do historických oděvů a krojů, budou předvádět stará řemesla jako kovářství nebo tkalcovství, ale také někdejší zvyky. Slavnost zahájí v pátek průvod soumarů a ukázka jejich táboření, sobota bude věnována muzice, v neděli bude historický průvod s trhem.

Botičky vynášejí

V Linci zavedli „botičky" chybně parkujícím řidičům až letos. „Tyto technické prostředky jeví žádoucí účinek – zvyšují platební morálku motorizovaných hostů ze zahraničí, takže městu nevznikají škody a prosazuje se také spravedlnost," cituje buletin města místostarostu Detlefa Wimmera. Za první pololetí sousedé nasadili 96krát botičky cizincům, kteří si podle Wimmera dříve s pokutovými lístky hlavu moc nelámali a jednoduše odjížděli. Od ledna do června použití těchto prostředků přineslo do městské pokladny 21 750 eur. Z toho bylo 15 300 eur za 600 výměrů už v prvních dvou měsících. Počet sankcionovaných pak poklesl na 38 až 76 měsíčně. Před novelizací parkovací vyhlášky město ročně tratilo kolem 150 000 eur.
G4S Secure Solutions AG vybírá za parkování bez platného lístku 30 eur. Pokud chce řidič auto z botičky nutně uvolnit i mimo pracovní dobu magistrátu, stojí ho to 55 eur.

Hladovka vězňů

Asi 40 vězňů ve Würzburgu zahájilo hladovku. Od pondělí odmítají jídlo, pijí ale vodu. Personál věznice jejich zdravotní stav pozoruje. „Stávkují především drogově závislí odsouzení z Ruska a z východní Evropy. Požadují kromě jiného metadonový program ve vězení, telefony v celách a to, aby jejich drogová závislost nebyla evidována v knize vězňů," píše PNP. „Tyto požadavky jsou iluzorní," řekl velitel věznice Robert Hutter. „Nebudeme kvůli nim přebudovávat výkon trestu."
Vysvětlil, že je-li odsouzený pozitivně testován na drogy, jsou proti němu vedena disciplinární opatření. Může se léčit, ale substituování metadonem je vyloučeno. „To nejde, abychom jednu drogu nahrazovali na státní náklady druhou," dodal.

Přibývá singlů

Stále víc lidí v Bavorsku žije osaměle. Ze 6,3 milionu domácností tvořila přes 41 procent jedna osoba. V uplynulých 20 letech počet „jednočlověčích" domácností stoupl o skoro 40 procent. Naproti tomu domácností s pěti nebo více lidmi ubylo 28 procent. 40 procent osaměle žijících byli starší 60 let. Mladších 35 let bylo jen o něco víc než čtvrtina.
„Před 20 lety žilo v Bavorsku průměrně ještě 2,26 osoby v jedné domácnosti. Loni už to bylo průměrně jen 2,03," dodává list.

Autor: Vladimír Majer

13.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lubomír Bystroň nacistický poklad na Budišovsku hledá už více než dvacet let.
DOTYK.CZ
4

Nacistický poklad na Budišovsku: reálná možnost anebo čirá utopie?

Ilustrační foto.
7

Psychicky nemocný muž se popral s policisty, pak skočil z mostu

Sportovní veteráni aneb když Jágr, Hilgertová a spol. zastaví čas

V kolika letech ukončit profesionální dráhu sportovce? Jedny pošle do předčasného důchodu zranění, druzí už zkrátka nemají motivaci. Je to ale ještě jedna skupina. Reprezentanti, kteří svůj sport milují natolik, že ani zdravotní lapálie jim jejich kariéru neukrátí. Před nimi je třeba smeknout.

V obchodě už jen s účtenkou. Startuje EET

Malé krámky i velké supermarkety. Řeznictví, pekařství, trafiky nebo třeba prodejny textilu a obuvi. Tam všude už ve středu dostanete – nebo byste alespoň teoreticky měli dostat – povinnou účtenku.

Kdo neumí, ten učí? Může to být ale naopak

Ministerstvo školství chce, aby všude před tabulí stáli kvalitní lidé, kteří rozumějí svému oboru a zároveň mají požadované pedagogické vzdělání. Ne vždy se to potkává s realitou. Kvalifikovaných učitelů matematiky, fyziky a chemie je kupříkladu velký nedostatek. Nejde o planý poplach, neboť zatímco před revolucí třeba obor učitelství fyziky na Matematicko-fyzikální fakultě UK absolvovalo na 150 lidí ročně, v posledních letech je to necelá desítka.

Poslanci ČSSD odmítají spojovat Mládkova nástupce se sjezdem

Poslanci ČSSD odmítají, že by výběr nástupce dnes odvolaného ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) nějak souvisel s nadcházejícím sjezdem strany. Novinářům to dnes řekl místopředseda poslaneckého klubu strany Roman Váňa, podle něhož premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nemá zapotřebí obchodovat s funkcemi. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů František Laudát naopak uvedl, že se obává, že Sobotka nadřadil své politické zájmy nad zájmy země. Sobotka chce jméno nového ministra oznámit po sjezdu sociální demokracie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies