Celosvětová spotřeba energie na osvětlování je přibližně stejně velká, jako je výroba všech jaderných nebo vodních elektráren na světě.

Jde tedy o nezanedbatelný segment spotřeby. Navíc osvětlování má asi devatenáctiprocentní podíl z celkové světové spotřeby elektrické energie a jeho podíl na tvorbě emisí oxidu uličitého je stejně veliký jako 70 procent emisí všech osobních automobilů na světě.

Austrálie jde příkladem

Klasických žárovek se v EU ročně prodá asi 2,1 miliardy, celosvětový roční prodej činí asi 12,5 miliardy. Žárovky se tak významnou částí podílejí na celkové spotřebě energie světlených zdrojů, podle odhadů expertů však mají pouze 44% podíl na množství „vyrobeného“ světla.

I proto se Austrálie, jako první země na světě, rozhodla, že od roku 2010 posune standardy pro osvětlování tak, že prodej klasických žárovek pro využití v domácnostech již nebude možný. Experti odhadují, že do roku 2015 díky tomuto opatření Austrálie sníží svoje emise oxidu uhličitého o 15 milionů tun ročně.

Zavedení legislativy znemožňující prodej žárovek zvažují i na Novém Zélandu, v kanadské provincii Ontario a v Kalifornii. Dalším uváděným příkladem odklonu od klasických žárovek je chudá Kuba, pro kterou je výměna za kompaktní úsporné zářivky levnější než výstavba nových elektráren.