VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Správný skleník nemá rovné, ale šikmé boční stěny

Dnes se zaměříme na skleníky, které ožívají v průběhu vegetačního období. Na zahrádkách jich vyrostla většina a slouží ke dvěma účelům – k předpěstování sadby rostlin a k pěstování rostlin teplomilných.

6.3.2010 1
SDÍLEJ:

Pěstitelé jarních rostlinek a vášniví zahrádkáři se mohou radovat. Blíží se jaro a sním i nutnost zasadit do květináčů a truhlíků nové rostlinky.Foto: DENÍK / David Karola

Český zahádkářský svaz sdružuje přes sto sedmdesát tisíc členů. A jak ujišťuje Miloš Kožešník z ústředí tohoto českého největšího zájmového sdružení, naprostá většina tuzemských zahrádkářů využívá své skleníky pouze od jara do podzimu.

„Skleníky celoroční, které je v zimě nezbytné vytápět, si pořizují spíše pěstitelé exotických rostlin, zejména ti, kteří se věnují citrusům či kaktusům,“ konstatuje Miloš Kožešník.

Co říká stavební zákon

Zdaleka přitom nemusí jít pouze o populární rajčata, okurky a papriky, ve sklenících se objevuje třeba i vinná réva.

Stavební zákon praví, že pokud se chystáte vybudovat skleník, jehož zastavěná plocha nepřekročí čtyřicet metrů čtverečních a jeho výška pět metrů, obejdete se bez stavebního povolení i ohlášení stavebnímu úřadu.

Přesto na stavební úřad zamířit musíte – nejlépe s jednoduchým situačním plánem v ruce. Takový plán by měl obsahovat nejen šířku a výšku skleníku, ale i zakreslení, kde na pozemku vyroste. Stavební úřad vám totiž musí vydat územní souhlas (případně může povolit jen určité rozměry skleníku).

Navíc, patříte-li k těm, kteří zahrádkaří na pozemku pronajatém, neobejdete se při stavbě skleníku bez souhlasu vlastníka pozemku.

Skleníky v koloniích

Na půdě, většinou pronajaté od příslušných městských úřadů, hospodaří řada zahrádkářských kolonií. A skleníků jsou obvykle plné.

„Skleník bývá v tomto případě považovaný za stavbu dočasnou. Takže mnohdy, když vzniká zahrádkářská kolonie, se automaticky počítá s tím, že skleník je typickou zahradní stavbou, takže ho lidé na zahrádkách mít budou. Daleko striktněji jsou obvykle sledovány stavby zahradních altánů nebo dřevěných chatek, zejména jejich rozměry a dispoziční umístění,“ vysvětluje Milan Kožešník z Českého zahrádkářského sva­zu.

Nicméně není od věci, pokud s majitelem pozemku uzavřete písemnou smlouvu, že skleník je a zůstane majetkem nájemce. Taková smlouva se vyplatí zejména v okamžiku, pokud si pořizujete skleník dražší.

Víte, jaký by měl mít skleník ideální tvar? Odborně řečeno, jde o skleník s řízenými úhly světla. Výzkumy ho prověřil a patent na něj získal český badatel Maxmilián Bitterman z Třeboně již v šedesátých letech minulého století.

„Tento skleník má jen jednu bočnici a jednu střechu, jeho zadní severní stěna je zděná. Přední boční stěna skleníku je natočená na jih a postavená mírně šikmo od svislice, takže její kolmice směřuje na zimní slunovrat slunce. A naopak – vrchol skleníku tvoří trojúhelník namířený na letní slunovrat,“ vysvětluje Milan Kožešník.

Podřiďte se Slunovratu

Skleník tohoto ideálního tvaru lze ale postavit pouze na místě, které má otevřený výhled na jih. Určitým minusem pak je, že se v tomto případě jedná pouze o skleník jednořadý. Přesto by se měl stát inspirací – každý zahrádkář se přece snaží umístit na pozemek skleník tak, aby se v létě co nejvíce snížila možnost jeho přehřívání a i v časném jaru a pokročilém podzimu do něj pronikalo maximum světla.

Daleko výhodnější než rovné jsou proto v každém případě mírně našikmené boční stěny skleníku. Sluneční paprsky, které jimi pronikají kolmo, procházejí stěnou bez ztrát, šikmá bočnice k tomu navíc neutiskuje rostliny.

Sklo, anebo makrolon?

Skleník dostal jméno po materiálu, z něhož vznikl. Dnes už se ale sklo pere s dalšími konkurenty – s polyakryláty a polykarbonáty. Polykarbonátové desky, které se používají na skleníky, mohou být buď dutinkové, anebo plné.

Polykarbonát makrolon je dvakrát dražší než sklo, za což ale nabízí výhody – zejména nízkou hmotnost, dobré tepelně izolační vlastnosti a odolnost nejen proti povětrnostním vlivům.

„Soused vás nemá rád, hodí vám cihlu na skleník, sklo praskne, makrolon ne, cihlu odmrští a vrátí ji sousedovi zpátky,“ usmívá se Milan Kožešník. Připouští ovšem, že i makrolon zpočátku trpěl „dětskou nemocí“ – do dutinkových desek se dostávala vlhkost a ty pak zarůstaly řasou. Nejdříve se tato nectnost řešila použitím částečně prodyšné izolační lepicí pásky, později se ke slovu dostalo speciální zavařování spárů.

Ať už zůstanete věrni sklu, anebo vsadíte na polykarbonát či plexisklo (tedy polyakrylát), vždy musíte vyřešit větrání skleníku.

„Když je v létě horko, tak teplota ve skleníku stoupá až k pětapadesáti stupňům Celsia. Alespoň jednu třetinu povrchu střechy skleníku proto musí zabírat větrací okna,“ říká Milan Kožešník. Mnozí v parnu do větrání zapojují i skleníkové dveře.

„Boční větrání v kombinaci se střešním ale může způsobit průvan. Některé druhy rostlin, jež jsou umístěny u dveří, pak tak dobře nerostou,“ dodává odborník.

Na co stačí fólie

Jednoduchý fóliový kryt chrání časně z jara rostliny před výkyvy teplot a před chladem.

Stačí, když do záhonu zapíchnete několik ohnutých prutů a potáhnete je krycí fólií.

Zakoupit či doma si vyrobit lze i fóliový tunel, který má podobu malého mobilního pařníku. Fóliový kryt, upevněný na obdélníku ze dřeva, lze v tomto případě nadzdvihnout a pomocí záklopky upevnit tak, aby záhon větral.

Výhodou malých fóliovníků je jejich lehkost, takže se dají podle potřeby přenášet na různé záhony.

Fóliovníky velké, v nichž se člověk pohodlně postaví, mají většinou konstrukce ze dřeva, případně z plastu. Díky tomu, že fólie je lehká, nevyžadují tyto sourozenci skleníků pevné základy. Omezeny jsou však životností plachty z fólie, jež vydrží zpravidla jeden – dva roky.

Nevýhodou plachet z fólie je postupné snižování propustnosti světla a ztráta pevnosti – fólie křehne a praská vlivem působení UV záření.

Autor: Jitka Stuchlíková

6.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zachránili život sebevraha

MAJITELKA pivnice U Hnáty Dana Zikmundová.

Ceny jídel a pití v restauracích v prosinci stouply o tři procenta

Ulicemi se proháněla pirátská loď. V Kníničkách slavili masopust

Brno – Bum! Rány se ozývaly každou chvíli brněnskými Kníničkami. Místní chasa totiž v sobotu odpoledne slavila masopust. Ulicemi procházel průvod v maskách. Lidé v ulicích potkali tradiční masky, které k fašanku patří, ale třeba i Čerta a Káču, nebo bandu pirátů i se střílející pirátskou lodí.

AKTUALIZOVÁNO

Krpálek porazil světovou dvojku Nateu, bude se prát o bronz

Judista Lukáš Krpálek hned při premiéře v nejvyšší váhové kategorii ukázal, že bude znovu patřit mezi hlavní favority. Olympijský vítěz porazil na Grand Prix v Düsseldorfu světovou dvojku Daniela Nateu, Rumuna vážícího přes 170 kilogramů, a prohrál až v semifinále s mladým Japoncem Kokorou Kageurou. Od 17:00 se tak bude prát o bronzovou medaili s Kazachem Jeržanem Šynkejevem.

Faltýnek zůstal 1. místopředsedou ANO, hejtmanka ho nesesadila

Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek zůstal prvním místopředsedou hnutí. V tajných volbách dnes získal 142 z 210 možných hlasů. Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová ho z této pozice nesesadila, získala na sněmu jen 59 hlasů.

Národní galerie je zavřená i dnes, otevře v úterý

Všechny budovy Národní galerie zůstávají kvůli sporu s bezpečnostní agenturou uzavřené i dnes. Agentura v pátek vypověděla smlouvu. Tvrdí, že ji galerie od listopadu neplatí za služby. Národní galerie chce znovu otevřít příští týden, zatím ale neví jak a kdy. Platnost zakoupených vstupenek je prodloužena do května.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies