Cena vánočních stromků už není podle výšky, ale podle toho, jak jsou hezké. Touto větou v pondělí poněkud překvapil před břeclavským Lidlem prodavač stromků Jan Kurnát.

„Dřív se prodávaly stromky do dvou metrů a nad dva metry. Dnes se to bere podle jejich krásy. Běžná jedlička stojí osm set korun, ta se štítkem exclusiv bez deseti korun tisícovku,“ prozradil Kurnát. V nabídce měla brněnská firma, pro kterou stromky prodává, i dražší kusy – až za téměř patnáct set korun. Borovičky a smrčky podle něj oproti loňsku podražily zhruba o padesát korun.

Jedle v kurzu

Byť jsou vedle boroviček za čtyři stovky a smrčky za čtyři sta padesát korun jedle jednoznačně nejdražší, stejně jdou podle prodavače nejlépe na odbyt.

„Jsem tady od čtyřiadvacátého listopadu a lidí kupují hlavně jedličky. Mají tu výhodu, že neopadávají tak brzo. Vydrží i déle než borovice,“ řekl prodejce k jejich přednosti. „Lidé kupují raději ty dražší, než aby odešli s ošklivým stromkem,“ dodal.

Do oplocené prodejny na parkovišti u Lidlu se vydal pro vánoční stromek také Petr Stuchlý z Břeclavi. Vybíral velmi pečlivě. „Kupuji vždycky jedličku. Dlouho vydrží a je to krásný stromek. Je sice dražší, ale je potřeba, aby to vypadalo. Jak doma, tak ve firmě,“ nechal se slyšet.

Nejlevnější stromky nabízí jako každoročně lesníci, konkrétně Polesí Valtice ve svém sídle. Letos zahájí prodej v pondělí dvanáctého prosince. A oproti některým prodejcům se lesníci nechystají zdražovat. „Ceny jsou stejné jako loni. Nabízíme pouze borovici lesní a několik kusů borovice černé. Lidé už se ptají, kdy začneme prodávat stromky. Někteří k nám jezdí pravidelně před Vánoci,“ nalákal vedoucí Polesí Valtice David Janota.

Za borovici lesní do půldruhého metru lidé mezi Břeclaví a Valticemi zaplatí 150 korun. Borovice nad tuto míru až do dvou a půl metru stojí o padesát korun více. Ještě větší kusy pak stojí 370 korun. Borovice černá je o něco dražší. Lesníci mají otevřeno od sedmi hodin do půl třetí odpoledne. O víkendech je zavřeno.

Borovice vydrží

Řezání borovic určených k prodeji se chystá na tento týden. „Borovice lesní i černá vydrží bez problémů dva měsíce. To smrk ztepilý tak dlouho nevydrží. Když se uřeže měsíc dopředu, může nastat problém,“ prozradil Janota s tím, že prodej stromků v Polesí Valtice má asi čtyřicetiletou tradici.

Někteří lidé o Vánocích samozřejmě dávají přednost umělému stromku, který vydrží několik let. „Živý stromeček je sice krásný, ale je drahý a je s ním moc práce kvůli opadávání a odvozu. Doma mám raději umělý. K němu si dokoupím vonné svíčky, které nahradí vůni jehličí,“ prozradila Monika Košťálová z Břeclavi.

To devětadvacetiletý Jaroslav Kudlík se zase chce vrátit k živému stromku. „Osobně bych preferoval živý stromek, i když nějaký ten rok máme doma umělý. Rád bych se ale vrátil k živému, i přes tu cenu. Přece jen živý Vánoce provoní o hodně víc,“ je přesvědčený.