Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zloději sociální sítě pečlivě sledují. O tom, že jste dědili, raději nemluvte

Má člověk šanci ubránit se zlodějům? Kriminalista Jan Zigáček, který se specializuje na vloupání do domů a bytů říká, že těžko. Rozhodně prý ale můžete vykradenému bytu předejít třeba tím, že se nebudete všude chlubit, že zítra jedete na dovolenou.

25.6.2015 3
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: ČTK/imago stock&people

Mění se metody zlodějů, přicházejí s nějakými „novinkami v oboru"?

Občas nás něčím překvapí, ale musíme se tomu přizpůsobit a dostat se na jejich úroveň. Způsoby provedení jsou někdy poměrně sofistikované.

Co vás tedy konkrétně v poslední době překvapilo?

Spíše bych řekl, že je překvapující organizovanost některých skupin. Ve smyslu já budu dělat tohle, ty tamto…

Takže specializace práce?

Ano. Pachatelé jsou buď „tuctoví", kdy vloupání do bytů či domů je spíše náhodné a provádí ho pachatelé, kteří jsou většinou závislí na drogách. Není to nijak připraveno a je to spíše otázka momentálních podmínek na místě. Otevřené okno, dveře a podobně. Těch je většina.

A ti „specialisté"?

Těch je méně, provádí třeba vloupání do bytů ve starší činžovní zástavbě, kdy do domu vniknou například po rozlomení zámkové vložky. Tam už je předpokladem určitá jejich zručnost.

Vyhlížejí si zloději místo vloupání dlouho dopředu?

Většinou jde o náhodu. Zapomeňte na detektivky. Jdou po domech, které jsou opravené, nové, takže je předpoklad, že vevnitř budou peníze nebo cenné věci.

Kudy se pachatelé nejčastěji do objektů dostávají?

Půjdou vždy cestou nejmenšího odporu. Důležité pro ně je, aby byli na místě co nejkratší dobu a nikdo je nepřistihl. U rodinných domů jsou bolavým místem okna, u domů ve starší činžovní zástavbě se dostávají dovnitř přes vstupní dveře vypáčením, rozlomením zámkových vložek a podobně. V panelových domech je to totéž. Předpoklad, že se bude někdo slaňovat do 5. patra ze střechy je malý, I když, i takový přpad jsme měli.

npor. Mgr. Jan Zigáček• kriminalista se specializací na vykrádání domů a bytů, potíráním této trestné činnosti se zabývá 18 let

To se také děje, slaňování ze střechy?

Jsou specialisté, kteří takto lezou na balkony a kradou kola. Ale takový zloděj si občas zahraje na Ikara (smích). Měli jsme takový případ. Ale moc se se slaňováním nesetkáváme, toho je jako šafránu.

Co když zloděje načapu?

Zloděj se nejraději sebere a uteče, než aby se dostal s někým do kontaktu. Když ho někdo přistihne, tak rozhodně v naprosté většině nemá zájem ho napadnout. Mají velmi dobře spočítáno, že za loupež je vyšší trestní sazba, a to se jim nevyplatí. Moc dobře to vědí. Zkušený kriminálník je skoro poloviční právník a soudce dohromady. Po právní stránce jsou skutečně moc dobře vybaveni.

Ale pustit se do něj a pokoušet se ho zadržet přesto asi nedoporučujete, že?

Nikdy nevíte, co je to zač, takže rozhodně doporučuji se s ním nepouštět do pranice.

Kdy, pokud jde o denní dobu, dochází nejčastěji k vykrádání?

Vychází to opět z toho, že pachatelé nechtějí být přistiženi. Činžovní domy tedy vykrádají především v době, kdy jsou lidé v práci. Rodinné domy jsou obdobné, navíc tam mají větší přehled o tom, kdy a kde se svítí. Dochází i k nočním vloupáním, kdy jsou majitelé přítomni v objektu a třeba spí nahoře.

Ještě jsme se nebavili o vloupání do chat, má to nějaká specifika?

Způsob vniknutní je stejný jako u domů, tedy oknem, případně dveřmi. Je to sezonní záležitost ročního období, kdy jsou tyto objekty opuštěné a nejezdí se tam. Chaty bývají položené na periferii, nebývají dobře zabezpečeny, nejsou tam alarmy. Přes zimu bývají vyhledávány bezdomovci, kteří prodají, co najdou a dokud mohou, tak tam přebývají. Méně vloupání do chat je přes léto, kdy se do nich stěhují jejich majitelé.

Jak zabezpečit dům či byt, aby tam nikdo nevlezl?

Tak to bohužel nefunguje. Když bude dotyčný chtít, tak tam stejně vleze. Neodradí jej ani bezpečnostní kamery. Nicméně určitá opatření udělat lze. Terasová okna můžete například vybavit speciálními fóliemi proti rozbití jakýmkoli předmětem. Dají se také zamykat kličky, takže dotyčný nevypáčí rám. Rozhodně doporučuji nenechávat okna otevřená na ventilačku. Můžete také vybavit prostor sektorovým alarmem s akutstickým hlásičem, který bude mít tolik decibelů, že dotyčný uteče, protože ten zvuk je nesnesitelný. Ale úplné bezpečí vám nezaručí nic.

Odradí pes?

Určitě odradí, ale jen v případě, že půjde o obyčejné zloděje. Kdyby to byla organizovaná skupina, která má váš byt či dům vytipovaný, nepomůže ani pes.

Pomohou zámky a bezpečnostní dveře?

Určitě. Společnosti, které se zabývají vývojem bezpečnostních dveří často spolupracují přímo se zásahovými jednotkami a zkoušejí například, jak dlouho dveře odolají při použití pneumatických heverů a podobně. Dotyčný se tam vůbec nedostane. Ale může to být i kontraproduktivní, protože když se na to podívá „specialista", řekne si, že když máte objekt tak důkladně zabezpečný, asi bude stát za to se tam podívat. Určitě fungují různé automatické spínače, které v době vaší nepřítomnosti čas od času rozsvítí, zhasnou atp.

Jak ještě předejít vykradení domu či bytu?

Rozhodně se nechlubit na sociálních sítích tím, že jedete na dovolenou nebo že jste něco zdědili či vyhráli. Tohle zloději opravdu sledují.

Po čem zloději uvnitř nejvíce jdou?

Jednoznačně po penězích. Pak jsou to cennosti jako šperky, drahé kovy, mince. Když berou i elektroniku, nejsou to moc zběhlí zloději, protože za to už dnes moc peněz nedostanou.

Kam tedy cennosti uložit?

Doporučuji bezpečnostní schránku a peněžní hotovost dát na účet.

Co senioři, kterým chodí důchod domů?

To je bohužel kámen úrazu. Bohužel to v současné době začíná být skoro trendem. Dělají to skupiny pachatelů, které se na to specializují a dělají to opakovaně. Senioři mnohdy přijdou o celoživotní úspory a navíc z toho mají do konce života trauma. Trestná činnost na seniorech by měla být daleko více sankcionována. A potomci by se měli o své prarodiče či rodiče daleko více zajímat. Někdy používají pachatelé i různé legendy, že řeknou "já jsem tvůj vnuk", a podobně. Senioři, kterým je třeba přes 80 let jsou bohužel velmi důvěřiví. Určitě je potřebná osvěta. Policie pořádá na toto téma různé osvětové přednášky pro občany.

Kolik procent případů se vám podaří objasnit?

Úspěšnost objasnění je u nás na obvodním ředitelství Praha I okolo 15–20 %. Celorepublikově je to ale více, Praha objasněnost trochu kazí. Je to dané zdejší vysokou anonymitou, která zlodějům nahrává.

Používáte nějaké speciální moderní metody?

Novinky moc nejsou. Zapomeňte na kriminálku Miami. To, že vám během minuty zjistí DNA a vy za dalších pár minut máte pachatele, je scifi… Genetika je jednak dosti drahá záležitost a navíc trvá dlouho, než se vše vyhodnotí. Používáme tedy spíše klasické kriminalistické metody.

Denisa Haveldová

Autor: Redakce

25.6.2015 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš
14

Sněmovna začne řešit Babiše a Faltýnka. Vydá je ke stíhání?

Útok v Cambrils
1 3

Druhé neštěstí ve Španělsku – vůz najel do lidí v městečku Cambrils

Češi nechtějí platit za hovězí. Krávy jdou do světa na chov

Masa se v Česku v posledních letech vyrábí stále méně. Klesající trend se nezměnil ani ve druhém čtvrtletí letošního roku. Od dubna do června ho řezníci vyrobili 110 736 tun, což bylo o 3,4 procenta méně oproti stejnému období loňského roku.

Odporný útok na nevinné, odsuzují čeští politici útok v Barceloně

Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil dnešní najetí auta do lidí v Barceloně za další "odporný teroristický útok na nevinné". Sdělil to na twitteru. Na sociálních sítích odsoudili čin také další tuzemští politici. Útok, ke kterému se přihlásil Islámský stát, si vyžádal asi 13 mrtvých a osm desítek zraněných.

Neočipujete psa? Připravte si až sto tisíc na pokutu

Potulující se psi, u nichž není zřejmé, komu patří. Problém, který u nás řeší každé druhé město. To se však brzy změní. Za tři roky by totiž měli být všichni psi očipováni.

Čekání na telefon. O ostřílené Čechy není v zámoří zájem

Užívat si léto? Štědře placení hokejistéz NHL jistě nemají nouzi o prázdninové kratochvíle. Ne vždy si ale můžou léto užít opravdu naplno – co když stále nevědí, kde budou v příští sezoně hrát? Týdny uplývají, start přípravných kempů v zámoří se zvolna blíží a pořád tu jsou čeští borci, kteří zatím nikde nepodepsali nový kontrakt.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení