Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Akrobati na laně, žongléři a sbírka na trampolínu

Česká republika se sice nemůže pochlubit mořem, ani horami, šplhajícími vysoko k mrakům, přesto je naše krajina jedinečná. V rámci 50dílného seriálu Poznáváme Česko se nyní vydáme do těch nejkrásnějších koutů naší země. A že se bude na co dívat! Dnes se společně vydáme do míst, kde to tepe životem.

14.8.2017
SDÍLEJ:

Letní Letná – redaktorka Jana Kašparová na vlastní kůži.Foto: DENÍK/ Dimír Šťastný

Ke druhé polovině srpna již tradičně patří festival Letní Letná. V pražských Letenských sadech se představí soubory z celého světa. Tento jedinečný festival nového cirkusu, divadla, hudby a vizuálního umění nemá u nás ani v okolí obdoby. Návštěvníkům přináší aktuální inscenace, které jsou často u českých a středoevropských souborů uváděny premiérově.

Letní Letná patří k nejoblíbenějším festivalům v Česku. Svědčí o tom i stále narůstající počet návštěvníků, kteří chtějí vidět, jaké limity těla umělci musí překonávat. Od jeho založení se během třinácti ročníků v Letenských sadech vystřídalo necelých třináct set představení, která celkem navštívilo bezmála dvě stě osmdesát tisíc diváků.

Poprvé byl festival uveden v roce 2004. Již tenkrát u nás tento dosud nevídaný projekt vzbudil zájem veřejnosti. Na šedesát představení přišlo přes šest tisíc návštěvníků. Od té doby jeho popularita jen stoupá. V rámci minulého ročníku se představilo sto čtyřicet souborů, jejichž inscenace zhlédlo více než čtyřicet tisíc lidí.

SLAVNÁ JMÉNA I BIBLIOBUS
V letech 2015 a 2016 ocenila odborná porota festival Letní Letná prestižním oceněním EFFE (Europe for Festivals, Festivals for Europe). Za třináct let fungování festivalu se zde vystřídalo množství českých i zahraničních souborů. Předvedli se zde špičkoví umělci z Evropy i z Austrálie, Kanady, Uruguaye či z Mexika. Zazněla zde světová jména jako Cirque Ici, 7 Fingers, Cirkus Cirkör, Compagnie XY, Cirque Baroque, Atelier Lefevreu & André, La Compagnie du Poivre Rose či NoFit State Circus.

Kromě představení nechybí ani doprovodný program. Návštěvníci se mohou těšit na cirkusové či výtvarné dílny, v nichž si tato umění vyzkoušejí na vlastní kůži. Připraven je také bibliobus, u nějž si zájemci můžou odpočinout od cirkusové atmosféry přečtením zapůjčené knihy či poslechem hudby. Jiný pohled na klauny přináší Víkend zdravotního klauna, kde je přiblížena práce těchto klaunů, kteří dětem a seniorům pomáhají při hospitalizaci.

Minulý rok Národní mu-zeum připravilo výstavu Cirkus v maringotce, jež se věnovala historii českého cirkusového umění. Letošní novinkou je pak Den žonglování, během něhož diváci proniknou do tajů této disciplíny a také se zde během hodiny naučí její základy a seznámí se s pomůckami, které jsou pro ni nezbytné.

Letošní Letní Letná uvede i unikátní spolupráci domácího souboru Cirk La Putyka s rwandským Future Vision Acrobat v představení Hit, Tell the difference. Z tohoto spojení vzniká současně i dokument, který má za úkol přiblížit právě rwandské akrobaty, kteří svých úspěchů dosahují bez jakýchkoliv pomůcek, pouze vlastní pílí. Během festivalu také proběhne sbírka na první profesionální trampolínu pro tyto umělce.

V průběhu čtrnáctého ročníku se mimo jiné představí známý francouzsko-belgický soubor Collectif Malunés či španělští Escarlata Circus. Lákadlem nejen pro ženy je kanadský Cirque Alfonse s inscenací Barbu, v níž hrají především umělci s pěstěným plnovousem a dřevorubeckou postavou. Barbu znamená ‚vousáč‘ a v představení rozhodně není nouze o plnovousy všech tvarů, délek i barev. Jedinečnou atmosféru vystoupení podtrhuje také tradiční hudba z oblasti Québecu v elektronické úpravě v podání živé kapely,“ přiblížila představení tisková mluvčí Lucie Čunderliková.

Od roku 2014 byly uvedeny také dva ročníky zimní odnože tohoto festivalu pod názvem LeDní Letná. Inscenace ale byly přesunuty z venkovního prostředí budovy Výstaviště v pražských Holešovicích.

PŘEHLÍDKA DOBRÉHO JÍDLA
V příjemné atmosféře Trojského zámku se koná již 7. ročník festivalu Foodparade. Jeho počátky sahají do roku 2011 a od té doby se těší přízně milovníků dobrého jídla a pití. Na své si zde přijde každý. Na výběr je totiž z více než třiceti různých restauracích, které nabízejí jak klasická jídla, tak i exotiku či netradiční menu. Na tomto festivalu se však neplatí českými korunami, ale speciální měnou, tzv. chefem. Degustační menu si návštěvníci mohou vychutnat i na dece na piknikové louce. Kromě dobrého jídla zde nechybí ani doprovodný program, v němž se představí známí čeští kuchaři. Na zájemce čekají také různé workshopy, kde se učí nejen přípravám oblíbených pokrmů, ale také fotografování jídla a foodstylingu.

OPOJNÁ CHUŤ ČAJE
Největší evropský festival čaje Čajomír Fest se konal poprvé v roce 2009. Oproti jiným festivalům se však otevírá již v pět hodin ráno a končí až ve večerních hodinách. Na tomto neobvyklém mezinárodním festivalu se představují odborníci z Česka i ze zahraničí. Zájemce seznamují s čaji z celého světa a také s přípravou tohoto oblíbeného nápoje. Návštěvníci jsou také zasvěceni do tajů rozmanitých čajových rituálů, které jsou prováděny profesionály.

Probíhá zde i velká degustace čajů z různých koutů světa, při níž si návštěvníci zvolí nejoblíbenějšího čajového mistra. Nechybí zde ani tržnice, na které se kromě čajů bude moct koupit i kvalitní čajová keramika či zdravé jídlo. Na návštěvníky čeká i doprovodný program, u nějž si milovníci teplého moku vychutnají svůj šálek lahodného nápoje. 

Termín Letní Letné: od 17. srpna do 3. září
Vstupné: od 290 do 590 korun Otevírací doba pokladen: od 10 do 22 hodin TIP Deníku: Hlavním tahákem letošního ročníku by mělo být vystoupení Cirque Alfonse s inscenací Barbu, v níž hrají především umělci s pěstěným plnovousem.

Termín Foodparade: ve dnech 26. a 27. srpna
Vstupné: 300 korun
Kde: Trojský zámek
TIP Deníku: V neděli proběhne kuchařská show Markéty Hrubešové 

Termín Čajomír Festu: 20. 8.
Kde: Vyšehrad
Vstupné: 200 korun v předprodeji, na místě 250 korun
TIP Deníku: Velká čajová degustace. V parku Starého purkrabství vyrostou čajovny z celého světa.

HORKOVZDUŠNÉ BALONY ZAPLNÍ NEBE NAD BOUZOVEM
Pestrobarevné balony se proletí nad hradem Bouzov o předposledním srpnovém víkendu. Na sedmnáctém ročníku balonové fiesty uvidí návštěvníci kolem třiceti horkovzdušných balonů. Jejich hromadný start je na Bouzově v plánu na sobotu v 18.30 hodin, nebude chybět ani večerní svícení v 21.30 a závěrečný ohňostroj. Chystá se také doprovodný program v podobě ukázek leteckého modelářství, vystoupení folk-rockové skupiny a různých atrakcí pro děti.Termín akce: 17.20. srpna

Jak se tam dostanete: Autem je to na Bouzov přibližně 30 km od Olomouce ve směru na Mohelnici, parkoviště je od hradu vzdálené asi 300 metrů.
Čas startu: Nenechte si ujít ranní let, který startuje v neděli v 6.45 hodin.

V KLADRUBECH MAJÍ KOČÁR I Z TŘÍ OŘÍŠKŮ PRO POPELKU
Pro milovníky koní a také klasicistní architektury jsou Kladruby nad Labem povinnou zastávkou na toulkách po vlastech českých. V hřebčíně, který patří mezi nejstarší na světě a je národní kulturní památkou, chovají 250 běloušů starokladrubského koně. Toto nejstarší původní české plemeno je i dnes využíváno u královských dvorů. V rámci prohlídky hřebčína je možné se podívat také do zámku a kostela. Na výstavě je možné zhlédnout výžehová železa, jimiž se značkovali koně, nebo rozličné kočáry, třeba i ten, který si „zahrál“ v pohádce Tři oříšky pro Popelku.

Jak se tam dostanete: Autem po silnici I/2, z ní odbočit na Týnec nad Labem, v Řečanech směrem na Kladruby.
Otevírací doba: út-ne 9.30-16.00

DUDÁCI, FOLKLÓRNÍ SOUBORY I JARMARK. TO JSOU CHODSKÉ SLAVNOSTI
Taneční veselice, trhy a vystoupení hudebníků, bavičů a herců. To vše byly a jsou Chodské slavnosti. Původně šlo o církevní pouť, která ovšem od 19. století postupně dostávala stále více zábavný charakter. Program uplynulého ročníku nabídl velké množství nejrůznějších žánrů, inspirovaných lidovou hudbou a folklorem. Slavnosti jsou největším a nejstarším festivalem na západě Čech. O víkendu proběhl již 63. ročník přehlídky. Kromě folklorních souborů a dudáků, nabídl také řemeslný jarmark.

Termín akce: každoročně vždy druhý víkend v srpnu
Místo konání: Domažlice
TIP Deníku: V Domažlicích můžeme vidět řadu památek, například: Baldovské návrší s kaplí Nejsvětější Trojice, Hradby městského opevnění nebo bývalý augustiniánský klášter.

Autor: Iva Řeřichová, Redakce

14.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Studentské koleje. Ilustrační foto.
8

Univerzitní koleje hlásí stop stav, tisíce studentů jsou bez ubytování

Stanislav Šulc.
12

Pohledem Stanislava Šulce: Není Německo jako Německo

AKTUALIZOVÁNO

Herec Jan Tříska se zranil při pádu z Karlova mostu, je ve vážném stavu

Herec Jan Tříska leží ve vážném stavu v nemocnici. Zranil se včera po pádu z Karlova mostu v Praze. Populární český herec měl od pondělí natáčet film Na střeše. 

Kobyla spadla do díry u bazénu. Před utonutím ji zachránili hasiči a jeřáb

/FOTOGALERIE/ V technické šachtě bazénu se zaklínil kůň v Lelekovicích na Brněnsku. V neděli ráno našel majitel kobylu uvězněnou v šachtě s otvorem o průměru zhruba metr a půl. V následujících minutách nastalo drama, prostor se totiž začal plnit vodou z přilehlého bazénu, podle hasičů patrně kvůli poškozenému potrubí.

AKTUALIZOVÁNO

Německé kroje nebo prezident ve frontě. Uživatelé se baví německými volbami

Německé volby byly tématem nedělního dne. Za velkého zájmu odvolila i německá kancléřka Angela Merkelová. Na místě na ni čekaly desítky novinářů. Na mnoha místech se tvořily fronty. Tu si kvůli velkému zájmu musel vystát i současný prezident Frank-Walter Steinmeier. Ještě větší pozornost však vzbudili někteří občané, již přišli volit v krojích.

Nejvyšší soud staví přístavbu za 114 milionů. Soudní procesy to nezkrátí

Deset lidí v jedné kanceláři, chybějící klimatizace a katastrofální stav knihovny. To jsou problémy současného sídla Nejvyššího soudu v brněnské Burešově ulici. Vyřešit je má nová přístavba za 114 milionů korun. Procesy se ale ani díky ní nezkrátí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení