Podobnou situaci už Šimonek jednou zažil. „Poprvé jsem o výjimku žádal přibližně před půl rokem. Tehdy mi ji zastupitelé také zamítli. Prý až původní majitel pozemku dokončí některé další prvky infrastruktury, bude radnice vstřícnější," vzpomínal Šimonek.

Teď už však je podle něj předaný vodovod a brzy má začít stavba silnice. „Nevím proto, v čem je problém. Město tvrdí, že mě tímto chrání, ale mně to tak nepřipadá. Zastupitelé by měli mít na paměti, že jsem dům i s pozemkem poctivě koupil a zaplatil a že mám právo na to, aby byla nemovitost na katastru přepsaná na moje jméno. Navíc jsem od města neobdržel odůvodnění zamítnutí, takže vlastně nevím, na čem jsem," postěžoval si muž.

Podle smlouvy

Oficiálním vlastníkem pozemku je tak stále Milan Dušek. „Pozemky jsme mu prodávali před několika lety. V plánu bylo, že je zasíťuje a vybaví infrastrukturou. Smlouva stanoví, že dokud to nebude hotové, nemůže pozemky prodat. Loni jsme udělili jednu nebo dvě výjimky, víc jich ale udělovat nechceme," informovala tajemnice rousínovského městského úřadu Ludmila Havlíčková.

Město tak žádost o výjimku zamítlo pro prozatímní nenaplnění smlouvy. „Bohužel v současné době je na pozemcích zavedená jen voda. Jako projev vstřícnosti jsme na to reagovali výjimkou v loňském roce. Zatím ale schází předat elektřinu, kanalizaci a cestu. Za těchto okolností další výjimky udělovat nechceme. Termín dokončení zasíťování je podle smlouvy do konce roku," zdůvodnila Havlíčková.

Dušek slibuje, že předání stihne před termínem. „V této chvíli máme hotovou a předanou vodu a zbývá kanalizace, elektřina a plyn. Ještě musíme nainstalovat do kanalizace přečerpávací zařízení. Při natahování elektřiny totiž firma zapomněla vytvořit odběrové místo. Silnici by měla dodavatelská firma začít stavět už v týdnu," ujišťoval Dušek.

Šimonek si však tak jistý není. „Silnici mi pan Dušek sliboval už před více než rokem. Myslím si, že má problém s penězi. Osobně mi dluží na penále za zpoždění s kolaudací domu už přes půl milionu korun, a každý den přibývá další tisícikoruna. Kdy tyto peníze dostanu, nevím," neskrývá obavy Šimonek.

Na úřadě jeho situaci chápou. „Pokud ale pan Šimonek za pozemek zaplatil, je to chyba, protože prodej není podle smlouvy. Nastalou situaci bude muset řešit s panem Duškem, který mu pozemek prodal," podotkla Havlíčková.

Další odklady

Další odklady Šimonka netěší. „Chápu obavy města, ale myslím, že v tomto případě by zastupitelé měli zohlednit i zájmy jednotlivců. Zaplatil jsem za dům, který stále není můj. Nevím, jestli neumožnění přepisu jednoho pozemku městu tolik pomůže," zlobí se Šimonek.

Podle Duška jde ale především o pocit jistoty. „Obavy jsou ale v tomto případě neopodstatněné, protože část pozemku slouží jako zástava bance. Že by pan Šimonek o pozemek přišel, je zhola nemožné," podotkl Dušek.

Problémy s financováním ovšem přiznává. „Vzhledem k tomu, jak je smlouva postavená, je to vlastně nekonečný kolotoč. Do projektu jsme se vrhli v období největší krize. Poněvadž město blokuje převody pozemků, nemůžu počítat s penězi z prodejů na dokončení projektu. Pokud bych všechno nestihl v termínu a měl platit městu sankce, problémy to ještě prohloubí," postěžoval si Dušek.

Jaký bude další postup, v této chvíli není jasné. „Starosta občas s panem Duškem jedná a snaží se ho přimět k co nejdřívějšímu předání všech inženýrských sítí a komunikace. Je možné, že až předá aspoň nějakou další část, další výjimku povolíme. Záleží to ale na zastupitelstvu," konstatovala Havlíčková.

Celkové zasíťování majitel pozemku musí zařídit ještě letos. „Podle smlouvy to má být nejpozději do konce prosince. V případě že by to nestihl, čekají ho sankce. Od začátku příštího roku by tak převod pozemku do osobního vlastnictví měl být normálně možný," předpokládá Havlíčková.