Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zelené bydlení na Žižkově. Krásně drahý výhled z věže

Jste v Praze, bydlíte blízko centra, a přesto můžete žít tak trochu v „přírodě“. Bydlíte na Žižkově, a výhled na okolí máte jako dlani. Žijete v residenční čtvrti, která vám zajistí veškerý komfort. Nemáte čas, tak to za vás někdo vyžehlí. Ano, to prádlo. A vy se sem budete rádi vracet… třeba i proto, že je tu úžasné místo k relaxaci, spousta zeleně a o lavičku se nebudete dělit s bezdomovci. Hotová idylka.

26.6.2011
SDÍLEJ:

Central Park PrahaFoto: Central Park Praha

Možná z pohledu „nepražáka“, který nelpí a vlastně ani nemůže příliš lpět na zachování historického urbanistického celku této lokality. Pro zdejší starousedlíky, pro něž je Žižkov takřka posvátným místem, by tato slova byla provokací. Názory dvou stran teď ale nechme stranou.

Na Žižkově vznikla rezidenční čtvrť Central Park Praha, která chce majitelům bytů nabídnout bydlení v klidném místě a přitom naplnit i ty nejnáročnější požadavky. A tak jsme se vydali na „čumendu“, abychom okusili, jaké je žít na zelené louce, kousek od známého parku Parukářka, v blízkém sousedství nákladového nádraží Žižkov, nerušeni hlukem aut a tramvají, i když jsou vlastně za rohem.

Prvotní dojem: Myslela jsem si, že vstupuji do hotelu, či komplexu budov přetíženého open space kancelářemi, když jsem se na recepci ptala, zda už mám tady své „průvodce“.

Dorazila jsem o pár minut dřív, a tak poslušně postávám před budovou, aniž bych tušila, že jsem skrz recepci mohla projít do rezidenční zahrady, chcete-li parku, a ve veřejně přístupné kavárně vypít výtečné ledové kafe.

Za chvíli se tak také stane. Ujímá se mě přímo generální ředitel CP Praha Radomír Němeček společně se svou kolegyní paní Ivetou Lelkovou, která má na starosti budoucí klienty. Několik slov na úvod a prohlídka může začít.

Sázka na zelenou

První, co vás musí chtě nechtě praštit do oka je zeleň, která se pne po budovách. Ano, styl, který je k vidění povětšinou v zahraničí – střechy norských domečků porostlé mechem. Tyhle rostliny jsou ale jiné, žádné lišejníky. „Tady travnatý koberec přechází na fasádu terasových domů a má zlepšovat celkové mikroklima areálu,“ vysvětluje mi manažerka Iveta Lelková, o jaké rostliny se jedná a jak se vlastně udržují. Prý snadno.

Travnatý koberec přechází na fasádu terasových domů a má zlepšovat celkové mikroklima areálu.

V parčíku s dvěma dětskými hřišti a uměle vytvořenými jezírky se do trávy usadila starší paní, zřejmě se svými vnoučátky. Strach, že by si sedla do něčeho smradlavého či pichlavého, není na místě. Do areálu se nikdo zvenčí nedostane, fungují tu čipové karty a komplex je navíc pod neustálým dohledem kamer. „Vidíte, a tady můžete pořádat i barbecue párty. Prostor je zde vyhrazený,“ ukazuje na dřevěnou plošinu Radomír Němeček.

Před horkým sluncem, a taky jsem docela zvědavá, jak to vevnitř vypadá, zaplouváme do jedné z budov a jdeme na prohlídku prostorného mezonetového bytu. „Momentálně máme prodáno téměř 200 bytů z 547 a věřím, že zájemců bude i nadále přibývat,“ říká pan Němeček. K upřesnění – byty se tu prodávají o velikostech 1+kk až 5+kk. Cena pak zahrnuje sklepní kóje a parkovací stání.

Příroda i v interiéru

Prostorným místnostem dominuje přírodní materiál, dřevěné lamelové podlahy, velká dřevěná okna či dýhované dveře. Oceňuji také technickou místnost, která ukryje pračku a další úklidové náčiní. Tu pak mimochodem budu obdivovat ještě několikrát. Na úklid jsem prostě pes. Svůj pokoj včetně sociálního zázemí zde najdou i hosté. V mezonetovém bytě můžete patrem od sebe oddělit klidovou část na spaní a část společenskou.

#nahled|http://g.denik.cz/92/1d/central_park_praha_vzorovy_byt_c1_06_denik_clanek_solo.jpg|http://g.denik.cz/92/1d/central_park_praha_vzorovy_byt_c1_06.jpg|Prostornému pokoji může vévodit i krb.#

Výtahem se posouváme o několik pater výš. Z penthousu, jehož plocha zabírá 364 metrů čtverečních, máme výhledy na všechny světové strany. Zároveň se nám rozprostírá panoramatický pohled na Staré Město a císařskou chloubu Pražský hrad.

Podotýkám, že „ti dole", a myslím tím majitele terasových domů, mají zase blíž k zeleni. Jsou totiž obklopeni vnitřním parkem. Terasy ve věžích hrají velkou roli – mají propojit interiér s exteriérem a byt obejdete po celém vnějším obvodu. Do velkých oken proudí světlo a bytu dodává na vzdušnosti. Před parným sluncem stačí zatáhnout venkovní žaluzie.

Tak tady se mi hodně líbilo… ale prohlídka pokračuje.

Spokojenost nespokojenost s koupelnou

Začínám se uvnitř chodeb věže trochu ztrácet, ale místní si časem jistě poradí. Přes park míříme na prohlídku vzorového bytu, kde už můžu obdivovat i kritizovat jednotlivé designové kusy nábytku. Stejně je mi to houby platné, někteří chtějí koupit byt se vším všudy.

Co je mi však velmi sympatické, jsou prostorná šatna a vstup do koupelny přímo z ložnice. „ U větší rezidence má každá ložnice vlastní koupelnu,“ reaguje na má pochvalně vyseknutá slova Iveta Lelková. Pravda, taktně naznačuji, že univerzální koupelna není, co se obkladů týče, dle mého gusta, ale pohotová manažerka mě ujišťuje, že vhodnými doplňky se vše doladí. Má pravdu, radši vyhazovat doplňky, než bourat koupelnu. Sny se mění…

#nahled|http://g.denik.cz/92/07/central_park_praha_vzorovy_byt_c2_04_denik_clanek_solo.jpg|http://g.denik.cz/92/07/central_park_praha_vzorovy_byt_c2_04.jpg|Jedna z koupelen.#

Na recepci, která zde funguje nepřetržitě dvacet čtyři hodin, se loučíme. Nevím, jestli bych tady chtěla žít já, každopádně žít se tu dá. Takové příjemné bydlení pro ty, kteří potřebují full servis, nechtějí, nebo se nemůžou vzdát Prahy, ale chtějí mít od ní zároveň aspoň na nějakou chvíli pokoj. A hlavně mají potřebné finance. Poslední, co mě zajímá, jsou tedy peníze. Ceny bytů začínají na 3 milionech za 1+kk a stupňují se vzhledem k velikosti bytu a dalším aspektům.

Něco navíc…
• Obyvatelé mohou využít obchůdky a provozovny drobných služeb přímo v rezidenčním komplexu. Nyní zde funguje kavárna a květinářství.
• Centrální recepce je otevřena 24 hodin denně. Na personál hovořící dvěma světovými jazyky se můžete obrátit se svými požadavky i tehdy, pokud budete potřebovat zajistit drobné opravy v domácnosti.
• Objednat si můžete i hlídání dětí, péči o seniory, zajištění praní a žehlení prádla, venčení čtyřnohých kamarádů, donášku jídel apod.
• Z rezidence se přes čipovou kartu dá vrátky dostat do parku Parukářka.

Info o cenách

Provozní náklady: díky velikosti projektu a počtu bytů se dělí mezi mnoho rezidentů. Zálohy poplatků za služby a do fondu oprav se u bytu 2+kk o velikosti 68 metrů čtverečních pohybují přibližně 3. 670 Kč měsíčně, nezahrnují ovšem zálohy na energie.

Ceny bytů (je třeba zohlednit velikost bytu, podlaží a další aspekty, ceny jsou včetně DPH, součástí bytů, tedy i ceny, jsou terasy, sklepní kóje a parkovací stání):
Bydlení ve věži: byt 1+kk 38.45 m2) - 3 348 326 Kč byt, 2+kk (83 m2) - 6 642 513 Kč, 3+kk (114.33 m2) 9 345 301 Kč.
Terasový dům: 3+kk (128 m2) - 9 532 839 Kč, 4+kk (145.06 m2) 13 435 569 Kč
Mezonetový byt: 3+kk 87.73 m2 7 037 415 Kč, 5+kk (180.18 m2) 15 783 768 Kč
• Penthouse - byt přes celé patro (350.79 m2) 33 254 892 Kč

pozn. Namátkově jsme vybírali z několika typů bytů, ceny u ostatních bytů se mohou lišit.

Více se o projektu, volných bytech a jejich cenách najdete na stránkách www.centralparkpraha.cz

Autor: Věra Bláhová

26.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Otec a syn Bushovi
1 16

Rodina Bushů se připojila ke kritikům Trumpa. Jeho poradní tým se rozpadl

Ilustrační foto
4

Ve Dvoře Králové přišli o hrocha. Zemřel dva měsíce od převozu

RECENZE: Retro pro tátu. Strniště pro Jana Svěráka

Laskavé retro z těžké doby. Natočené podle klíče Obecné školy. To je v kostce nový film Jana Svěráka Po strništi bos, který režisér natočil spíš kvůli otci nežli kvůli sobě.

Pohledem Stanislava Šulce: Slyšet HDP růst

Výkon ekonomiky je stále obdivuhodnější. Tedy alespoň to tak vypadá u stolů makroekonomů, kteří sledují výlučně růst hrubého domácího produktu. Růst HDP o 4,5 procenta by nám mohli ostatní snad i závidět. Proti tomu však stojí rostoucí počet nespokojených lidí, kterým je růst HDP lhostejný, protože jej jednoduše neprožívají. Kvalita jejich životů stagnuje stejně jako platy, mírný růst vyváží stále sílící zdražování, které se zdaleka neomezuje jen na máslo.

Libanon zrušil zákon, který umožňoval pachatelům znásilnění vzít si své oběti

Aktivisté za práva žen se radují. Dlouho požadovali zrušení článku 522 trestního zákona, ke kterému nyní došlo. Jejich kampaň podpořil ministr pro záležitosti žen Jean Oghassabian, který uvedl, že zákon je "z doby kamenné". Podobné právní předpisy byly nedávno zrušeny také v Tunisku a Jordánsku.

Podvodníci zaplavují sociální sítě. Chtějí získat peníze skrze falešné profily

Neposílejte nikomu svoje číslo, policie varuje před podvodníky, kteří vytvářejí falešné profily na Facebooku a chtějí získat peníze. Méně pozorné uživatele dokáží připravit o tisíce korun. Snaží se získat ověřovací SMS pro internetové mobilní platby.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení