Na stanici vybudované na ostrově Jamese Rosse se budou vědci z Brna zabývat výzkumem rozmanitosti tučňáků nebo testovat odolnost materiálů vůči ultrafialovému záření. "Stanice se zdá být ve velmi dobrém stavu i přesto, že sedm extrémních vichřic v mimosezónních obdobích oloupalo silikon ze spár kolem vchodu a pocuchalo pokusnou plochu a přístroje rostlinných fyziologů," popsal vedoucí expedice Pavel Kapler.

Závěje sněhu, které členové výpravy ze stanice po příletu na ostrov museli odházet, byly letos mnohem menší než loni. "V bezvadném stavu jsou i zásoby potravin, čaje a koření, takže dvě až tři příští expedice by mohly cestovat s menším nákladem," doplnil Kapler.

Po zprovoznění stanice začala expedice od čtvrtka plnit vědecké úkoly. Vědci budou odebírat krev tučňákům pro analýzu jejich genové rozmanitosti nebo sledovat ledovce a primitivní formy života ve sladkovodních jezerech a v moři jako součást dlouhodobého meteorologického a biologického monitoringu. "Výprava se zaměří také na trus ptáků, v němž budou hledat takzvané arboviry způsobující různé nebezpečné choroby, například encefalitidu, a pátrat budou i po půdních hlísticích," vyjmenovala Fojtová.

V nejbližších dnech se podle ní vědci pustí do instalace průmyslových polymerů, u nichž budou testovat odolnost vůči UV záření. Začnou také práce na solárním systému.

Patnáctičlenná výprava odborníků a techniků z Brna se vydala do Antarktidy 29. prosince. Poslední úsek cesty z argentinské základny Marambio letěla vrtulníky. Návrat je v plánu v polovině března.

Stanici Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse vybudovala Masarykova univerzita za padesát milionů korun. Bádání se zde věnují oborníci z brněnské univerzity i dalších vědeckých pracovišť.